• 11.03.2019 00:00
  • (471)

 CUMHURBAŞKANI NE SÖYLÜYOR, YEMENİCİ NE ÇALIYOR?

“Ben ne söylirem tanburam ne çalar?”  sözünün hakkını verecek bir ilişki var Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Akçakoca belediye başkan adayı Cüneyt Yemenici arasında.

Bakın bugünkü Hürriyet Gazetesinin arka sayfasında tam sayfa ilanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk cümlede ne demiş:

“Tasarruf ve şeffaflığın, yeni dönemde belediyelerimizde çok daha önemli bir yönetim ilkesi haline geleceğini taahhüt ediyoruz.”

Tüm sınırları zorlayarak  belediye bütçesinin %70 i civarında borçlanan, esnafa 9 milyon civarında borcu olan bir belediyenin tasarruf içerisinde olduğunu söyleyebilecek bir AKP’ye gönül vermiş bir Akçakocalı çıkar mı?

Cüneyt Yemenici müsrif bir belediye başkanı portresi çizdi hep, hâlbuki başkanlığının ilk aylarında eli sıkı olmak ile övünüyordu.

Esnafa borç ödemek için kredi onayı aldıktan sonra da bu kredi ile personel maaşını ödemekten de imtina etmedi.

Sanırım kimse bu borçlanma şekline şeffaf bir borçlanma diyemez.

Bu borçların nasıl yapıldığını ve ne kadar faiz ödeneceği ile alakalı bir açıklama yapıldığını duydunuz mu hiç Cüneyt Yemenici’den.

Bu ve benzer mevzularda hiç şeffaf olmada ki!

Şimdi tekrar aday gösterildi ve belediyeden her soranın istediği cevabı alabileceğini söylüyor.

Marifet bunu başkanlık süresince yapmaktı, harcamalar ile açıklamaları belediye sitesinden yayınlamak çok basit bir işlemdi.

Bunu yapan birçok belediye başkanı ve bir kısmı da AKP’li.

Seçimin atmosferinde bu şeffaflık çabası ne kadar ikna edici olabilir ki?

Yeniden aday olarak ilan edildikten sonra yürüttüğü kampanya da tasarruf kelimesini telaffuz ettiğini bile sanmıyorum, en azından bu içerikte bir açıklaması mahalli basında yer almadı.

Bunun yerine birçok yeni proje açıkladı.

Bu projelerin Akçakoca AKP’nin ortak aklı ile hazırlandığını bile söylemek bile zor.

At atabildiğin kadar projeleri bunlar.

Esnafa borcunu ödeyemeyen, personelin maaşlarını kredi çekerek ödeyen bir belediye kendi kaynakları ile yapacağını iddia ettiği projelerin finansman kaynaklarını açıklaması; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni dönem belediyeciliği gereği şart değil midir?

Nerede kaldı tasarruf, nerede kaldı şeffaflık?

Sanki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Adaylarımızın seçim kampanyası sırasında bol keseden atmasına bakmayın, önümüzdeki denem tasarruf dönemi olacaktır.”  uyarısını yapmaktadır seçmenlerine.

Seçim kampanyası sırasında Cüneyt Yemenici tasarruf kelimesini telaffuz etmesi imkân dâhilinde değildir, bu takdirde geçmiş dönemde yaptığı belediyeciliği eleştirmiş olur.

Kamuoyu önünde bugüne kadar bir özeleştiri yapmamış olması bu davranışın devam edeceğinin de garantisidir.

31 Mart‘a kadar kalan sürede Cüneyt Yemenici’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu duyurusu ile uyumlu bir seçim kampanyası yapması imkân dâhilinde değildir.

Tasarruf ve şeffaflık Cüneyt Yemenici’nin geçmiş dönemde ilkesi olmadı eğer seçilirse yeni dönemde de olamaz çünkü seçim kampanyasının hiçbir yerinde bu vurgu yoktur.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ne söylerse söylesin, Cüneyt Yemenici’nin tamburası başka bir şey çalacaktır.