• 17.06.2019 00:00
  • (463)

 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Faruk Özlü Sanayi ve Teknoloji bakanıydı.

Seçimler öncesinde Gümüşova ve Akçakoca Demir-Çelik OSB’si için ödenek çıkar ancak Faruk Özlü Gümüşova OSB’nin ödeneği için gerekli imzayı atarken Akçakoca OSB için gerekli imzayı atmaz.

Akçakoca Demir-Çelik OSB bu ödeneği alamaz. Rivayetlere göre bu paranın miktarı 5 milyon liradır.

Bu bilginin kaynağı ise ATSO başkanı Mehmet Nazım Pazvant’tır. Birinci elden kendisinden dinlemedim ama bunu anlattığı kişilerden dinledim.

Yana yana gelebilme şansım olan kişilerden değil Mehmet Nazım Pazvant.

Bu bilgiyi yalanlar mı bilmiyorum ama ben doğru olduğunu düşünüyorum belki paranın miktarı farklı olabilir.

Faruk Özlü’nün bu tavrını doğru bulduğumu bilmem söylememe gerek var mı?

Devletin parasının çarçur olmasını önlemiştir bu tavrıyla.

Daha doğrusu Akçakoca Demir-Çelik OSB’sinin akılla yakınla alakalı bir çalışma olmadığını da ortaya koymuştur.

Bir siyasetçi olarak konumu gereği Akçakoca’lı siyasetçilerin baskıları karşısında destek verir gibi yapmış ancak son noktada desteğini esirgemiştir.

**

Akçakoca Demir-Çelik Osb’sinin siyasetçi öğütme makinesi olduğunu da söylemeliyiz.

Başlangıçta OSB’ye karşı olan Fikret Albayrak kendisini bu yola sevk eden kifayetsiz muhteris ile birlikte başarılı siyasetçiler olma şansını kaybettiler.

Osman Çakır il tarım kuruluna yaptığı zorlamalarla birinci sınıf tarım arazisine OSB kurulması için büyük katkılar verdi ama siyasetçi olarak yıldızı sönüverdi. Arkasında durduğu ancak iptal ettirilen bir diğer proje olan 3. Mendirek projesi için ağzını bile açamayan bir siyasetçiye dönüşüverdi.

Cüneyt Yemenici bu projeden siyasi rant elde etmeyen çalışan bir siyasetçiydi ama boru fabrikalarının peşine takılmaktan projenin basiretsizliğini anlayamamıştı. Seçimlerde en büyük hüsranı yaşadı.

Mehmet Nazım Pazvant bu projedeki başarısızlık ile siyasi geleceğini yok etti

Şimdilerde tarım OSB’si filan diyerek siyasi geleceğini kurtarmaya çalışıyor ama bu OSB enkazının altından kalkabilmesi çok zor.

İyi tarafından bakacak olursak Akçakoca Demir-Çelik OSB’si yeni siyasetçilerin yetişmesinin önünü açtı da diyebiliriz.

**

TMMOB Ziraat Mühendisleri odasınca Tarım Bakanlığına açılan davadan sonra Akçakoca Demir-Çelik OSB’sinin kararı belki de Akçakoca için bir fırsata dönüşebilir.

Mahkeme ilk önce bu proje için yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Sonra yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi.

Açılan son dava ile Tarım Bakanlığının birinci sınıf tarım arazisine OSB kurulmasına izin verilen kararı iptal edilebilir. Res’en atanan keşif heyetinin raporu belirleyici olacaktır.

Ancak OSB sevdalılarından hiçbir açıklama gelmemesi; mesela Mehmet Nazım Pazvant, mesela Cüneyt Yemenci’den  Tarım Bakanlığının kararının iptali ihtimalini çok daha kuvvetli olduğunu gösteriyor gibi.

Belki de bu muhteremler bu kararın çıkmasını, projenin iptalini istiyor olabilirler.

 Eğer Tarım Bakanlığının kararı iptal edilirse “Bu proje Akçakoca için çok iyiydi ancak mahkeme iptal etti, karara saygı duymaktan başka yapacak bir şey yok “ diye bu enkazın mesuliyetinden kurtulmak en büyük sevinçleri olabilir.

Bu cephedeki sessizlik bu beklenti içerisinde oldukları ihtimalini çok kuvvetlendiriyor.

**

Bu projeyi destekleyen ağababaların içerisinde resmi görevi devam eden bir tek ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant kaldı. Sessizliği bozup açıklama yapma görevini yapma kendisine düşüyor istese de istemese de.

Eğer yaparsa, yapacağı açıklamanın sade suya tirit tadında bir açıklama olacağını söylemeye gerek yok sanırım.

**

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.

Akçakoca Demir-Çelik OSB gerçeği de bu huya sahip.