• 12.09.2018 00:00
  • (511)

 MEHMET PAZVANT HER GEÇEN GÜN DAHA DA SIRADANLAŞIRKEN

Siyasette başarılı olmanın altın kurallarından biri de başkalarının ayak izlerine basmaktan vaz geçip kendi ayak izlerini bırakıp başkalarının da bu izleri takip etmesini sağlamasından geçer.

Eğer kendi ayak izlerini bırakmayı başaramazsan bir zaman sonra sıradanlaşır eski ve deneyimli siyasetçi sıfatıyla ara sıra danışılıyormuş gibi yapılan biri haline düşürsen.

Siyasetçi yetiştirmede çorak bir tarla gibi olan Akçakoca’da bu sıradanlaşma potansiyelini en çok taşıyan siyasetçi ise ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant.

Adı AKP kulislerinde belediye başkanlığı adaylığı için  sık sık geçerken ve de adının sık sık geçmesi ile kalmayıp kabul görürken o sadece sıradanlaşmaya çalışıyor.

Her geçen gün sıradanlaşmasının sebebi ise cesaretli olup kendi ayak izlerini bırakmayı deneyecek cesareti gösterememesi.

Kendi kendiyle hesaplaşabilmek, yanlış yapabildim/yapabildik diyebilmenin cesaretinden bahsediyorum tabii ki.

Mehmet Pazvant’ın Düzce Öncütv’ye yaptığı açıklamalar belli ki yanlış yapabildik diyememenin, kapalı kapılar arkasında yapılan pazarlıkların/konuşmaların tam olarak ifşa edilememesinin sıkıntıları ile dolu.

**

Önce OSB ile neler söylemiş, neler söyleyememiş ona bir bakalım.

Akçakoca OSB, AKP’nin 2023 hedeflerinde ve MARKA ajansının bölge planlamasında kesinlikle yer almayan bir projedir.

Bu proje Mehmet Pazvant’ın da ama bilerek ama bilmeyerek ifade ettiği gibi boru fabrikalarının genişleme projesidir. Akçakoca’nın geleceğinden çok boru fabrikalarının geleceği ile alakalıdır.

Ortak bir akılla kamuoyu önünde tartışılarak verilmiş bir karar değil bir menfaat grubunun istekleri ve baskıları neticesinde ortaya çıkmış bir projedir Akçakoca OSB.

Tabiata, tarıma ve turizme vereceği zararların tartışılması bile engellenmiştir. Bu engellemenin en mühim simalarından biri de Mehmet Nazım Pazvant olduğunu söylemeye gerek yok ama yine de söyleyelim.

“Yapılmayacaksa başka yere gidelim” raconu eğer argo ile devam edecek olursak sadece bir “kolpa”dır. Yani gerçekle alakası yoktur. Boru fabrikaları isteselerdi çok önceden başka OSB’lere giderlerdi.

Bu raconu Mehmet Pazvant kesiyor ama arka planda boru fabrikalarının olduğunu görmek çok zor değil.

Bu açıklama Mehmet Pazvant’ın boru fabrikalarının ayak izlerine basarak gittiğinin bir delaletidir.

Aslında işin işine hamasette katarak şöyle diyebilirdi:

“Dış güçlerin ülkemizde oyunlar oynadığı bu günlerde her şeyi devletten beklemek yerine boru fabrikalarımız kamulaştırma bedellerini karşılayabilirler, çünkü bu proje zaten onların talepleriyle bin bir zorluklarla hayata geçirilmeye çalışılan bir projedir. Bu zor günlerde boru fabrikalarının ellerini taşın altına koymasını istemekten daha doğal ne olabilir ki?”

Bu ya da buna bir benzer açıklamalar yaptığı takdirde kendi ayak izlerini bırakmaya başlamış ve sıradanlaşmaktan vazgeçmiş olurdu.

Sanayi bakanı ile görüşmelerden çok fazla bir netice çıkaramayacağının sanırım kendisi de farkında, çünkü Akçakoca OSB AKP’nin bir projesi değildir ve Düzceli AKP’li siyasetçiler de herkesin malumu olduğu bu projenin arkasında durmamaktadır.

Akçakoca OSB mevzusunda Mehmet Pazvant’ın başkalarının/boru fabrikalarının ayak izlerine basmaya devam etmesi sıradanlaşmasının en azından ATSO başkanlığı süresince devam edeceğinin ilanıdır.

 

**

 

Gelelim “Kentsel Dönüşüm” açıklamalarına.

Akçakoca halkının “Kentsel Dönüşüm” diye bellediği proje TOKİ’nin hayata geçireceği projedir.

Mehmet Pazvant sokak sağlıklaştırma uygulamalarını da bu kapsamda değerlendiriyor olsa da Akçakoca halkında Cüneyt Yemenici’nin yaratmayı başardığı algı sadece TOKİ’nin hayata geçireceği proje ile alakalıdır.

Ve bu projenin oto-cet ile çizilmiş birebir uygulaması ve de maketi kamuoyu ile paylaşılmamıştır.

Başlangıçta servis edilen fotoğraflarda yer alan bazı binalar bilahare rötuşlanarak kamuoyuna servis edilmiştir. Bu binaları yapılırken göreceğiz sadece.

TOKİ ile yapılan anlaşmalar gereği TOKi istediği zaman projede değişiklik yapabilmektedir.

Projenin gecikmesinin maliyetleri TOKİ tarafından tadilatlar yapılarak giderileceği neredeyse kesindir. Betonla dolu proje daha da betonlaşacaktır.

Bütün bunları Mehmet Nazım Pazvant elbette ki fazlası ile biliyor ancak burada da Cüneyt Yemenici’nin ayak izlerine basarak gitmeyi tercih ediyor.

Akçakoca AKP kulislerinde de birçok kişi bu projeye karşı belki Mehmet Pazvant’ta karşı ancak sıradanlaşmayı seçtiğinden karşı çıkamıyor ihtimali bence bir hayli yüksektir.

Halbuki hamasete başvurarak bu projeye karşı olabilecek çözüm teklifi ise elinin altında hem de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan destekli.

“Akçakoca’da MİLLET BAHÇESİ yapılacak yegâne alan burasıdır. Akçakoca halkıda yeterli maddi ve manevi desteği verdikten sonra siyasetten de yardım alarak bunu gerçekleştirebiliriz”

Böyle bir açıklamadan sonra bir kampanya başlatıp benden şu kadar para diyerek harekete geçebilir ve kendi ayak izlerini bırakmayı tercih edebilirdi.

Başkalarının ayak izlerine basmak çok kolay ve de tembel işidir. Sıradanlaşmaya giden en kısa yoldur.

**

“Balıkçı barınağının yeni balıkçı barınağına taşınması ile birlikte” cümlesi ile balıkçıların taşınacağı kesinmiş gibi bir algı yaratılmasına destek vermesi başkalarının ayak izlerine basmayı tercih etmesinin tam bir misalidir.

Mehmet Pazvant’ın da bildiği üzere Karadeniz’deki iller başta olmak üzere birçok ilde birden fazla balıkçı barınağı vardır.

Bu illerde yapılan ikinci ya da üçüncü barınaklara İsteyen balıkçı yeni barınaklara gitmiştir istemeyen gitmemiştir.

Akçakoca’da da hadise aynı olacaktır.

İstemeyen balıkçı yeni barınağa gitmez. Kaldı ki yeni barınak 10 seneden önce bitmez. 20-25 yıl süre biçenlerde vardır.

Var olan hukuki düzenlemelerin hiçbiri istemedikleri takdirde balıkçıları yeni barınağa gönderemez.

Mehmet Pazvant balıkçıların yeni barınağa taşınma mecburiyetlerinin hukuki açıklamasını yapmalıdır.

Yapamadığı takdirde algı siyaseti yapmak adına yalan söylemeyi göze alıyor demektir.

Yalan söylüyor pozisyonuna düşmek sıradanlaşmanın en standart yöntemidir bilindiği üzere.

Eğer balıkçıların var olan hukuki mevzuata göre yeni balıkçı barınağına taşınma mecburiyetini ortaya koyabilirse buradan söz veriyorum hakkında içerisinde eleştiri bulunmayan bir güzelleme yazacağım.

Sözümün şiddetini daha da artırayım; Cüneyt Yemenici’nin ayak izlerine basmayı devam ettirip Yemenici için güzelleme yazmamı isterse Cüneyt Yemenici için de güzelleme yazarım.

**

Öncütv’ye  yaptığı açıklamalarda değinilecek başka mevzularda var elbette ancak bu mevzulara değinmek bu yazının gereğinden fazla uzamasına yol açacaktır.

Tekrar gündem oluşursa elim de varırsa o zaman bu mevzulara da değinirim.