• 5.02.2019 00:00
  • (712)

 KENT KONSEYİNİN FİŞİNİ TAKABİLECEK BİR ADAY ÇIKAR MI?

Fişi çekilmiş, öylesine kenara bırakılmış bir kurumumuz var Akçakoca Kent Konseyi.

Kent Konseyleri ile alakalı düzenlemeler birçok noksanları ile beraber AKP hükumetleri ile hayata geçirildi.

Ancak o günler Avrupa Birliği ile ilişkilerin sıkı olduğu ve birliğine girmeye çalıştığımız günlerdi, Avrupa Birliğine girmek hedefinden uzaklaşıldığı anda da kent konseyleri AKP için değerini kaybetti, bir kenara itildi yokmuş gibi davranılmaya başlandı.

Bu kenara bırakmanın, yokmuş gibi davranmanın en güzel misallerinden birini de dört dörtlük bir uygulama ile Cüneyt Yemenici yaptı.

Yarın bir gün Avrupa Birliği ile yakınlaşma başlar da, kent konseylerini canlandırın komutu gelirse; bilin ki kent konseylerinin en büyük savunucusu olur Cüneyt Yemenici.

Ancak bugünlerde öyle bir gelişme olacağa benzemediği için tekrar belediye başkanı seçildiği takdirde kent konseyinin fişini çekilmiş bir vaziyette tutmaya devam edecektir.

**

Okan Yanmaz’ın bu mevzuda daha da sert olabileceğini düşünüyorum açıkçası, bırakın fişi çekmeyi, hukuki bir yol bulursa kent konseyini kapatabilir bile.

Meşveret etmek fikri kendi seçtiği ve bulduğu kişilerden olduğunda cazip geliyor kendisine.

Alparslan Türkeş için söylenen bir söz vardır,   ”Türkeş’in yanında adam yosun tutmaz” diye. Aynı söz Okan Yanmaz içinde geçerlidir.

Türkeş’in yakın çevresinde meşveret ettiği, birlikte yönettiği ekibin sürekli değiştiğini ifade edebilmek için söylenmiştir bu söz.

Okan Yanmaz da üçüncü dönemdir başkanlığa aday ve şimdilerde meşveret ettiği ekipte sadece 2. defa aday olduğu dönemden Yüksel Yılmaz var.

Bu anlayış ve bugüne kadar kent konseyi ile alakalı bir çift söz etmemiş olması Okan Yanmaz’ın kent konseyi ile alakalı hiçbir şey yapmayacağının delaleti olarak duruyor.

**

Akçakoca Kent Konseyi Fikret Albayrak tarafından kuruldu.

Kent konseyini kendi arka bahçesi yapabilme fikrine az biraz zorluk gösterildiğinde ise konseyin OSB yaptırma ve 3. mendireği yaptırmama derneğine dönüşmesinde karar kıldı.

Bilmem Akçakocalılar farkın da mı ama kâğıt üzerinde de olsa hiçbir faaliyeti olmasa da Akçakoca Kent Konseyi başkanı hala Fikret Albayrak’ın ısrarla başkan olması için tercih ettiği kişi.

Cüneyt Yemenici’nin istekleri doğrultusunda kent konseyinin fişini çeken kişinin de Fikret Albayrak’ın mutemet adamı olduğunu hatırlatmış olayım.

2019 seçim kampanyası boyunca Fikret Albayrak’tan kent konseyi ile alakalı bir çift sözünü henüz duymadık.

Enteresan olan ise Fikret Albayrak’ın en yakın taraftarları bile kent konseyi ile alakalı bir çift söz söylemiyorlar kamuoyu önünde.

Adeta umumi bir pişmanlık var kent konseyinin Fikret Albayrak tarafından kurulmuş olması ile alakalı. Ya da bu mevzuda konuşulmaması yönünde sıkı bir talimatı var Fikret Albayrak’ın.

Ancak kulislerde konuşulanlara göre Fikret Albayrak’ın en yakın destekçisi kent konseyi genel sekreterliğine şimdiden talipmiş.

Aslında belediye başkanlığı döneminde de bu göreve talip olmuş ancak Fikret Albayrak’ın bu görevi kendisine vermeye siyasi cesareti yetmemişti. Parti içindeki baskılardan çok çekinmişti.

Tekrar seçilirse bu baskıları yine mazeret olarak kullanacaktır, hem Türkiye’nin bugünlerde ki siyasi konjonktürü bu baskıları mazeret olarak kullanmaya çok daha elverişlidir.

Fikret Albayrak bu göreve talip olan kişiye bu görevi ona vereceğinin sözünü verip vermediğini bilmiyorum, ancak verdiyse bu sözü yerine getireceğini de pek sanmıyorum.

Bu göreve talip olma, Fikret Albayrak’ın belediye başkanı seçilmesi halinde kent konseyinin fişini takacağı manasına gelir mi?

Hiç sanmıyorum, eğer öyle olsa en azından kent konseyi genel kurullarının niçin yapılmadığını sorardı mutemet adamına, mutemet adamına diyorum çünkü Cüneyt Yemenici’ye hiçbir mevzuda hesap sormadığını/soramayacağını öğrenmiş bulunuyoruz.

Cüneyt Yemenici ve Fikret Albayrak’ın arasındaki birbirlerine hesap sormama mutabakatının, kent konseyinin fişinin çekili olarak bırakılacağının mutabakatı olarak da değerlendirilmelidir.

**

Bağımsız adaylar Ayhan Güleç, Cali Hakan Direk, Demokratik Sol Parti adayı Ersin Gündüz, Saadet Partisi adayı Murat Aşıkoğlu ve Bağımsız Türkiye Partisi adayı Gülten Acar’dan Akçakoca Kent Konseyi ile alakalı hiçbir açıklamalarını bugüne kadar duymadık. (Varsa da ben kaçırdım.)

Umarım önümüzdeki günler de duyarız da seçim döneminde Akçakoca’nın meselelerini az da olsa tartışmayı başarabiliriz.

Bayrak dalgalıydı, bayrağı rakip partilerde kullanmıştı ile geçen bir belediye başkanlığı seçimi sürecinin Akçakoca’ya hiçbir faydası olmaz!