• 22.10.2018 00:00
  • (390)

 19 Ekim günü Okan Yanmaz’ın İYİ Partiden aday adayı olacağı ile alakalı bir haber servis edildi bir İhlas Haber Ajansı tarafından.

Bu haber İHA Marmara Bölge  kaynaklıydı ancak Düzce merkezine yazılmıştı.

Var olan teamül ve uygulamaların dışında yazılmış bir haberdi.

Haberden İhlas Haber Ajansının ne Düzce ne de Akçakoca muhabirlerinin haberi vardı.

Haber tepkiler üzerine kaldırıldı.

Biraz araştırılınca haber Bursa merkezli baskılar neticesinde servis edildiği ortaya çıkmıştır.

Çinlilerin bedduasındaki gibi olduk. Beddua ederken “İlginç zamanlarda yaşayasın” dermiş Çinliler.

Bundan daha ilginç zaman olur mu Akçakoca için.

Aslında ilginç demek lafın gelişi, çirkin zamanlar demek lazım, belden aşağıya vurmayı marifet sayanların nesi ilginç olabilir ki?

3. defadır MHP’nin başkan adayı olan ve MHP Genel Merkezinin bunu açıklamasını bekleyen Okan Yanmaz’ın belediye başkanlığının favorisi olarak öne geçtiği varsayılan bu günlerde bu mesele Bursa’daki bazı muhteremlere(!) dert olabiliyor.

Yarın bir gün ne bileyim mesela Burdur’da ki ya da Elazığ’daki birilerine dert olabilir Okan Yanmaz’ın seçimlerde favori olması.

Bu kadar göz önünde bir ilçe miyiz ki, Bursa’nın ilgisine mazhar olabiliyoruz.

Böyle bir ilgi olabilmesi için Akçakoca’nın bir yıldız gibi parlamış olması ve ışığını yansıtmış olması gerekir.

Böyle bir şey olmuşsa da (hadi ben ıskaladım diyelim) Okan Yanmaz’ın seçimlerin favorisi olabilmesi mümkün değildir.

Seçimlerin favorisi Cüneyt Yemenici olurdu eğer Akçakoca yıldız gibi parladıysa.

Aslında Okan Yanmaz seçimlerin favorisi olmak için hiçbir şey yapmıyor desek yeridir. Tüm stratejisini rakiplerin yanlışlıkları ve yoksunlukları üzerine kurmuş vaziyette.

Fındık tarımı ile alakalı bir açıklaması yok, denizimizin dışarıdan gelen trol tekneleri tarafından tarumar edilmesine bir tepkisi yok, OSB’nin hukukun zorlanarak kurulmasına tepkisi yok, kentsel dönüşüm projesi ile alakalı ne düşündüğünü bilen yok, belediyenin aşırı borçlanması ile alakalı bir tepkisi yok, yok da yok.

Bütün bu yoklar Okan Yanmaz’ın Fikret Albayrak ve devamında Cüneyt Yemenici’nin belediyeciliğinden farklı bir anlayış gösteremeyeceğinin de ifadesidir.

Yani Okan Yanmaz’ın Akçakoca’nın betonlaşmasını engelleyebilecek bir yaklaşımı olduğunu söyleyebilmek mümkün değildir.

Hayata geçirdiği son inşaat projesindeki beton yoğunluğu da bunun ispatıdır.

Yani Okan Yanmaz beton lobisine ters düşecek bir aday değildir.

Beton lobisi derken öyle başkanı ve organları olan bir yapıdan bahsetmiyorum bizatihi hayatın içerisinde olan bir yapıdan bahsediyorum.

Bu noktada iddiam ise Akçakoca’da bizatihi oluşmuş olan beton lobisinin desteklemediği bir adayın Akçakoca’da belediye başkanlığını kazanamayacağıdır.

O zaman Okan Yanmaz’a operasyon yapılması için bir neden kalıyor.

Beton lobisi içerisindeki güç mücadelesi.

Hep biliyoruz ki beton lobisinin ağırlık merkezi Akçakoca Belediyesi.

Bu ağırlık merkezini kaybetmemek için yapılan mücadelenin bir yansıması olarak okunmalıdır önce servis edilen sonra tepkiler üzerine kaldırılan Bursa merkezli asparagas haber.

Kim yapmıştır, kimler yaptırmıştır tespit edebilmek kolay değildir. Beton lobisi bizatihi oluşmuş bir yapı olduğuna göre lobinin herhangi bir üyesinin kimseye danışmadan harekete geçmiş olması bile ihtimal dahilindedir.

Bu çirkin müdahalenin azmettiricileri her partiden olabilir, beton lobisinde beton sevgisinin(!) çoğu zaman parti bağlılığından önce geldiğinin altını da çizmek gerekir.

Bu haber Akçakoca’daki beton rantının kimler tarafından yönetileceği mücadelesinin kıran kırana geçeceğinin öncü depremi gibidir.

Bu operasyonun parçası/devamı sayabilecek birçok söylenti de var, ancak tezvirat mı gerçek mi olduğunu süzebilmek çok zor. Bu sebeple bu yazının bir parçası olamıyor bu söylentiler.

Akçakoca’nın betonlaşmasını engelleyebilecek bir siyasi irade belli ki bu mahalli seçimlerde de oluşamayacak, hiç olmazsa beton lobisinin ağırlık merkezinde kimlerin olacağının mücadelesi bir parça da olsa demokratik bir çerçeve içerisinde geçebilseydi.

Bursa’dan yapılan müdahalenin belediye başkanlığı seçiminin öyle demokratik bir yapıda geçmeyeceğinin başka belden aşağıya vurma operasyonlarının da olabileceğinin göstergesidir.

Akçakoca’yı böyle çirkin operasyonlara tabii tutanların utanacaklarını düşünmek ise beyhudedir.

 Hiç utanması olan böyle bir operasyona girişir mi?