• 14.02.2019 00:00
  • (724)

 “ Değişim, değişime inananlarla başlar. Parlayan Kent Akçakoca için geliyoruz!” Fikret Albayrak’ın seçimlere hazırlanırken kullandığı tanıtım filmlerinden biri facebook üzerinden sık sık karşıma çıkınca izledim.

İzledim bir daha izledim reklamın vermeye çalıştı mesajı ve verilen rakamların neyi anlatmaya çalıştığını çözmeye çalıştım ve çözemedim.

Sanırım seçmenden çözmek yerine “değişim inananlarla başlar” mesajının hakkını vererek sadece inanmaları bekleniyor.

Ancak yine de ben bu verileri çözmeye ve verilerde verilen rakamların dilini çözmeye çalıştım.

**

Tanıtım filmin geçtiğimiz yazın Temmuz’un da Akçakoca nüfusu 30.000 restoranların doluluk oranı %50 otel doluluk oranı %35 ekmek satışı 25.000 adet, esnaf iş hacmi 20.000, festival sayısı 0 olarak verilmiş.

Akçakoca’nın nüfusu resmi verilere göre geçen yıl 25.600 kişiydi ancak tanıtım filminde 30.000 olarak veriliyor aradaki 4400  kişilik farkı seçmen bulmak ve manaya geldiğini bulmak zorunda.

Temmuz ayındaki günlük turist sayısı olabilir mi?

Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğünün bu yönde paylaştığı hiçbir bilgi de yok ki kıyaslayalım.

Gece konaklayanların sayısı da olamaz, belki Akçakoca’da turistler için yatak sayısını zorlaya zorlaya 4400’e çıkarabiliriz ama otellerin doluluk oranı %35 olarak verildiğine için turistler için yatak sayımız 12.571 olarak çıkar ki böyle bir yatak sayısına ulaşabilmek mümkün değildir.

Demek ki cevap günlük ortalama turist sayısı değil.

Eğer bu tanıtım filmi üzerinden bir imtihan yapılsa ve bu soru sorulsa seçenekler arasından yatılı yatısız toplam günlük ortalama turist seçeneği varsa bu seçeneği seçer ve bu sorunun imtihan sonrası iptal edilmesini beklerdim.

**

Günlük ortalama kişi başına ekmek tüketiminin 0.83 olarak (30.000 kişiye 25.0000 ekmek) hesaplandığını da öğrenmiş oluyoruz 2018’in Temmuz ayında, ancak ekmeğin ortalama kaç gram olarak hesaplandığını bilemiyoruz.

Esnafın iş hacmi belirtilirken hangi birimin kullanıldığını ise çözemedim.

Günlük yazar kasa fişi sayısı olabilir mi?

Ya da adisyon fişleri.

Sanmam çünkü vergi dairemizden böyle bir istatistiki bilgi alabileceğimizi sanmıyorum.

**

Tanıtım filminin devamında 2019 yılının Temmuz ayında nüfus 65.000 olarak verilince 2018 yılındaki 4400 kişinin en azından günlük ortalama turist sayısı olabileceğini tespit edebiliyoruz, 35.000 kişinin 4 ayda Akçakoca’ya yerleşip ikamet edeceği mümkün olmadığından dolayı.

Akçakoca nüfusundaki son yıldaki 300 kişilik artışı çıkardığımızda elimizde kalan 39.100 kişiyi başka türlü izah edebilme şansımız yok çünkü.

Geçtiğimiz yıla kıyasla oluşacak 35.000 fazla turist ise belli ki Fikret Albayrak’ın başkan seçildiğinde Temmuz ayında yapacağı 3 festival sayesinde gerçekleşecek.

Festival yapılmayan ayların turizminin ne halde olacağı ile alakalı bir değinme ise yok, varsa yoksa Temmuz ayı ve festivallerin altı çiziliyor.

Belki Haziran Ağustos ve Eylül aylarında da ayda üç tane festival düzenleyecektir ancak bu tanıtım filminden bu bilgiyi edenemiyoruz.

Yine tanıtım filmlerinin verilerine göre bu 2019 Temmuz ayında bu festivaller sayesinde otellerin doluluk oranı %90’a, restoranların doluluk oranı ise %80’e çıkıyor.

Sanırım biraz mütevazi davranılıp otel ve restoranların hafta içi doluluk oranları yüzde yüz olarak verilmemiş.

Oteller ve restoranlar arasındaki %10 doluluk farkının ise restoranlar ile alakalı Fikret Albayrak’ın bazı kaygıları mı var sorusunu sormama sebep oldu ister istemez.

Esnafın işlem hacmi ise Temmuz ayında üç festival sayesinde 100.000’e çıkıyor ama işlem biriminin ne olduğu hala belli değil.

**

Asıl anlayamadığım konu ise ekmek üretimi sayısındaki artış, defteri kalemi alıp hesaplar yaptım ama yine de çözemedim.

2018 Temmuz’un da kişi başı olan 0,83 olan ekmek sayısı üç festivalin yapacağı 2019 yılının Temmuz ayında ise 1,53’ çıkıyor.

Halbuki, 65.000 çıkacak nüfus için 54.000 adet günlük üretim ziyadesiyle yeter de artar bile 2018 yılına kıyasla hesap yapacak olursak.

Ekmek gramajları yarı yarıya düşürülüp ekmekler sandviç ebatlarına mı düşürülecek?

İnsanlar bu 3 festival sayesinde çok eğlenip çok acıkacakları için ekmek tüketimi 2 misline mi çıkacak?

Çevre ilçelere ekmek satışı mı yapacak fırıncı esnafımız?

Fırıncı esnafımızın yerinde olsa bu verilere bakarak üretim artıracak hesaplara girmezdim, bu rakamlara göre hareket eden fırıncı batar yahu!

Tanıtım filmi üzerinden yapılacak bir imtihan da ekmek üretimi hesaplamasından gelecek bir soruyu ise kesinlikle cevaplamaz boş bırakırdım bu soru kesinlikle iptal edilirdi çünkü.

**

Bu tanıtım filmlerindeki verileri bir ders bir imtihan olarak aldığımda ne dersleri anlamış vaziyetteyim ne de bu dersten çıkacak sorularla yapılacak bir imtihandan geçecek vaziyette.

Bu verileri anlama kılavuzunun çıkarılmasını ya da özelden bana gönderilmesini bekliyorum.

Bu verileri tam olarak anlayamadığım için Fikret Albayrak’ın seçmeni olma fırsatını da kaçırmış vaziyetteyim.

Bu verileri anlayamayan tek kişi olduğumu da hiç sanmıyorum.

Çok çalışırsam Fikret Albayrak’ın seçmeni olabilirim, çok azimliyimdir, ama önce tanıtım filmindeki verileri anlama kılavuzunu edinmem gerekiyor.

**

Sorgulayan seçmeni zaten gözden çıkardık biz sadece Albayrak’a inanan seçmenlerle yürüyeceğiz deniliyorsa, ki bu tanıtım filmine göre öyle gibi, bu kadar hesap kitabı boş yere yapmış vaziyetteyim.