• 26.02.2020 00:00
  • (1688)

 14 Şubat günü kabul edilip 20 Şubat günü Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 7221 sayılı kanun nasıl bir şehre dönüşeceğimize karar verecek bir kanun olarak değerlendirilmelidir.

Akçakoca’da en fazla kaç metre yüksekliğinde yapılmalıdır?

7 Temmuz 2021 tarihine kadar bu karar verilmek zorunda, verilmediği takdirde kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verecek.

Akçakoca’nın kaç katlı binalardan oluşacağına kim karar verecek peki?

Akçakoca Belediye Meclisi bu kararı verecek.

Her mahalle ya da belirlenen bölgelerde farklı yükseklikler belirlenebilecek belediye meclisi kararı ile.

Mesela Ayazlı’ya 10 kat izni çıkabilecek, ancak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerekirse bu izni değiştirebilecek/iptal edebilecek.

**

Kaç metre yüksekliğinde binalar yapılacağına Akçakoca Belediye Meclisi karar verecek ama mahallesinin betona boğulmasını istemeyen her Akçakocalı meclis üyeleri kamuoyu baskısı yaratabilmek için elini taşın altına koymalıdır.

Eğer kimse bu kararı alacak olan belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri üzerinde baskı yaratarak netice alamazsa betona daha da boğulacak bir şehrimiz olacağı kesindir.

Karar çıktıktan sonra ağlaşmak, ben zaten karşıydım gibi yuvarlak konuşmalar yapmak kimseyi sorumluluktan kurtaramaz.

Betonlaşmaya karşıyım diyen herkes mahallesi ve sokağı için mücadele vermek zorundadır.

**

Birinci öncelik Akçakoca Belediye Meclisinin vereceği bu kararın nasıl ve ne zaman verileceğinin Akçakoca Belediye Başkanı Okan Yanmaz tarafından açıklanmasını sağlamak olmalıdır.

Eğer bu açıklamanın yapılması baskı yaratılamazsa, binaların kaç metre yüksekliğinde olacağının kararını Okan Yanmaz kendi tercihleri doğrultusunda paldır küldür bir belediye meclisi toplantısında geçiriverir.(Kendi tercihlerinin nasıl olacağı ise ayrı bir muamma tabii ki.)

Okan Yanmaz’ın belediye meclisini yönetme şekline bakacak olursak da çok muhtemel bir gelişmedir bina yüksekliklerinin kaç metre olacağı kararının paldır küldür belediye meclisinden geçmesi/geçirilmesi.

Okan Yanmaz Akçakoca Belediye Meclisinin güçlü bir meclis olmaması için elinden gelen her gayreti bugüne kadar göstermiştir ve bu vaziyette de meyvelerini toplayacağı büyük ihtimaldir.

 

**

Okan Yanmaz seçimlerden önce Kordon mevkiindeki bir arsada inşaat yapılıp yapılmaması için referandum yapılacağını vaat etmiş ve yaptırmıştı da ancak bu referandumun hukuki hiçbir geçerliliği yoktu.

Referandum yaptırma tecrübesinden faydalanarak Akçakoca’da binaların kaç kata kadar müsaade edileceği ile alakalı birçok referandum yaptırabilir.

Mahalle mahalle, sokak sokak olabilir bu referandumlar.

Referandumlar yaptırmak Okan Yanmaz için referanduma gerçekten inanıp inanmadığının samimiyet testi de olacaktır.

Referandumlardan elde edilen verilerden sonra hazırlanacak plan önce kamuoyunun görüşüne sunulduktan sonra Akçakoca Belediye Meclisinde görüşmeye açılmalıdır.

Böyle bir tercih Akçakoca’nın yararına olacaktır.

**

Akçakoca’da teşkilatlanmış olan siyasi partilerde bu mevzudaki görüşlerini kamuoyu ile paylaşmalıdır.

Hiçbir görüş açıklamamak Akçakoca’nın geleceğine ipotek koydurmakla eşdeğer olacaktır.

AKP’nin betonlaşmadan yana olan tavrını göz önüne alacak olursak betonlaşmanın daha da artmasını önleme görevinin CHP’ye düştüğünün sanırım herkes farkındadır.

**

Bugüne kadar Akçakoca’da siyaseten olan bitenlere bakacak olursak çok fazla ümidim de yok bina yüksekliklerine bir sınır konulması mevzusunda.

Çünkü Akçakoca’da beton lobisinin siyasette ağırlığı çok fazla.

Bu ağırlığı tersine çevirebilmek çok zor.

**

Betona daha az teslim olma mevzusunda başrol oyuncusu tabii ki Okan Yanmaz’dır, geleceğe nasıl imza atmak istediğini ise hep birlikte göreceğiz