• 15.10.2018 00:00
  • (598)

 Malumun ilanına çok az kaldı, CHP’nin Akçakoca’da seçime Fikret Albayrak ile girmesi neredeyse kesinleşti.

Bir çaresizlik adayı Fikret Albayrak.

Daha iyi bir adayın çıkmaması, gayri resmi adaylık teklif edilen kişilerin bunu kabul etmemesi bundan da kötüsü adaylık teklif edilecek kişiler üzerinde bir mutabakat sağlanamadığı için 4. defa çaresizlikten Fikret Albayrak ile seçime girecek CHP.

Fikret Albayrak ile girilen seçimlerin ikisinin kaybedildiği özellikle ikinci kaybedişin belediye başkanı iken kaybedildiği unutulmamalıdır.

Kazanılan belediye başkanlığında CHP’lilerin hiç kabul etmedikleri bir gerçek var. Seçimi kazanmak için binlerce kişiye belediye de iş sözü vermiş olmaktı bu gerçek. Kazandıktan sonra da makamı bu iş sözü verenlerle dolmuş taşmış ancak 6 ay kadar sonra makamında rutin bir şekilde çalışmaya başlayabilmişti.

İş sözü verilenler hüsrana uğramış Fikret Albayrak’ın tercihleri ile işe başlayanlar sayesinde CHP camiasında büyük bir infialde oluşmuştu.

4. defa belediye başkanı adayı olarak Fikret Albayrak’ın en büyük silahı elinde yok artık. Belediye’de iş sözü vererek oy alabilme silahı aşırı kullanmadan dolayı kullanılmaz halde.

Bu sözlerinde durmadığı için bu sebeple oy veren seçmenler ilk fırsatta sırtlarını döndüler ve tekrar yüzlerini dönmeleri için bir sebepte yok.

Fikret Albayrak Akçakoca kamuoyu önünde bu mesele ile yüzleşebildi mi?

Yüzleşme yapamayan ya da bilerek ve isteyerek yüzleşmeyen bir siyasetçi aslında aynı hataları tekrar tekrar yapmaktan çekinmeyeceğim demektedir.

Bir çırpıda aklıma gelen muhakkak yüzleşme yapılması gerekirken yapılmayan mevzulara bir göz atalım.

Belediye başkanlığı sırasında çıkan torba yasadan dolayı belediyeden ayrılacakların tamamını Yığılcalı işçilerden seçmiş, göstere göstere ayrımcılık yapmıştı. Bu işçilerin bu ayrılıştan sonradan memnun olması ayrımcılığı ortadan kaldıramaz ki!

Yığılcalı seçmenlerle bu ayrımcılık mevzunda yüzleşme gerçekleştirildi mi?

Fikret Albayrak zamanında imar planında yapılan adil olmayan (bile bile) değişiklilerin yarattığı kırgınlıklarla yüzleşme gerçekleştirildi mi?

Belediye personeline başkanlığı sırasında kimilerine göre mobbing sayılabilecek davranışlarıyla ilgili yüzleşme gerçekleştirildi mi?

Kent konseyini OSB yaptırma derneğine dönüştürmesi, balıkçı barınağına el koyabilmek için her türlü numarayı çevirmesiyle yüzleşebildi mi?

Parayla kendisini yılın belediye başkanı seçtiren ödül alması ve 10 saniye bile sürmeyen ödül törenine katılması ile yüzleşebildi mi?

Bu misallerin sayısını daha da artırabiliriz ancak verdiğimiz ya da verebileceğimiz misallerin çoğu insanların canını dokunarak çok acıtan misaller.

Bir siyasetçinin insanlara dokunabilmesi elbette çok mühim ancak Fikret Albayrak bu dokunmayı yanlış anlamış bir siyasetçi, belediye başkanlığı sırasında dokunduğu seçmenin canını umumiyetle yakmış bir siyasetçi.

Başka aday bulamamanın çaresizliğinden bu yüzleşmelerin niçin yapılmadığı aday belirleme süresince tartışılmayacak bile Akçakoca CHP’de.

CHP’de bu yüzleşmelerin gerçekleşmemesi ya da unutuluyor gibi yapılması Fikret Albayrak tarafından dokunularak canı acıtılan seçmenlerin de unutacağı manasına gelmez ki.

CHP’nin umumi kampanyasın da öne çıkacak temalardan biri olan “derman belediyeciliği” temasının; acıttığı seçmenlere derman olabilmek için en ufak bir gayret göstermeyen Fikret Albayrak ile örtüşmesinin zorluğu da bu çaresizliği daha da artıracaktır.

Fikret Albayrak ile girilen seçimde olacaklar ise çok bellidir.

CHP’liler CHP’lilere propaganda yapacak, kazandık kazanıyoruz derken karşılaşacakları hüsranın ardından halkı suçlayacaklar, kimleri de hakaret edecektir halka, cahil filan diyerek.

Seçimi kazanmayı gerçekten isteyen bir CHP çok öncesinden kendi üyelerini seçmene karşı olan tavırlarını düzenlemesi noktasında çoktan çalışmaya başlamış olmalıydı.

Hatta bu görev tekrar başkan olmayı çok isteyen Fikret Albayrak tarafından gündeme getirilip hayata geçirilmeliydi. Tabii ki kendisinden başlayarak.

Fikret Albayrak ile seçime girmenin çaresizliği umutsuz/gereksiz bir güç oyununu da sahneye koyuyor. Çaresizlik adayı Fikret Albayrak bizim adayımız deme oyunu bu oyunun adı.

Ancak bu oyunda yerini gençlere bırakmak istemeyen (45-55 yaş arası genç sayılıyor) ihtiyarların bir adım önde olduklarını söylemek gerekiyor.

Böylece parti bizim adayımızla seçime gidiyor partide hala bizim hükmümüz geçmekte gururunu da yaşıyorlar, Akçakoca’ya her ne faydası olacaksa?

Akçakoca CHP’nin var olan çizgisine bakacak olursak 2024 yılındaki belediye başkanlığı seçimine de 5. defa aynı adayla girerler yani Fikret Albayrak ile.