• 28.01.2020 00:00
  • (1773)

 AKP’nin ekonomik politikalarından biri de şehirleri üniversiteler ya da üniversitelere bağlı fakülteler ve yüksekokullar vasıtasıyla finanse etmek olmuştur.

Çünkü bir şehre bir üniversite ya da üniversiteye bağlı eğitim birimleri açıldığında o şehirde ekonomik bir gelişme kaçınılmaz olur.

Öğrencilerin gelmesi yeni binalar yapılması yeni iş imkânlarının açılması demek her zaman.

Bu gerçekten hareket eden mahalli siyasetçiler hep yeni bölümler açılması talebinde bulundular, yeni bölüm açıldığında başarı açılmadığında da başarısız sayıldılar.

Akçakoca’da bu bakış açısından müstesna değil.

Yeter ki bir birim açılsın, niteliği değil kaç öğrencinin geleceği ve bu öğrencilerin şehre ne kadar fayda sağlayacağı hesabından hareket edildi hep.

Adını koymak gerekirse, “Öğrenciyi sömürme düzeni” demek doğru olacaktır.

1990 yılında açılmış olan Turizm ve İşletme Yüksek Okuluna ilave olarak İşletme Fakültesi diye yola çıkıldı.

Akçakoca’da işletme fakültesi öğrencilerinin eğitimi koordine edecek katkı da bulunacak işletme var mı diye durup bir kere bile düşünülmedi, hep kelle hesabı yapıldı.

Ne kadar öğrenci o kadar para diye eller ovuşturuldu.

İşletme fakültesi binası yapılmadığı için fakülte önce Düzce’de açılacak sonra Akçakoca’ya gelecekti.

Binanın bir önce yapılması için halktan para toplandı bu toplanan paldır küldür hareket etmekten dolayı hiçbir işe yaramadı çünkü binanın temeli için harcanan para hesaplar yanlış yapıldığı için yeniden atılan temelin altında kalıverdi.

Bina bitti ama işletme fakültesi gelemedi.

Düzce şehrinin ileri gelenlerinin de kelle hesabı yapmaları kadar fakültedeki akademisyenlerin de direnci çok etkili oldu iletme fakültesinin Akçakoca’ya gelmemesinde.

Ancak kimse durup da “Akademisyenler niçin Akçakoca’ya gelmek istemiyor?” sorusunun cevabını araştırmak istemedi, üzerinde durmadı.

Bunun yerine binamız da var o halde başka bir fakülte açılsın isteklerinin neticesinde Siyasal Bilimler Fakültesi açıldı.

Hâlbuki başka bir fakülte açılmasını talep ederken Düzce’deki “Akademisyenler niçin Akçakoca’ya gelmek istemiyorlar?” sorusunu da cevabını arıyor olmalıydık.

Doğa-deniz üzerinden baktığımızda Düzce’deki akademisyenlerin görevli olmasalar bile ikamet etmek için Akçakoca’yı seçmeleri gerekir ama seçmiyorlar, yarım saatlik yol mesafesinin bu seçime engel olduğunu da düşünmek de gereksizdir.

Akademisyenler büyük şehirlere kıyasla yetersiz de olsa kısmi olarak bunu başarabilen Düzce'yi tercih ediyorlar.

Akçakoca’nın akademisyenlere de vereceği ise sadece kasaba kültürüdür.

Şehir olabilme kasabalılığı geride bırakabilme iddiası yok Akçakoca’nın.

Akademisyenlerde tıpkı öğrenciler gibi kelle hesabı çerçevesinde değerlendiriliyor.

Ev kiralayan, lokantada yemek yiyen, marketten alışveriş yapan kişiler onlar.

“Daha dün geldin, biz yıllardır buradayız öyle hemen bilim insanıyım diye bize ne yapacağımızı öğretme!” dayatması her an her konumda devrede Akçakoca’da.

Ama iddiamız hep büyük üniversite şehri olacağız.

Büyük laflar etmekle büyük işler gerçekleşmiyor maalesef.

Üniversite şehri olabilmek için öğrencileri ve akademisyenleri bu şehrin bir hemşerisi olarak hissettirebilmek şarttır.

Bu olmadığı gibi üretilen bilimle de işimiz yok.

Son yıllarda üniversiteden istenen “mavi bayrak” statüsünün devamı için seminerler düzenlenmesiydi belediyemizce, mavi bayrak statüsünün devamı istenmese o seminerler bile olmayacaktı.

Bu sene o seminerler de yok belli ki mavi bayrak statüsü için başka çözümler bulunmuş ya da mavi bayraklar kaybedilecek.

**

Ve Düzce Üniversitesi Nigar Demircan ve Okan Yanmaz buluşmasında rektör Akçakoca’ya 6 yeni bölüm açılması için sunumda bulunduklarını bildirmiş.

Yeni bölüm açılmasından çok kimi bölümlerde kontenjanların niçin dolmadığının Akçakoca’nın niçin tercih edilmediği üzerine kafa yormak yerine yeni bölümler açılması ile Akçakoca’nın iddiası gerçekleşmez.

Akçakoca Üniversite şehri olamaz.

Üniversite şehri olmak için üniversite ile hemhal olmak gerekir.

Akçakoca var olan bakış açısıyla sadece öğrencilerin ve akademisyenlerinde yaşadığı bir şehir olarak yoluna devam eder.