•  
  • (403)

 CİTTLASOW TORNİSTANIN SEBEPLERİ NELER OLABİLİR?

Cüneyt Yemenici’nin 180 derecelik bir dönüşle Cittlasow(Sakin şehir) müracaatı yapmasının üzerine biraz kafa yordum.

 Bu tornistan için bulabildiğim sebepler şimdilik şöyle:

-Tekrar aday gösterilmeyeceğinin bilgisini aylar öncesinden almış olabilir. Geleceğe ait tasavvurlarında beton rantını dağıtan merkezle iyi ilişkileri korumak olabilir.

Beton rantını dağıtan merkez belediye başkanlığı. Okan Yanmaz ya da AKP’den başka bir belediye başkanı seçildiği takdirde beton rantının başarılı yararlanıcılarından olması çok zor hale gelecektir.

Geriye de Fikret Albayrak kalıyor eğer CHP adayı olursa.

Cittlasow müracaatını yapmak ve bunu gururla kamuoyu ile paylaşmak Fikret Albayrak’a siyasette tekrar can suyu vermekle eşdeğerdir.

Kendi gösterilmediği takdirde AKP belediye başkan adayının önünü kesme çalışmasıdır.

AKP’li yeni aday ne yapsın şimdi bu Cittlasow müracaatını?

Cüneyt Yemenici tarafından yeni başkan adayının kucağına bırakılmış seçim kaybettirecek bir bomba haline gelir Sakin Şehir müracaatı.

Fikret Albayrak’da “Geç de olsa benim projelerimin değerini anladılar, beni taklit ediyorlar” diyerek bastırabileceği kadar bastıracak kendisi için avantajlar elde edebilecektir.

**

-İkinci sebebi kentsel dönüşüm projesinin Akçakoca’ya yapacağı tahribatın idrakine varmış olması ihtimalidir.

Kentsel dönüşüm projesi çarşı merkezindeki trafiği içinden çıkılmaz hale getirecektir.200-300 araçlık otopark kentsel dönüşüm projesindeki yeni işyerlerinin araçlarına bile yetmez. Şu an var olan otopark da yok edileceğine göre otopark sorunu daha da büyüyecektir şehir merkezinde.

Yapılacak AVM ile şehir merkezi daha da kalabalıklaşacak trafik kaosu sıradan bir hadise olacaktır Akçakoca için.

Bu kaosun ilacı Cittlasow olabilir. Bu gerçeğin farkına varmış olabilir. Kaosa dönüşebilecek kentsel dönüşüm projesi ancak şehir merkezi araçsızlaştırılarak bir nebze de olsa  hafifletilebilir.

Yaratılacak beton yığının rüzgârı keseceği çarşı merkezini ısıtacağı yeşil alanları yok edeceği mevzusunun Cİttlasow uygulanmasına nasıl uydurulacağı ise cevaplanması imkânsız bir sorudur.

**

-Cittlasow uygulamasının balıkçı barınağına el koyma çalışmalarına büyük destek vereceği de aşikardır. Araç ulaşımın çok sınırlı bir hale geleceği balıkçı barınağını balıkçılar tarafından kendiliğinden terk edilebilecektir ister istemez, tabii ki yeni balıkçı barınağının yapılabilmesi şartıyla.

**

OSB’de duvara çarpmanın kabulü ile de gerçekleşmiş olabilir Cittlasow müracaatı.

Cittlasow kriterlerinin içerisinde OSB kurmak yoktur her ne kadar abuk bir şekilde Fikret Albayrak bunu savunmuş olsa da.

OSB kuramıyoruz bari Sakin Şehir olalım anlayışına tornistan etmek de olabilir?

**

Kimsenin beklemediği bir çıkış yapayım da dikkatleri üzerime çekerek gündem de kalayım düşüncesi de olabilir, her ne işe yarayacaksa.

**

-Tüm bu varsayımlarından daha sağlıklı bir açıklamada; tükenmişlik sendromuna kapılmış olduğu için aklı selim davranmadan elde ne varsa ona sarılmış olması olabilir.

 

Meşrebinize* göre seçin alın birini Cittlasow uygulamasına niçin 180 derecelik dönüşle sahip çıkıldığını anlayabilmek için.

 

*Meşreb; yaradılış, huy, karakter, mizaç, hayat anlayışı manasına gelir. Başka bir manaya geldiğini sananlar tarafından tekrardan şiddet kullanma tehdidiyle karşı karşıya kalmamak için bu izahata gerek gördüm.