• 1.01.2020 00:00
  • (287)

 Su meselesi daha çok su kaldırır ama belli bir kesim cezayı Okan Yanmaz’a kesmek üzerine yazılı bir oyunu sahneye koymaya başladılar bile.

Okan Yanmaz’ın 9 aydır gösterdiği belediyecilik performansından memnun değilim ama musluklardan çamur akma meselesinde Okan Yanmaz’a bilet kesecek basiretsizlerden de olmamak gerekir.

Her şeyden önce Akçakoca Belediyesi yeni arıtma tesisini henüz teslim almadı. Cüneyt Yemenici zamanındaki problemlerin aynısı devam ediyor, musluklardan çamur akma hususunda.

Üstüne üstelik Okan Yanmaz’ın musluklardan kana kana su içilecek gibi bir vaadi de yok. Bir hayli ihtiyatlı yaklaştığını bile söyleyebiliriz bu mevzuya.

Çok ciddiye almamak gerekir Okan Yanmaz’ın ağzından arıtma tesisi devir alındıktan sonra dertler bitecek açıklamalarına çünkü sahneye konulan oyunun bir parçasıdır yapmadığı açıklamaları yapmış gibi göstermek.

Musluklardan çamur akma devam ederse de; yepyeni arıtma tesisi teslim aldı ancak buna rağmen musluklardan hala çamur akması devam ediyor yaygarası koparılacağı ise kesindir.

Arıtma tesisinde ölçümler tamamlandıktan sonra tesis Akçakoca Belediyesine devir edilecek ancak problemeler farklı bir şekil devam ederek devam edecek.

Neden mi?

Çünkü Sarıyayla Barajının etrafındaki ağaç kesimleri hala devam ediyor ve baraj her geçen çamurla dolmaya devam ediyor.

Baraj çevresinin “Su koruma havzası” ilan edilmesi için kimse parmağını bile kımıldatmadı desek yeridir.

Baraj çevresinin “ Su koruma havzası” ilan edilmesi için çalışan AKP’li bir siyasetçi haberini gördünüz mü?

Böyle bir haber görüp görmediğiniz sormak lafın gelişi, görülmediğinin hep farkındayız.

Bu mevzuda uğraşan AKP’li siyasetçi varsa da başarısız olduğu nettir.

Mesela Düzce milletvekili Ayşe Keşir sel felaketi sırasında Akçakoca’ya gelen bakanlarla fotoğraf çektirirken her bilgiyi yetkililere aktardığını bildiriyordu.

Bakanlardan biri bile bu bilgilendirmeyi ciddiye almış olsaydı su meselemiz büyük oranda çözülmüş olurdu.

**

Arıtma tesisi Akçakoca Belediyesi tarafından devir alındıktan sonra neler olacak?

En iyimser tahminim su için daha fazla ücret ödemek zorunda kalacağımızdır.

Barajdan gelecek su milli/çamurlu olduğu sürece arıtma tesisinin enerji sarfiyatı çok fazla olacaktır. Bu ek elektrik sarfiyatının faturalara yansıması ise Akçakoca Belediyesinin ekonomik vaziyetine baktığımızda kaçınılmaz olacağıdır.

Arıtma tesisi ile ikinci tahminim ise bir süre çalıştıktan sonra sık sık arıza yapacağıdır, özellikle de her yoğun yağmur yağışından sonra.

Tesis yoğun yağmur yağışları sebebiyle devre dışı kaldığında ise yıllardır alıştığımız çamurlu suya kavuşmamız kaçınılmaz olacaktır.

Yeni yapılan arıtma tesisi planlanma aşamasındaki çamurdan çok daha fazla çamuru sudan arıtmak zorundadır.

Arıtma tesisi ihaleye çıkarılırken ki hesap edilen çamur oranları ile tesis devreye girdikten sonraki çamur oranlarının birkaç misli olduğunu tahmin etmek için mühendis olmak gerekmez.

Arıtma tesisini planlayanlar barajın çevresinde su havası ilan edileceğini ya da ağaç kesimlerinin yapılmayacağını varsayarak planlamalarını yapmışlardı muhtemelen.

Siyasetin devreye gireceğinin MHP’li belediye başkanı seçtiği için Akçakoca’nın cezaya bırakılarak sahipsiz bırakılacağını arıtma tesisinin hesaplarını yapanlar nereden bilebilirdi ki?

Birde devlet ihalelerindeki süregelen yapı- inşa kalitesini göz önüne alacak olursak arıtma tesisindeki problemlerin sürekli hale geleceği aşikârdır.

**

 HAMİŞ:

Cumhur İttifakının MHP kanadından bu meselenin çözümü için ellerini taşın altına koyma sözü gelince yazının bu bölümünü kaldırmayı münasip buldum.

Cumhur İttifakının AKP kanadından böyle bir girişim zaten beklemiyordum, gösterseler çoktan gösterirlerdi çünkü.

Kamu menfaatini korumak için girişimde bulunacakları için teşekkür ediyorum.

İnşallah başarılı olurlar.