• 7.02.2018 00:00
  • (967)

 “STERİL” BİR BELEDİYE BAŞKANI OLARAK CÜNEYT YEMENİCİ

Bir sohbet ortamında sordular:

-Cüneyt Yemenici’yi belediye başkanlığını tek kelime ile tarif etmek gerekirse hangi kelimeyi/sıfatı tercih edersiniz?

Tereddütsüz cevapladım:

-Steril.

Gönül Türkçe bir kelime ile tanımlamayı tercih ederdi ancak bazı kelimeleri/sıfatları çoktan kendine mal etmiş bulunanlar var, mesela “kifayetsiz muhteris” gibi. “Steril” münhal olduğu için aklıma geldi sanırım.

Sterilin iki anlamı var.

1) Verimsiz

2) Mikroplardan arınmış.

Belediye başkanlığındaki çalışmalarının verimsiz olduğu ile birçok yazı yazdım belli ki de yazmaya devam edeceğim ancak bu yazı da üzerinde durmak istediğim husus bu İngilizce kelimenin ikinci manası, daha çok mecazi manası.

Öncelikle altı çizilmesi gereken diğer bir husus da bu kelimenin zaman zaman “hijyen” kelimesi ile karıştırılıyor olması. “hijyen” temizlik önlemler olarak tanımlanabilir ancak hijyen sağlanmış bir ortam da yine de yine de bazı mikroplar bulunabilir ancak steril bir ortamda hiçbir mikrop bulunamaz.

Cüneyt Yemenici için istemediği sorular ve eleştiriler hep yaşamak istediği steril ortamı bozacak mikroplar olarak değerlendirilmelidir.

Cüneyt Yemenici kendisini “sağlıkçı” belediye başkanı olarak tanımlarken siyasi yaklaşımlarına da bu şekilde yaklaşacağı hususu aklıma gelmemişti doğrusu.

Gittiği her yerin her ortamın siyaseten “steril” olmasına dikkat eden bir siyasetçi Cüneyt Yemenici.

Geçtiğimiz günlerde bir mahalli sitede şöyle bir haber yer aldı.

“Esnafın ricasını kırmadı, Postane Sokağı esnafı ile kahvaltı yaptı.

Bu kahvaltı Cüneyt Yemenici açısından tam bir “steril” kahvaltıdır. Haberin gelişimden öğreniyoruz ki Cüneyt Yemenici’yi sıkıştıracak hiçbir soru sorulmamış her şey sohbet ortamında gerçekleşmiş.

Zaten sıkıştırılacak sorular gelecek bir kahvaltı ortamı olsa Cüneyt Yemenici o kahvaltıya gitmez.

İşin diğer bir tarafı da kahvaltıya gitmesinin bir lütuf olarak algılanabilir olmasını ise hiç umursamaması. Halbuki kendisinin en çok önem verdiği şey “algı siyaseti” yapmaktır. “Lütufkar(!) bir belediye başkanı olmayı kendisine yakıştırıyor olmalı. Bu yöndeki algı siyaseti çalışmalarının başka izahını bulabilmek bir hayli zor, çünkü.

“Steril” siyasi ortamın gerçekleşmesi için eleştirinin hiçbir şekilde olmaması gerekiyor Cüneyt Yemenici için. Bu sebeple her türlü soruya açık basın toplantıları düzenlemez. Bugüne kadar basına verdiği röportajlarda mükemmel bir belediye başkanlığı profili çizmiştir kendince, bu röportajlarda başarısız olduğunu kabul ettiği hiçbir şey yoktur.

Mesela arıtma tesisi belediyenin bir yatırımı olmamasına rağmen kendi yatırımı gibi benimsemiş benim tespitlerime göre yaklaşık olarak onuncu defa arıtma tesisinde son aşamaya gelindiği açıklamasını yapmıştır. (Tesis hala bitmemiştir, seçimlere kadar biteceğe de benzemez.) Bu açıklamanın daha önce yapıldığını hatırlatacak bir basın görevlisine ise bir daha açıklamada bulunması bir hayli zordur. Daha doğrusu ortamın steril olduğu garantisi olmadan bir açıklamada bulunmaz.

Halkın arasına karışmamasının temel sebebi de karışacağı ortamları yeteri kadar steril bulmamasından kaynaklandığı çok bellidir. Mesela Çınar Caddesine inmez, Çınar Caddesi esnafının soracağı soruları cevaplamayacak olması Cüneyt Yemenici’nin ortamı yeteri kadar steril bulmaması için yeterlidir.

Tekrar belediye başkanı adayı gösterildiği takdirde seçim çalışmalarını sadece steril ortamlarda gerçekleştirmeye çalışırsa hem kendisi hem de partisi AKP büyük bir hayal kırklığı yaşayabilir.

Fikret Albayrak’ta Cüneyt Yemenici kadar olmasa bile steril bir belediye başkanlığı yapmıştı. 6000 garanti oyum var derken 4000 civarında kalmıştı. Seçim çalışması diye de projeksiyon makinası önünde sahne sanatçısı gibi sunumlar yapmış hiçbir soru almadan steril bir seçim çalışmasında bulunmuştu. Netice hüsran olmuştu.

Halkın arasına karışmadan yapılacak steril seçim çalışmalarının akıbetinin hüsranla neticelenebileceği Akçakoca’daki bu misalden bile bellidir.

İşin aslına bakacak olursak Cüneyt Yemenici’nin başkan seçildiği zaman ki seçim çalışmaları da son derce sterilmiş o zaman farkına varamamışız.

Cüneyt Yemenici ipucu da vermiş aslında “sağlıkçı başkan” tanımlamasını “steril başkan “olarak okumak yeterliymiş.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına bakacak olursak da steril başkanlarla yola devam edilmeyecek gibi bu yüzden AKP seçime başka bir adayla girerse bu bir sürpriz olmaz.