• 4.02.2018 00:00
  • (905)

 Geçtiğimiz günlerde Cüneyt Yemenici bir açıklama yaparak Sarma Deresinde ana isale hattı üzerinde bütün kanuni süreçleri tamamlanmak üzere olan 2 adet mini hidrolik santralının (HES)kurulacağını müjdelemiş(!).

Bu müjde hayata geçer mi?

Cüneyt Yemenici’nin rakipleri Okan Yanmaz ve Fikret Albayrak olursa güle oynaya geçer. Belki de eğer kendileri seçilirlerse birkaç mini hidro elektirik santralı daha ilave edebilirler.

Çünkü bu çevre felaketine bir karşı çıkışları olsa aradan geçen 4-5 günde çoktan karşıyız açıklamasının gelmesi gerekirdi.

Okan Yanmaz’ın ve Fikret Albayrakl’ın karşı çıkmadığı bu projeye gelin AKP’li bakanların açıklamaları üzerinden değerlendirelim.

20 Kasım 2013 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ““HES’lerle bu iş olmaz. Haklısınız, ufak dereleri mahvediyoruz, ben de sizinle aynı fikirdeyim. Artık 10 megavattan daha aşağı enerji üretecek HES’lere izin vermeyeceğiz, kesinlikle vermeyeceğiz” demişti.

22 Nisan 2016’da Orman ve Tarım  Bakanı Veysel Eroğlu” Çok sayıda mini HES projesini geri çevirdiklerini dile getiren Eroğlu, “Özellikle mikro HES’ler yasada olmasına karşın, sağladığı yarar tartışılır. Attığımız taş, ürküttüğümüz kurbağaya değmediği için izin vermiyoruz” demişti.

Yani AKP 2 eski bakanının özellikle de mevzu ile alakalı 2 eski bakanının mini HES’lerle ilgili duyarlılığı Okan Yanmaz ve Fikret Albayrak’tan daha fazla.

Cüneyt Yemenici’nin kanuni süreçleri tamamlanmak üzere iddiası ne kadar doğru bilmiyorum ama yöntemin yangından mal kaçırırcasına olduğu çok açık.

Havza planlaması temelinde, mahalli halkın da kabulünün alınması en doğru yöntem olmaz mıydı?

Doğru yöntemden çok şirket karlılığı mantığının öne çıktığı vahşi kapitalizm uygulamasını daha çok sevdiğinin ispatıdır bu projenin hazırlanma şekli.

Doğru  yöntemi seçmemiş olması  bizi Cüneyt Yemenici’nin çevre halkının görüşlerini mühimsemediği noktasına götürecektir doğal olarak.

Cüneyt Yemenici’nin aklına gelen her projenin danışılmadan hayata geçirilmesinin maliyetlerini çok ödedi Akçakoca daha da ödemeye devam eder.

Belli ki, ÇED raporu gereksiz kararı alınmış bu mini HES’ler için, alınmış ki projenin sonuna geldiği iddiasında bulunabiliyor.

Ancak Cüneyt Yemenici ÇED gereksizdir raporuna çok da güvenmesin, ÇED gereksiz raporuna karşı yapılan girişimler çoğu zaman mini HES’ler aleyhine sonuçlanabiliyor.

Mini HES’lerin zararlarını da özetleyecek olursak:

1)Akarsu yatağında sürekli bulunması gereken telafi suyunun özellikle yaz aylarında olması gereken minimum sınırın bile altına düşmesi başta su kenarı bitkileri olmak üzere ekosistemine zarar vermektedir.

2)İnşaat aşamasında gelişi güzel doğa tahribatları,

3)Doğal yatak akışına müdahaleleri,

4)İletim hatları yoluyla orman tahribatları,

5)Akışlarda dengesizlikler oluşturarak ekosistemi bozmaları,

6)Suyun kullanım haklarına “ipotek” koyulması,

7) Canlı yaşamı için gerekli minimum su miktarının göz ardı edilmesi olarak sıralanabilir.

**

Diğer bir husus da Akçakoca’nın çevre derneklerinin mesele doğa olunca yaşadıkları sessizlik.

Bu mini HES’lerin sokak köpeklerine zarar verebileceği hakkında dokümanlar araştırdım ama bulamadım. Bulabilseydim belki harekete geçmelerini sağlayabilirdim.

Yani çevre-doğa derneklerinden pek umudum yok umudum Sarma Deresi havzasının halkında.

Birinci sınıf tarım arazisine OSB kurulurken çıtını çıkarmayan çevre dernekleri iki tane mini HES için seslerini hiç çıkarmazlar diye düşünüyorum da ondan bu umutsuzluk.