• 28.09.2018 00:00
  • (400)

 Eğer seçime MHP Okan Yanmaz, CHP Fikret Albayrak ve de AKP Cüneyt Yemenici ile girerse AKP Akçakoca’da bu seçimi kaybeder.

Fikret Albayrak’ın seçim kazanma ihtimalini geçelim bir kalem; kaybettiği ikinci seçimdeki oy sayısına ulaşabilmesi bile bir başarı sayılır.

Cüneyt Yemenici belediye başkanlığını kazanırken aradaki fark 246 oydu. Yemenici 5395 oy alırken, Okan Yanmaz 5145 oy almıştı.

İşte bu fark Cüneyt Yemenici’nin üstün(!) gayretleri ile çoktan kapanmış Okan Yanmaz’ın lehine çoktan dönmüştür.

Okan Yanmaz’ın belediyecilik ve şehircilik ve umumi siyaset hakkında ki görüşlerini Akçakoca halkı bilmiyor ve bir muamma olmayı tercih ediyor, ki bu tercih Akçakoca için iyi bir tercih değildir.

Muamma olmayı tercih ederken belli ki strateji Cüneyt Yemenici’nin yaptığı yanlışlara dayanarak seçimi kazanmak.

Cüneyt Yemenici insan ilişkilerinde son derece steril davranan bir belediye başkanı, seçmenlerin elini bile sağlığını tehlikeye atarmışçasına büyük fedakârlık yapıyormuş gibi sıkan birisi.

Seçmenle vücut dili itibarıyla yeterli ilişkiyi kıramadığı gibi belediyecilik uygulamaları ile kırıp döktüğü insanlar bile seçimi kaybetmesi için yeterlidir.

Şimdi Cüneyt Yemenici’nin AKP’li seçmenleri kaybettiği birkaç hadiseyi hatırlayalım.

-Bu yıl Çınar Caddesine adımını bile atmadı desek yeridir. Çınar Caddesi esnafına destek olmak yerine köstek olmayı seçmiştir. Trafiğe kapatılan caddeyi otomobil ve motosiklet terörüne teslim ederken zabıtalar ancak esnafa ceza yazmak için Çınar Caddesine uğramıştır. Çınar Caddesinin AKP’li olan esnaflarını bile gücendirmiş, kendisinin dolayısı ile partisinin karşıtı haline getirmiştir.

-Kentsel dönüşüm projesini kendisi için bir inat projesi haline getirmiş; güç gösterisi adına tüm mahkeme kararları kesinleştikten sonra binaları  yıkmasında bir sıkıntı yokken, araya giren AKP’nin ileri gelenleri ile görüşmeye bile tenezzül etmemiş ve Ihlamuraltı’nda bu son yazın keyfini çıkaracak AKP’lileri bile kırıp geçirmekten, kaybetmekten imtina etmeyerek bazı binaları erkenden yıkmıştır.

- Kentsel dönüşüm projesini hayata geçirirken kendi ilçe teşkilatı bile istişareye girmemiş ve ilçe teşkilatına saygınlığına gölge düşürmüştür. İlçe teşkilatı ile buna benzer irili ufaklı birçok hadise yaşamıştır. Neticede ilçe teşkilatından bile birçok kişi eğer Yemenici aday gösterilirse Yemenici’ye oy vermiş gibi davranacak ancak oyunu başka bir adaya atacaktır, muhtemelen de Okan Yanmaz’a.

-Kendi köylüsünden bu sefer oyların tamamını alabilmesi çok zordur Cüneyt Yemenici’nin. Özellikle kendi yakınlarına çok büyük avantajlar sağlaması, köyün diğer ailelerini çoğu zaman görmezlikten gelmesi köyünün seçmenleri arasında büyük infiallere sebep olmaktadır. Kamuoyu önünde Yemenici artık oy vermem diyen birçok köylüsü olduğu gibi bunu itiraf etmeyip Yemenici’ye oy vermeyecek birçok AKP’li köylüsü var artık Cüneyt Yemenici’nin.

-Akçakoca Belediyesin Akçakoca piyasasına 8 milyon civarında borcu var ve bu borcu ödemekte zorlanıyor. Bu borçlar ödenmesi belli bir plan içerisinde yapılmıyor. Cüneyt Yemenici’nin yanlı ve anlık tercihlerine göre ara sıra küçük ödemeler yapılıyor. Belediyeden alacaklı birçok AKP’li de bu sebeple bir hayli mağdur ve Cüneyt Yemenici’ye kızgın. Bu kızgınlık oyların Cüneyt Yemenici’ye gitmemesi için yeterlidir.

Bu beş maddede bile zamanında Cüneyt Yemenici’ye oy vermiş olanların Cüneyt Yemenici’ye oy vermeyecek olması AKP’nin Akçakoca’da belediye başkanlığını kaybetmesi için yeterli olacaktır.

Bu misalleri çok fazla artırmak yazıyı gereksiz yere uzatır, ancak AKP adına kaybedilen seçmenlerin sayısını daha da artırır.

Daha beton rantının adil(!) dağıtılmamasından kaynaklanan kayıpları hesaba katmadan bile aradaki 245 fark Cüneyt Yemenici sayesinde kapanmış ve Okan Yanmaz hanesine fazlasıyla yazılmıştır.

Birde sıradan AKP seçmenin kayıplarını ilave edin, AKP’nin bu seçimi Cüneyt Yemenici ile kaybedeceği sayısal olarak net bir şekilde ortaya çıkar.

Her belediye başkanının kaybettiği seçmenler olduğu gibi kazandığı seçmenler de olur ancak Cüneyt Yemenici’nin kazandığı seçmen yok gibidir.

Mahalli gazetelerdeki Cüneyt Yemenici haberlerindeki yorumları izlemek bunun için yeterlidir. Cüneyt Yemenici’ye oy vermemiştim ama şimdi vereceğim/verebilirim manasına gelecek hiçbir yorum yoktur desem yeridir.

Konjonktür yazının girizgahında varsaydığım gibi kaldığı sürece Cüneyt Yemenici ile AKP’nin 2019 belediye başkanlığını kazanması mümkün değildir.