• 25.03.2020 00:00
  • (628)

 Az biraz ahmak bulurum kendimi, zaman zaman bazı şeyleri algılamakta geç kaldığım için.

Bunda ülkemizdeki siyasi atmosferin hep algı siyaseti üzerinden yürümesi ve mahalli siyasetçilerimizin de iktidar tarafı ya da muhalefet tarafı olsun, fark göstermeden hep algı siyasetine münasip uygulamalarının muhakkak ki etkisi var.
Bu sebeple ortalık yerde bir farkındalık varsa hep kuşkuyla bakmak gibi bir alışkanlığım var.
Çünkü algı siyaseti ile farkındalık çoğu zaman birbirine karışan şeyler.
Önce farkındalık ile alakalı olarak bulabildiğim en tanımlamalardan birini paylaşayım.
“Özünde bilinci içeren farkındalık sizi kuşatan kabukları kırarak kendi “o anınıza” gitmenizi sağlayan özel bir mental aktivitedir.
Bu bilinçli farkındalık halinin en önemli özelliği aklınızın nelere odaklandığını, ne düşündüğünü, neler planlayıp, neyi parçalarına ayırdığını anı anına fark edebilmenizi sağlıyor olmasıdır.”
Sonra bu mevzuya nereden girdiğimi anlatayım.
Belediye başkanımız Okan Yanmaz’ın “Evinde Kal Akçakoca” kampanyasında farkındalık yaratmak için 65 yaş üstü olan bir ailenin kapısına kadar ekmek bırakarak yaptığı jestin/davranışın/mesajın bir farkındalık yaratmak için mi olduğu ya da popülist bir davranış mı olduğunun sosyal medyamızda bir tartışmaya sebep olduğunu fark ettiğim için böyle bir mevzuya girdim.
Daha doğrusu da Nevzat Cingirt’in bu bir farkındalıktır bu popülist bir uygulama değildir diye bir mesaj vermesinden sonra bu mevzunun çokça tartışıldığını fark ettim.
Dedim ya yazının başında kendimi hep biraz ahmak bulurum diye, bende net bir şekilde farkındalık diyemedim kapıya ekmek taşımış olan Okan Yanmaz’ın fotoğraflarını görünce.
Popülist bir uygulamadır ile farkındalıktır arasında gidip geldim açıkçası.
Ancak netice de bu bir farkındalıktır, popülist bir uygulama değildir diyemedim.
Niçin Nevzat Cingirt ile aynı fikirde değilim?
Ne demişler “ Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.”
Belediye meclisi toplantılarında kimseye söz vermeyen 5 dakika da meclis toplantılarını bitiren uygulamaları sebebi ile alakalı olabilir mi?
Ya da mahalli basın üzerinde tesis ettiği kontrol sisteminin bir etkisi.
Çok sesliğe değer vermeyen, en doğru seçimler bende demiş olmasının bir yankısı olabilir mi?
Bu soruları daha da çoğaltabilmek mümkün, soruları ne kadar çoğaltırsak çoğaltalım bu soruların cevabı müspet yönde olamaz.
Demokratik teamülleri hiç umursamayan bir belediye başkanına yapmış olduğu farkındalık çalışması dolayısı ile popülist davranmakla suçlamak bu aşama da suç sayılabilir mi ya da hafif bir tabirle söyleyecek olursak aymazlık olarak değerlendirilebilir mi?
Bu sorunun cevabı bende kesinlikle hayır.
Biraz ne ekersen onu biçersin vaziyeti.
Okan Yanmaz bu davranışında gerçekten samimi bir şekilde farkındalıkyaratmak için yapmış olabilir mi?
Elbette ki olabilir.
Tehlikenin gerçekten farkına vardığı için farkındalık yaratmak istemiş olması da son derece tabidir.
Ancak kişileri değerlendirirken daha önce ne yapıldığına bakmaktan da kendimizi alamayız.
Nevzat Cingirt’in tanımıyla bir yılda o kadar çok “reklam kokan hareketlerle” karşılaştık ki Okan Yanmaz cenahından, bu sebeple bir eve ekmek götürmek gerçekten samimi farkındalık çalışması olsa bile Okan Yanmaz’ı suçlayanları haksız da bulmuyorum.
Yukarıda verdiğim tanımda farkındalık halinin en mühim özelliği aklınızın nelere odaklandığı ile alakalı, Okan Yanmaz’ın bugünlerde tam olarak neye odaklanabildiğini çözecek kadar müneccimlik tecrübesi de yok kimsenin.
Umarım ki, bu içimizi karartan günlerde Okan Yanmaz demokratik teamüllere daha fazla değer verecek farkındalıklara da yoğunlaşabilir.
**
Okan Yanmaz’ın Corona günlerinde ki çalışmaları için söyleyecek iki çift lafın da mı yok diyecek olanlara da cevabım şu:
“Diğer resmi kurumlara fark atmış hatta tur bindirmiş vaziyette.”