• 29.04.2020 00:00
  • (2342)

 Akçakoca’da ramazan pidesi fiyatlarının İstanbul’a kıyasla çok pahalı açıklanması ardından önce 50 gr artırılması sonra da fiyatta 50 kuruş geriye gelinmesi sürecinde Akçakoca siyasetçileri farkında olmasalar bile halkın nezdinde bu imtihana tabi tutuldular.

Şimdi siyasetçilerin imtihan neticelerinin yorumlanması zamanı ve tabii ki bu yorumlara belediye başkanından başlamak lazımdır.

OKAN YANMAZ, futbol tabiriyle söyleyecek olursak bu topa hiç girmedi. Pide fiyatları ile alakalı açıklama yapmadı. Zabıtaların fırın denetimlerini filan sıklaştırmadı.

Bu mesele benim meselem değil iktidar partisinin ve Cumhurbaşkanlığı sistemi bürokrasinin meselesi olarak baktı.

Bir yanıyla da benim bu imtihana girmeme gerek, imtihana girecek olanlar bellidir, ben bu imtihanın dışındayım dedi.

Kendini kategori olarak bir basamak yukarıya koymayı seçti.

Pide fiyatlarını belirleyen kurulda Akçakoca Belediyesinin de bir temsilcisi olduğunu bundan dolayı da siyasi sorumluluğu olduğunu pek umursamadı.

Süleyman Demirel “Tencerenin düşüremeyeceği iktidar yoktur.” demişti bir açıklamasında; Okan Yanmaz bu açıklamadaki gerçeği pek ciddiye almış gözükmedi corona günlerindeki pide fiyatları imtihanı sırasında ancak bu imtihandan sürekli kaçamaz, daha önünde 3 imtihan yılı daha var.

Eğer siyasetçi olarak handikap yaşamak istemiyor ise bu imtihanları başarıyla vermek zorundadır. İmtihandan kaçmanın kabul edile birliği de bir yere kadar olur halk nezdinde.

ESVED SARIOĞLU, AKP’nin ilçe başkanı olarak pide fiyatlarının makul bir seviyeye gelesiye kadar geçen günlerde her gün imtihana girdi.

Bu imtihan hazırlıksız yakalandı aslında Esved Sarıoğlu, 20 gün önceden belirlenmiş fiyatların ramazana 2 gün kala açıklanmasının sıkıntılarını yaşadı. Kendine yakın varsaydığı ekiplerden çalım yemişti adeta.

Pide fiyatlarının münasip seviyeye çekilmesi için verdiği mücadelenin samimi olduğuna büyük çoğunluğu inandırdı ancak fırıncılar bu imtihandan geçmesine müsaade etmediler.

Yine de bu imtihandan kendi gayretleri ile geçemese de halk kurulu kararı ile geçebildiği söylenebilir.

Bununla birlikte her ekmek/pide fiyatları imtihanına çok iyi hazırlanmalıdır yoksa halk kurulu kararı geçersiz hale gelebilir.

MUSTAFA ÖZENSEL’in Okan Yanmaz’ın girmediği bir topa girmesini kimse beklemiyordu zaten o da bu beklentileri boşa çıkarmadı.

Bundan sonra da imtihanlara girse bile bir hükmü yoktur, Okan Yanmaz gir dediği için girmiş olacaktır pide fiyatlarına imtihanına ve Okan Yanmaz dediği için bu imtihana girmiş olacağının herkes farkında olacaktır.

TUĞRUL ABANOZ, henüz ana muhalefet partisi ilçe başkanı olduğundan bihaber olarak davranıyor çünkü hiçbir ana muhalefet partisi ilçe başkanı böyle bir vaziyette şu açıklamayı yapmaz.

“Siz fırıncı kardeşlerimizden özel ricam.. Şu mübarek ramazanın yüzü suyu hürmetine pide fiyatları konusunda iyileştirme yapın..Dayanışmaya katkıda bulunun..”

Ana muhalefet partisi ilçe başkanı bu fahiş fiyatların hesabını sorar, ricacı olmaz.

Adı hesap soran değil ricacı başkana çıkıverir ki, bir ana muhalefet partisi ilçe başkanı için son derece elverişsiz bir vaziyet oluverir.

Tecrübesiz bir siyasetçi olduğu için böyle bir hata yapmış olabilir, bundan sonra böyle hadiselere danıştığı kişinin gösterdiği yolla değil kendi tarzını ortaya koyarak ancak bu hatalı siyasetinden dönebilir.

BEHÇET ALKAN LOKUM, girdiği imtihanın ne imtihanı olduğunun farkında değilmiş belli ki.

Girdiği imtihan mahalli siyaset imtihanı iken, kendisi ülke siyaseti imtihanı verdiğini sanıyordu belki de.

Bu vaziyeti o kadar aşikârdı ki İYİ Parti Düzce İl Başkanının açıklamalarına bile ters düşmekten geri kalmadı.

Kral çıplak dedi ama fırıncıların da çıplak olmasını hiç umursamadı ve fırıncılardan yana tavır aldı.

Bu tarzı ile ilerideki siyasi hedefleri ile alakalı olarak kendine büyük zarar verdi ama sosyal medyadaki açıklamalarına bakılacak olursa bunun farkında bile değildir.

MUSTAFA ZORLU, Saadet Partisinin Akçakoca’daki varlığının seçimden seçime ortaya çıkacağının altını bir kere daha çizmiş oldu. Seçimler dışında Saadet Partisi Akçakoca’da yok. Pide fiyatlarının fahiş olması benzeri hiçbir mesele gündemlerine girmiyor bile.

Böyle giderlerse tabanlarının büyük kısmını Yeniden Refah Partisine kaptırmaları da kaçınılmazdır.

SERAP NAZ BAŞAR, Vatan Partisinin ilçe başkanı ve sözcüsü olması sıfatıyla corona günlerinde sosyal medya hesabından birçok paylaşımda bulunmuş ama pide fiyatlarının fahişliği ilgi alanına girmemiş nedense yeteri kadar hamaset malzemesi bulamadığından olabilir belki de bu tercihi.

OZAN ORHAN, Yeniden Refah Partisi olarak varlıklarını ve de halkın yanında olabildiklerini hissettirme şansını iyi değerlendiremedi.

Bu imtihana girmek ve bu imtihandan geçmek onlar için çok iyi olurdu.

Bu imtihana seneye girebiliriz diyebilirler ama seneye bu imtihana girecek ve geçer not alacak çok siyasetçi olacaktır.

Çünkü Akçakoca halkı fahiş pide fiyatlarına koyduğu tepkiyle bu imtihanın ne kadar mühim olduğunu siyasetçilere öğretmiştir.

Öğrenmemiş siyasetçiler varsa işleri çok zor olacaktır.