• 21.10.2019 00:00
  • (431)

 12 Mart 2015 tarihinde BİMER üzerinden Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odasına müracaat ederek ön talep formu doldurarak OSB’de yer alan 32 firmanın isimlerini talep etmiştim.

Talebimin sebebi Akçakoca’yı uçuracağı işsizlik problemini yok edeceği iddia edilen bu firmaların bilgilerini ve gerçekleri öğrenmekti.

Bu gerçeği bir panelde karşılaştığım o zaman ki il genel meclisi şimdilerde belediye meclisi üyesi olan Ayfer Yılmaz’a da bildirmiş, o da kolaylıkla öğrenip bana bildireceğini söylemiş ama bir ses soluk çıkmamıştı.

BİMER(Şimdilerde CİMER) üzerinden yaptığım şikâyet BİMER kurumuna olan saygınlığımı da beraberinde alıp götürmüştü.

Hesapta bir cevap gelmişti ama cevabın içeriğinde hiçbir şey yoktu.

ATSO’dan gelen cevap haksız rekabete yol açacağı sebebiyle açıklamayacakları yönündeydi.

Nasıl bir haksız rekabete açacakları ile alakalı hiçbir detay yoktu.

Benim için hayal kırıklı değil beklediğim bir şeydi bilgileri açıklamamak için buldukları palavrayı takdir etmedim desem de yalan olur.

10 numara bir palavraydı haksız rekabete yol açmamak için bu bilgileri paylaşamayız demek.

Bir yönüyle de haksız değildi Mehmet Pazvant, OSB için ön talep formunu doldurmuş olan firmaların çoğu  güçlerinin üzerinde öyle büyük istihdam vaadinde bulunmuşlardaki liste açıklandığında prestij kaybına uğramaları kaçınılmazdı.

Sanayi Bakanlığına müracaat sırasında bakanlık yetkilileri o zaman henüz dolmamış Ereğli OSB (3 parsel hale boş) ve yapılmakta olan Alaplı OSB varken Akçakoca OSB’nin müracaatının kabulünün çok zor olduğunu bildirirler.

Siyasiler ve işi bilenler araya girerek çevre firmalardan ön talep toplanarak bu sıkıntının aşılabileceği söylenir.

Ve ön talep çevre firmalardan toplanır 3425 kişilik bir istihdam potansiyelinin zorlana zorlana, şişirile şişirile olacağı öngörülür.

Her şey bu ön talep formunda kalsa neyse ama siyasilerimiz başta Cüneyt Yemenici olmak üzere bu 3425 kişilik istihdam yaratılacağını çok ciddiye alır ve Akçakoca’nın çok kısa bir zamanda 40.000 nüfusa filan ulaşacağını iddia etmeye başlar.

Bazen 3425 kişilik istihdam kesmezdi Cüneyt Yemenici’yi 5000-10000 kişilik istihdam rakamlarından bile bahis konusu ediverirdi, hızını alamadığında.

Resmi rakamları göre bir kişilik sanayi istihdamının yaratacak yatırımın maliyeti 1.000.000 TL civarında.

Ön talep formundaki bazı firmaların bu yatırımı yaratıp yaratamayacaklarını bu kıstas üzerinden bakarak değerlendirilebilir. Mesela kırk kişilik bir istihdam yaratacak firma 40 milyon lira 15 kişilik bir firma 15 milyon liralık bir yatırım yapacak demek, ancak listeye bakınca vaziyet hiç de öyle değil.

Boş yere saklamamış Mehmet Pazvant bu listeyi demekten kendini alamayacağınız bir liste bu liste.

Bu kadar yatırım gücü gerçekten olduklarını varsaymış olsak Akçakoca Demir-Çelik İhtisas OSB bu taahhütte bulunan firmalara atılana bir kazık olarak da değerlendirilebilir.

6 senedir yatırım yapmaları engellendiği gibi en az bir 5 sene daha yatırım yapmaları engellenmiş oluyor OSB de yer alacaksınız vaadiyle.

Eğer bu taahhütler gerçekse bu yatırımların en az bir kısmı gerçekleşmediği için Akçakoca’da işsizliğin günümüzde daha da artmış olmasına da sebep olmuş oluyor OSB projesi.

**

Liste öyle iddia edildiği gibi 32 firmalık bir liste değil 27 firmalık bir liste.

Böyle bir şişirilmiş listede yer almak istemeyen Akçakocalı firmalara saygılarımı sunmakta benim için bir borçtur.

Şimdi bu listeyi ufak notlarla yayınlayayım ve Akçakoca’yı uçuracağı söylenen bu listenin bu listenin ne kadar gerçekçi olduğuna siz karar verir.

Ama unutmayalım bir kişilik istihdam için 1.000.000 TL lazım, ve OSB kurulacak alanda özel mülkiyet çok fazla olduğu için OSB parsellerinin daha da yüksek fiyatlı olacağını da hesaba katalım.

 

1)Aktez Yapı İnşaat 80. Kişilik bir istihdam yaratacağı vaadinde bulunmuş, çelik konstrüksiyon alanında faaliyet gösterecekmiş. Eski AKP ilçe başkanı Dergah Akça bu firmanın ortağı.

2)Dünya Dövme Makine İmalat Şirketi. Düzce Organize sanayi Bölgesinde. Sıcak dövme ve talaşlı imalat yapıyor. 45 kişilik bir istihdam yaratacaklarını taahhüt etmişler.

3)Türkseven Yedek Parça Ltd.Yedek Parça. Düzce Doğanlı Köyünde bulunuyor.Dorse imalatı yapacaklarını ve 200 kişilik bir istihdam yaratacaklarını bildirmişler.

4)Tür Metal Sanayi Ticaret Ltd. Düzce Doğancılar köyü. Türksevenler yadek parça ile aynı adres. İşştigal konusu olrak dorse ve dingil imalatı ve 70 kişilik bir istihdam öngörmüşler.

5)Garanti İnşaat Ltd. Güçlü ailesine ait bu firma İnşaat faaliyati gösterip 30 kişilik istihdam yaratacaklarını belirtmişler.

6)Demka Dövme LTd. Sıcak ve dövme talaşlı imalat yapıyor. Düzce Organize sanayi bölgesinde  listede bulunan Dünya Dövme ile aynı adresteler. 55 kişilik bir istihdam talebinde bulunmuşlar.

7)Çakır İnşaat Ltd. Çelik konstrüksiyon alanında faaliyet gösteren bu firma 30 kişilik istihdam yaratacağını bildirmiş. Akçakoca’da inşaat mühendisi Mustafa Çakır’a bir firma var. Bu firmada olabilir dışarıdan bir firmada.

8)Yılmaz Direk- Akçakoca Yatçılık, Kano ve kayık imalatı faaliyet alanı 15 kişilik bir istihdam yaratacağını bildirmiş.

9)Ereğli Dilme ltd. Ereğli’de faaliyet gösteriyor. Demir-Çelik üretimi olarak gösterilmiş.120 kişilik istihdam vaadi var.

10)Koçaloğlu Makine Ltd.Akçakoca Küçük sanayi sitesinde. Makiana imalatı yapacağını beyan etmiş ve 40 kişilik istahdam vaadinde bulunmuş.

11)Tatsan Çelik Ltd.Ereğli firması. Çelik konstrüksiyon alanında 50 kişilik istihdam yaratacağını belirmiş.

12)Bahçıvan Elektrikli Motorlar Ltd. Elektrik motorları ve havalandırma fanı imalatı yaıyor.İstanbul hadımköy adres,. 500 kişilik bir istihdam vaadi var.

13)Tutanlar Mot. Araçlar A.Ş Ankara firması. Döküm ve işleme alanında faaliyet gösteriyor. 350 kişilik istihdam vaddinde bulunmuş.

14) Tutanlar Mot. Araçlar Ltd. 13 sıradaki firma ile aynı. 250 kişilik bir istihdam vaadi var ama listede iştigal mevzusu belirtilmemiş.

15)Ada Boru Ve Makine İmalatı. Akçakoca Çiçekpınar köyünde adres. 2011 yılında bu köyde galvanizli boru fabrikası faaliyetinde bulunmuş ancak ilerleme kaydedememişti. 200 kişilik bir istihdam vaadinde bulunmuş.

16)Timpol Poliüretan ltd.Ereğli firması. Poliüretan elek ve ve aşınma elamanları faaliyetinde bulunacağını beyan etmiş ve 15 kişilik istihdam vaadinde bulunmuş.

16)Timco Makine İmalatı ltd. Makian Pazaralam ithalat ve İhracat olarak ffaliyet gösterceğini bildirmiş. İstihdam öngörüsü 10 kişi.

17)Timko Makine İmalatı Ltd. Ereğli firması. Saç işleme ve makine imalatı faaliyet konusu.80 kişilik imalat vaadinde bulunmuş.

18) Timko Makine İmalatı Ltd. 17. Sıradaki firma ile aynı. Listede ffaliyet konusu yok. 100 kişilik istihdam vaadi var.

19)Takımsaş Makine ltd. İstanbul Yeni Bosna’da.Mühendislik ve danışmanlık hizmetleri veriyor. 15 kişilik istihdam vaadinde bulunmuş.

20)Kefeli tarım Ltd. Düzce firması. Tarım aletleri makine imalatı faaliyet konusu. 40 kişilik istihdam vaadi var.

21)Gürkaya Makine İmalatı. İstanbul Hadımköy ‘de makina imalatı ile iştigal ediyor. 50 kişilik istihdam vaadinde bulunmuş.

22)Betesan Prefabrik ltd. Düzce Organize sanayi Bölgesinde.Bet. prekast Yapı elamanları faaliyet konusu. İstihdam vaadini 40 yada 70 kişi olarak vaad etmiş.

23)Ereğli Ünallar. Ereğli firması.Faaliyet alanı metal. 80 ya da 110 kişilik iş vaadinde bulunmuş.

24)Elmeksan Makian İmalatı ltd.İstanbul Maltepe faaliyet gösteriyor. Yatırımının ne olduğu belirtilmemiş. 30 kişilik istihdam vaadi var.

25)Çınar Boru. Akaçkoca’da fabrikası var. 200 kişilik istihdam vaadinde bulunmuşlar.

26)MMZ Boru. Akçakoca’da fabrikası var.50 kişilik istihdam vaadinde bulunmuşlar.

27)Ümran Boru. Akçakoca’da fabrikası var.150 kişilik istihdam vaadi bulunmuşlar.