• 3.06.2019 00:00
  • (482)

 YEMENİCİ VE PAZVANT’IN HUKUKU YOK SAYAN CESARETLERİNİN KAYNAĞI ve AKIBETİ HAKKINDA

Giriştiği eylemin muhtemel neticeleri mevzusunda fikri ve/veya neticenin kötü olması durumunda kaybedecek bir şeyi olmayan şahısların, aksi özelliklere sahip kişilerce alınmayacak riskleri almasına CAHİL CESARETİ diyoruz.

Peki, ATSO başkanı Mehmet Nazım Pazvanat’a ait bir dairenin, hukuk yokmuş gibi sayılarak eski belediye başkanı Cüneyt Yemenici’ye iş hacmi çok olacak bir eczaneye çevirme eylemine ne ad vermeliyiz?

Muhtemel neticeleri hakkında kesinlikle bir fikirleri vardır çünkü


Cahil cesareti desek olmaz?

Mehmet Nazım Pazavant’ın bildiğim kadarı ile işletme mevzusunda lisansüstü diploması var üstüne üstlük.


Akçakoca siyasetinin önde gelen AKP siyasetlerine ipotek koymayı kendilerine hak gören hukuku yok sayan bu iki şahsiyetin eylemlerine diplomalı cesaret mi demeliyiz?

“Diplomalı cahil cesareti” desek de olmaz ülkemizde diploma sahibi olmak cehaleti ortadan kaldırıyormuş gibi değerlendirildiği için olmaz.

Umarım ki, Cüneyt Yemenici ve Mehmet Pazvant’ın bu hukuku yok sayan cesaretleri için daha bir nitelendirmede bulunan çıkar.

**

Akçakoca Belediyesinin bir işyerini hukuka aykırı bir şekilde işyerine çevrilmesine 90.000 TL ceza yazmasının bir neticesi olur mu?

Asıl mevzu bu işte?

Bence olmaz, daha doğrusu olmayacak.

Büyük bir ihtimalle bu eczane açılacak. Cezalar da ödenmeyecek iptal olacak.

Açılış duasında, kurdele kesiminde belediye başkanı Okan Yanmaz’da bulunacaktır muhtemelen.

Ben hukuki mücadelemi belediye başkanı olarak yaptım ancak bu mücadeleyi Cüneyt Yemenici kazandı bana da hukuka boyun uymak düşer diyerek davranacaktır.

Akçakoca Belediyesi bu mücadeleyi Okan Yanmaz’ın belediyecilik anlayışı gereği kaybedecektir.

Çınar Caddesindeki hukuka aykırı bir şekilde kaldırımların işgaline sessiz kalırken, hatta yeni işgallere yol verirken eski belediye başkanının taşınacağı bir işyerinin açılmasını engellemeye çalışmak bir siyasi dava gibi gözükecektir.

Hele de seçimlerden önce esip gürlediği Kordon bölgesinde ki arsaya inşaat yapılmasını engelleyemeyeceği netleştiği için Cüneyt Yemenici’ye ait işyerini engelliyor olması siyasi rekabetten kaynaklanıyor gibi gözükecektir.

**

Şimdi, Akçakoca Belediyesi Düzce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne Mehmet Nazım Pazvant’ın apartman dairesinin hukuka aykırı bir şekilde işyerine çevrilmesini şikâyet etti.

Dün bu mevzuda geniş gözlemi ve bilgisi olan bir kişinin bilgisine müracaat ettim onun dediğine göre şikâyet dosyası dört dörtlük hazırlanmadığı takdirde Akçakoca Belediyesinin yaptığı mühürlemenin ya da kestiği cezaların bir hükmü olamayacağı yönünde görüş belirtti.

Sanırım Mehmet Nazım Pazvant ve Cüneyt Yemenici’nin cesaretlerinin(!) sebebi de bu görüş.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün tutacağı tutanak Cüneyt Yemenici’nin eczanesinin Mehmet Nazım Pazvant’ın apartman dairesine taşınıp taşınmayacağını belirleyecek.

Okan Yanmaz’ın her şeyden önce bu şikâyet dosyasının dört dörtlük bir şekilde hazırlanması için kararlılık göstermesi gerekiyor.

Diyelim ki Okan Yanmaz bu kararlılığı gösterdi, belediye bürokrasisi bu dosyayı dört dörtlük bir şekilde hazırlar mı?

Okan Yanmaz başkanlık koltuğuna oturduktan sonra belediye bürokrasisi ile uzlaşmaya çalışması ve belediye bürokrasisine verdiği büyük tavizler bu sorunun cevabının kesin olmasını belirsizleştiriyor?

**

Neticede filler tepişmiş çimenler ezilmiş olacak ve Cüneyt Yemenici eczanesini yeni yerine taşımış olacaktır.

Tam da bu aşamada borazancıbaşı devreye girecek ve Cüneyt Yemenici ve Mehmet Pazvant’ın hukuk mücadelesini(!) kazanmasının başarı öyküsünü ballandıra ballandıra anlatacaktır.

Cüneyt Yemenici ve Mehmet Pazvant küllerinden tekrar doğacaklardır.

Mağdur edebiyatının kralını yapacaklardır.

**

Bu değerlendirmelerimde yanılır mıyım?

Keşke yanılsam!

Yanıldığıma çok sevinirim çok, ancak hiç sanmıyorum.

Haklı çıkmam Akçakoca’ya bir şey kazandırmaz ki!

Yanılmayı umutla bekleyeceğim.