• 26.02.2019 00:00
  • (427)

 ARPAÇAY İLE KARDEŞLİĞİMİZ BİTTİ Mİ?

Bir şehir ile kardeş olduysanız sıkı taraftarların ifadesi ile söyleyecek olursak “Pazara kadar değil mezara kadar kardeş.” olabilmeliyiz.

Ancak Akçakoca’da siyasilerimizin elinde “kardeş şehir” kavramı oyuncak edilmiş hiçbir değer ihtiva etmez hale düşürülmüştür.

En başta da Fikret Albayrak’ın elinde.

2012 yılında Arpaçay ile kardeş şehir olmanın protokolü Fikret Albayrak ve Arpaçay Belediye Başkanı Enver Akkaya tarafından imzalanmıştır.

Bu karar Fikret Albayrak’ın öncülüğünde alınmış ve ilçemizin siyasi partilerinin yöneticileri bu projenin katılımcısı ve paydaşı olmamışlardır.

Bu vaziyet ilçemizin siyasi partilerinin gönülsüzlüğü kadar Fikret Albayrak’ın bu projeye kimseyi dâhil etmeme kararlılığı sayesinde gerçekleşmiştir de diyebiliriz.

2013 yılında Arpaçay’ın Melik köyünde düzenlenen yayla festivaline Fikret Albayrak ve CHP’li meclis üyeleri, mahalli gazeteciler ve bazı ileri gelenler belediyenin masrafları karşılaması ile yoğun bir katılım göstermişlerdi.

Fikret Albayrak ve Enver Akkaya arasında yapılan görüşmelerden sonra Akçakoca Belediyesi tarafından Arpaçay’ın merkezinde yol-çevre düzenlemesini içeren bir projede de mutabık kaldılar.

Ancak kamuoyuna tam yansımayan gelişmelerden sonra bu proje yattı, Fikret Albayrak ve Enver Akkaya’nın arası bozuldu.

2014 yılında ise Fikret Albayrak seçimi kaybetti, Cüneyt Yemenici ise  Arpaçay ile kardeş şehir olmamızı hiç üzerine alınmadı. Tıpkı İtalya’nın Bagheria şehri ile kardeş şehir olmamızı üzerine alınmadığı gibi.

Belki zamanında AKP’nin bu projeye dâhil edilmemiş olmasından dolayı, belki Kürt hemşerilerimizin kendisini yeteri kadar desteklememiş olmasından dolayı, belki de kardeş şehir kavramına hiç inanmadığından dolayı, belki de başka bir sebepten ancak hiçbir açıklama yapmadığı için bilemiyoruz.

Sadece bu protokolün Cüneyt Yemenici tarafından rafa kaldırıldığını biliyoruz.

Ve de Fikret Albayrak’ın bu rafa kaldırmanın hesabını hiç sormadığını. “Neyin hesabını sordu ki bunu sorsun?” diyebilmek en tabii hakkınızdır.

Bu vaziyetin daha kötüsü tekrar aday olduğu belediye başkanlığı için düzenlediği kampanyada bu kardeşliği kamuoyu önünde hiç hatırlamıyor olmasıdır.

Üstüne üstlük Kürt hemşerilerimizin çoğunun siyasi desteğini arkasına aldığı var sayılırken.

Gerçi hiçbir belediye başkan adayı bu kardeşlik ile alakalı kamuoyu önünde bir değerlendirme de bulunmadılar, ne partilisi ne de bağımsızı.

Demek ki, kardeş şehir olmadan önce tüm siyasi yapılanmaların desteği almak çok mühimmiş; ben istedim, ben karar verdim ile kardeş şehir olunamıyormuş, olunuyorsa da birbirleri ile haberleşmek bile istemeyen küs kardeşler gibi olunuyormuş.

Ne olursa olsun ortalıkta bir belediye başkanı tarafından imzalanmış bir protokol var protokol hala geçerli.

Tüm belediye başkan adayları bu protokol ile ne yapacaklarının kararını vermelidirler.

Tabii ki başta Fikret Albayrak.

Bu hadise kendisine popülerlik ve oy kazandıracağını düşünürken tamamıyla sahip çıkan kimseyi bu projeye dâhil etmeyen Fikret Albayrak.

O zamanki konjonktürde Kürt hemşerilerimizin gönül ve akrabalık bağlarının bulunduğu Arpaçay ile kardeş şehir olmak bana avantaj sağlıyordu, şimdiki konjonktür ise bunun tam tersi, Arpaçay ile kardeş olmak şehir olmak bana avantaj sağlamaz bu yüzden bu protokolü ve kardeşliği unuttum demeye hakkı yoktur Fikret Albayrak’ın.

Arpaçay ile kardeş şehir olmak bir hataydı diyorsa da bunu kamuoyuna açıklamalıdır.

Hatalarından ders aldığını söyleyen Fikret Albayrak’ın önünde Arpaçay ile kardeş şehir olayı geliştirmek için çok büyük bir fırsat da var; kardeş şehir protokolünü berberce imzaladığı Enver Akkaya’da CHP’nin Arpaçay belediye başkan adayı.

Arpaçay ile kardeş şehir olmayı devam ettirebilmek için Arpaçay CHP belediye başkan adayı ile kucaklaşmaktan daha büyük bir fırsat olur mı? Tabii ki bu kardeşliği gerçekten devam ettirmek istiyorsa.

Kimi zaman, belediye başkanı olmak demek, bazı kararları tek başına almak gücüne sahipken bile kararları tüm bileşenlerle birlikte almayı başarmak ve bu kararda süreklilik sağlamak demektir.

Yani Arpaçay’ önce kardeş şehir ilan edip/ettirip sonra da bu kardeşliği unutmak demek değildir, belediye başkanı olmak demek.