• 28.03.2020 00:00
  • (225)

 Depolitizasyon siyasetten uzaklaştırma uzak tutulma halidir.

Ülke olarak 12 rejiminin bize dayatarak öğrettiği bir şeydir.

Apolitizasyon ise siyasete uzak kalmaktır.

Depolitizasyona verilen en büyük destektir aynı zamanda apolitizasyonu gönüllü bir şekilde kabullenmek.

Tıpkı bugünlerdeki siyasi patilerin Akçakoca ilçe örgütleri gibi.

Siyasi partilerimizin ilçe örgütlerinin facebook sayfalarına girdiğinizde sadece birkaç bilgi notundan başka bir göremiyoruz.

Akçakoca halkının corona günlerinde Akçakocalı siyasi parti örgütlerinden çok fazla siyaset yaptığı da su götürmez bir gerçektir.

Buradan çıkaracağımız netice siyasi partilerimizin sadece seçimler zamanı ortaya çıkıp bunun dışında apolitik kalarak depolitizasyona destek veriyor olmalarıdır.

Siyasi parti ilçe örgütleri en azından ne mi yapmalıdır?

Tabii ki enformasyon yana bilgilendirme/haberleşme.

Enformasyon yapmak santralizasyonun sınırları içerisinde kalmamaktadır.

Santralisyonun merkezileşmek manasına geldiğini de hatırlayalım.

Sadece merkezi idarenin çizdiği sınırlar içerisindeki bilgileri paylaşıyor olmak enformasyon manasına gelmediğinin muhakkak ki farkındalar ama dedik ya apolitizasyonu çok benimsemiş vaziyetteler.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz corona günlerinde nasıl enformasyon yapılacağı ile sağlam misaller veriyor. Nelerin olduğu bittiğini halka santralizasyonun izin verdiği bilgiler dışındaki bilgileri de vererek gerçekleştiriyor enfrormasyonunu.

Darısı bizim mahalli siyasetçilerimizin başına diyeceğim ama bizim buralara çoktandır pek darı düşmüyor.

Santralizasyonu kırıp en fazla gerçek enformasyonu MHP Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz yapar diye bir beklenti vardı Akçakoca’da ancak bu da gerçekleşemedi.

Seçildiğinden beri oluşturduğu/çizdiği anlayışın çok dışında kaldı.

Santralizasyon dışındaki tek çalışması sağlık çalışanlarına moral vermek için Düzce’de hastane ziyaretinde bulunmuş olmak bugüne kadar ancak bu ziyaretin sosyal mesafe bırakma kampanyalarına ters düştüğünü fark etmiş olacak ki mahalli basında bir iki yerde yer alan bu çalışması şahsi facebook sayfasında bile yer almamıştır.

Sanırım bir “emir demiri keser” hadisesi ile karşı karşıya Ümit Yılmaz, yani santrilizasyon gereği apolitizasyona uyarak depolitizasyona destek veriyor.

Corona tehlikesinin büyüklüğü yeni yeni anlaşılmaya başladığı günlerde Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz inisiyatif olarak Akçakoca halkına gereken bilgilendirmeleri yapmaya başlamış çoğu doğru olan tedbirleri bizatihi almaya başlamıştı.

Bu vaziyetini diğer kişi ve kurumlara tur bindirmek olarak yorumlamıştım ancak Okan Yanmaz bindirdiği turun hükmü kalmadı santralizasyonun seçimi ve desteği sayesinde AKP İlçe Başkanı Esved Sarıoğlu öne çıkıverdi.

Santralizasyon tarafından belirlenen enformasyon görevi için Esved Sarıoğlu seçilmişti ki belli ki.

Bu görev için Esved Sarıoğlu’nun tercih edilmesinden sonra Okan Yanmaz medyadaki varlığını sürdürebilmek için 15 Temmuz parkı restorasyonu gibi çalışmalara ağırlık verdi pek başka çaresi olmadığı için.

Emir demiri Okan Yanmaz’ın çalışmalarında kesivermiş belli ki.

Esved Sarıoğlu ise tesis edilen depolitizasyondan son derce memnun kalmış, bu memnuniyetini de şu açıklama ile gerçekleştirmiş:

“Bu süreçte siyaset yapmayalım desek de yaptığımız her şeyin örnek alınması güzel, demek ki doğru yoldayız takip edin arkada kalmayın.. “

İleride siyaset bilimciler “Depolitizasyonda aslında bir politizasyondur.” tespitine misal ararken Esved Sarıoğlu’nun bu halini tespit edebilmeleri için ufak da bir katkı vermiş olduğumun farkındayım, zaman içerisinde kendisi de bu katkının farkına varacaktır.

Esved Sarıoğlu, kanaatimce önümüzdeki günler depolitizasyonun getirdiği politizizasyonun avantajlarını kullanarak daha nice misaller verecektir.

Esved Sarıoğlu’nun bu yeni avantajlı konumuna tek bir itiraz ve o da parti içinden çok mahcup bir şekilde de olsa Cüneyt Yemenici’den geliyor.

Elinden geldiği kadar sosyal medyada kalarak, dezenfekte ürünler üretip farkındalık yaratmaya çalışarak ve mahalli medyada yer alarak mücadele etmeye çalışıyor ama işi zor.

Daha önce Esved Sarıoğlu ilçe başkanı olamaz demiştim ancak korona günleri kesinlikle bu vaziyeti değiştirdi. Konjonktür böyle kaldığı sürece Esved Sarıoğlu kesinlikle ilçe başkanı olur.

Tabii ki depolitisazyon ve santralizasyonun getirdiği/getireceği avantajlar sayesinde.

Kötü olan taraf ise yukarıda belirttiğim gibi konjonktürün kendisine sağlandığı avantajlardan çok memnun olmasıdır daha da ötesi bu memnuniyetini kamuoyu ile paylaşmasıdır.