• 26.11.2018 00:00
  • (801)

 AKP Akçakoca’da yol ayrımında.

Cüneyt Yemenici ile mi devam edecek yoksa Cüneyt Yemenici’siz mi?

AKP Genel Merkezinde pek bir karşılığı olmasa da başarılı bir mıntıka temizliği yapan Cüneyt Yemenici’nin karşısına adaylığı kulislerde fısıldanan hiçbir aday rakip olarak çıkmadı/çıkamadı.

Seçmenler üzerinde etkili olması planlanan algı siyaseti belli ki rakipleri üzerinde beklenenden fazla etkili oldu.

Ancak Cüneyt Yemenici’nin algı siyaseti seçmenler üzerinde istediği kadar etkili olmayınca; yapılan anketlerden hiçbirinden birinci olarak çıkamadığı siyaset kulislerinde en çok konuşulan mevzulardan biri haline geldi.

Öyle ki yakın geçmişteki anlaşmazlıklarını geride bırakıp Cüneyt Yemenici’ye tam destek veren ilçe başkanı Dergâh Akça ve ekibinin desteği Cüneyt Yemenici’nin adaylığının bir an önce açıklanmasına yetmedi.

Mahalli gazetelere servis edilen bir haber ile Cüneyt Yemenici’nin adaylığı ilan edildi ancak bu haber bizzat AKP İl Başkanı Hikmet Keskin’den gelen bir açıklama ile yalanlandı ve ilçe adaylarının 14 Aralık’ta ilan edileceğini açıkladı.

Erdoğan Yanmaz’ın adaylığını bir tarafa koyarsak başka adaylık müracaatının yapılmamasına ve favori gibi gözükmesine rağmen Cüneyt Yemenici adaylığının gayri resmi olarak bile açıklanmamasının sebebi ne olabilir?

Bu sorunun cevabı benim değerlendirmeme göre Faruk Özlü’dür.

Son genel seçimlerde ilk defa bir milletvekilliğini MHP’ye kaptıran AKP’de Faruk Özlü büyük bir prestij kaybına uğramıştı.

Sanayi ve Bilim Bakanı olarak milletvekilliğine adaylığını koymamış ancak bu sıfatı ile yoğun bir çalışma yürütmüş ve netice alamamıştı, belki de yeni cumhurbaşkanlığı sisteminde tekrar kabine de yer alamamasının sebebi buydu.

Ancak yeniden bir şans verildi ve AKP’nin Düzce Belediye Başkanı adayı olarak belirlendi.

Kendisinden beklenen Düzce merkezinde ve ilçelerde tüm belediye başkanlıklarının kazanılmasının organize edilmesinin olduğu muhakkaktır.

Bir nevi sürekli ertelenen “bütünşehir” yasasının ön çalışması olarak da değerlendirilebilir Faruk Özlü’nün Düzce belediye başkan adayı olarak belirlenmesi.

10-0 olarak sembolize eden bu hedefte ilçelerden birinin hasseten de  Akçakoca’nın kaybedilmesi Faruk Özlü’nün kariyerinde kara bir sayfa olacaktır.

Cüneyt Yemenici tarafından başarı ile mıntıka temizliği ise Faruk Özlü’nün elini kolunu bağlıyor olmalıdır.

İkinci defa belediye başkanlığı yapmak isteyen Cüneyt Yemenici’yi aday göstermemek Akçakoca Belediyesinde başarısızlığın kesin kabulü gibi olacaktır.

Ayrıca Cüneyt Yemenici’nin AKP tarafından istenen genç başkan profiline münasip olması bu kararı daha da zorlaştıracaktır.

Kulislerde adı geçmesine rağmen adaylık müracaatında bulunmayan birini başkan adayı olarak belirlemesi de başka bir handikap olacaktır.

Yeterli siyasi cesareti olmayan birinin Cüneyt Yemenici yerine aday olarak gösterilmesinin sıkıntıları da büyük olacaktır.

Akçakoca Belediyesinin 70 milyon civarında borcu var iken, maaş ödemelerine zorlanmaya başlamışken ve icra takiplerini ertelemek için uğraşılıyorken yeni bir aday adayı bu yükü ne kadar taşıyabilir ki?

Seçmenlerin “Bugüne kadar nerelerdeydin?”   sorusuna kem küm etmekten başka bir şansı da pek olamaz yeni adayın.

Cüneyt Yemenici benim değerlendirmelerime göre kötü bir siyasetçi ama siyasetçi. Belediye başkanlığı sırasında bizatihi bu niteliği elde etti. Akçakoca’da kendisine rakip olarak adı geçenlerin ise sadece iş adamı olma nitelikleri ve AKP’li olmaları var.

AKP’nin siyasetçi yetiştiremediğinin en büyük misallerinden biri Akçakoca.

Anketlerde birinci çıkamayan genç belediye başkanı Cüneyt Yemenici’ye karşı düşünülen aday adaylarının düşük  profilleri daha doğrusu siyasi cesaretsizlikleri Cüneyt Yemenici’nin adaylığını hala mümkün kılmaktadır.

Cüneyt Yemenici’nin adaylığını en çok isteyenin MHP’nin adayı Okan Yanmaz ve ekibinin olduğunu söylemeye sanırım gerek yok.

14  Aralığa kadar Faruk Özlü ve diğer karar vericiler Cüneyt Yemenici ile devam edip edemeyeceklerine karar verecekler ancak tüm handikaplarına rağmen Cüneyt Yemenici diğer adaylardan bir adım önde gözükmektedir.

Cüneyt Yemenici’nin önündeki en büyük handikap ise bu 20 günlük süre boyunca gerginliği taşıyıp taşıyamayacağıdır.

Belediyedeki icralar, maaşları ödemede güçlük çekilmesi, projelerinin iflası gibi meseleler de bu gerginliği taşıyamaması için yeter de artar bile.

Çağımızın hastalığı stress sağlıkçıları da yakalar!