• 22.03.2019 00:00
  • (411)

DERGÂH AKÇA’NIN CEHALET DOLU AÇIKLAMASI HAKKINDA

Cehalet kötü bir şey?

Ancak cehaletin Akçakoca’da AKP ilçe Başkanı olması Akçakoca adına daha da kötü bir şey.

Şöyle demiş AKP ilçe başkanı Dergâh Akça her tarafı cehalet dolu açıklamasında.

“Fındıktan başka bir şey yetişmeyecek arazileri fındık 1. Sınıf tarım arazisi sayıp Ziraat Mühendisleri Odası’nı ayağa kaldıracaksın, dava açtıracaksın, bu memleketin 3 yılını çalacaksın, sonra utanmadan kendini savunacaksın. Hesap gününe inanıyoruz.

“Deveye sormuşlar, boynun niye eğri diye, oda cevap vermiş, nerem doğru ki diye”, bu cevap tam bu kıvamda cehalet dolu bir cevap olmuş.

**

Cehaletin bir yerlerinden başlayalım.

AKP’ye İlçe Başkanı olmuş biri olarak OSB yapılacak bu alana Pirinçlik dendiğini ve daha önce pirinç tarımı yapıldığını nasıl olurda bilmiyorsunuz?

Bu pirincin Kasaba pirinci ile eşdeğer tutulduğunu hatta kimilerince daha iyi olduğunu. Fındıktan başka bir şey yetiştirilmez dediğin yerde pirinç yetiştiriliyordu pirinç, bilmiyorduysanız da öğrendiniz işte.

**

Ben Ziraat Mühendisi değilim, nerenin 1. Sınıf tarım arazisi olacağından da anlamam ama kanunları ve yönetmelikleri okumaktan az çok anlarım.

Mesela 25 Mart 2005 tarihinde Tarım ve Köy İşleri Bakanlığınca Resmi Gazetede yayınlanmış Tarım Arazilerinin Korunması ve Kullanılmasına Dair Yönetmeliği okuduğumda anlarım.

Ya da 18 Kasım 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanmış Organize Sanayi Bölgelerine Yer Seçimi Yönetmeliğinin okuduğumda da anlarım.

Bu yönetmeliklerin şahsınızın İlçe Başkanı olduğu AKP hükümetlerince çıkarıldığının farkında mısınız Dergâh Akça.

Bu yönetmelikleri okumuş olabilir misiniz?

Bu yönetmelikleri okumuş olsaydınız OSB yapılacak alanın bu yönetmeliklerce 1.sınıf tarım arazisi olarak belirlendiğini bilir cehalet dolu konuşmalar yapmazdınız.

OSB yapılacak alan AKP hükümetlerince 1. Sınıf tarım arazisi ilan edilmiştir benim tarafımdan değil, bilmiyorsanız da öğrendiniz.

**

Kanunların ya da yönetmeliklerin niçin çıkarıldığını biliyor musunuz Dergâh Akça?

Hukukun hâkim olabilmesi için çıkarılırlar, bilmiyorsan da öğrenmek için geç de olsa harekete geçmenizdede şahsınız adına fayda vardır. Devran döndüğünde mühimsemediğiniz hukuk size de lazım olabilir çünkü.

Kanunlara ve yönetmeliklere uyulmadığı kanaati oluştuğunda ise dava açmak dava açılması sağlamak anayasal bir haktır.

Bu anayasa Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesi hakkını verdiği gibi benim de dava açabilme ve dava açılabilmesine vesile olma hakkını verir.

Bilmiyorsanız öğreneceksiniz ya da bilmiyormuş gibi yapmayacaksınız.

Birkaç yıl önce bazı maddeleri değiştirilen anayasayı savunurken değiştirilmeyen maddelerin de partinizce geçerliliğinin devamını savunulduğunu unutmuş olabilir misiniz?

Anayasal bir hakkımı kullandığım için kendimi savunmam sadece gurur duyarım, kendimi savunduğumu iddia etmem sadece kamuoyunu yanıltmak için yaptığınız şahsınızın bir hüsnü kuruntusudur. Her şeyi yanlış anladığınız gibi bunu da yanlış anlamışsınız.

Kaygım gerçekleri Akçakoca kamuoyuna anlatmak üzerinedir.

Belki biliyorsunuz belki bilmiyorsanız ama Türkiye Ziraat Mühendisleri odası bu anayasal hakkı birçok OSB’de kullanmıştır yani yürütmeyi durdurma kararı davası açmıştır. Yani Akçakoca tek misal değildir.

Ancak bu anayasal hakka bu kadar bir çirkin üslupla karşı çıkan tek AKP ilçe başkanı da sanırım sizsiniz.

Hesap günü istiyorsanız ben hazırım, kamuoyu önünde ne zaman istersen hesaplaşırım. Mahşere ya da tarihe bırakmaya hiç gerek yoktur.

**

Yarın bir gün OSB alanında ki kamulaştırma davalarına karşı dava açacak mülk sahiplerini de karşı dava açtıkları için Akçakoca’nın bilmem kaç yılını çalmakla suçlayacak mısınız?

Onların yaptıkları da sizin hukuku hakir gören mantığınıza göre Türkiye Ziraat Mühendisleri Odasının yaptığı ile aynı olacak çünkü.

Bu hukuk bilmezlikle yaparsınız gibi geliyor bana.

**

Yazının bu bölümde ister istemez teşekkür ediyorum şahsınıza, açıklamanızda Cüneyt Yemenici’nin yalan söylediğini teyit ettiğiniz için.

Ziraat Mühendisleri odasını ayağa kaldırmışım yani davayı ben açmamışım, davayı Türkiye Ziraat Mühendisleri Odası açmış, Türkiye’nin birçok yerinde olduğu gibi.

 Ne diyordu? Cüneyt Yemenici yalanında davayı benim açtığımı.

Cüneyt Yemenici’nin yalanını teyit etmek partinizin menfaatleri adına ayrı bir cehalet ama işin bu kısmı beni değil partililerinizi ve Cüneyt Yemenici’yi alakadar eder.