• 27.08.2018 00:00
  • (976)

 “SÖZDE” HAYVAN HAKLARI SAVUNUCULARIMIZ YA DA KÖPEKSEVERLER HAKKINDA

“Sözde” sıfatı gerçekte öyle olmayıp öyle bilinen, öyle sanılan ya da öyle geçinen kimseleri anlatmak için kullanılan bir sıfat.

Maalesef Akçakoca’da bu sıfatı kendilerini hayvan hakları savunucusu, yaşam hakkı savunucusu olarak tanımlayanlarda hak ediyorlar.

Çünkü sevgileri ve savundukları haklar kendi sevgileri ile sınırlı.

Onlar için hayvanlar ikiye ayrılıyor; köpekler ve diğer hayvanlar diye.

Bu ayrımın farkında olan Akçakoca halkı da bütün çabalarına rağmen onları “köpeksever” olarak değerlendiriyor ve onların istedikleri tanımlamanın yakınından bile geçmiyorlar.

Bu sene bu kararımı pekiştiren birçok olaylar zincirinin bir kısmına şahit oldum bir kısmını da yakın şahitlerden dinledim, anlatacağım olayların yanlış olabilme ihtimali diye bir şey söz konusu bile olamaz.

Akçakoca Çarşı Meydanı ve çevresini mesken tutmuş köpeklerin her biri kedi yavrusu düşmanı ve katili ve bu köpekler kedi yavrusu öldürmeyi bir zevk bir spor haline getirmiş durumdalar.

Gecenin ilerleyen saatlerinde yeni doğmuş kedi yavrularını boğazlıyorlar ya da parçalıyorlar bu sene balıkçı barınağında köpekler tarafından parçalanmış dört kedi yavrusunu kendim buldum.

Kedi yavrusunu öldürmeyi zevk haline getirmiş bu köpekler sayesinde barınak ve çevresinde kedi sayısında büyük bir düşüş oldu ayrıca bu köpekler zaman zaman deplasmana gidip kedi yavrusu aramayı da ihmal etmiyorlar.

Bu vahşet hayvan/yaşam hakkı savunucularına bildirilmiş olmasına rağmen kediler için parmaklarını bile kıpırdatmıyorlar.

Bu yüzden “SÖZDE” sıfatını fazlasıyla hak ediyorlar.

Yukarıda dediğim gibi geniş bir tanımlama kullanmaya çalışıyor olmaların rağmen öncelikleri hep köpeklerden yana.

Köpek sevgileri ağır bastığı için, köpekler tarafından kedilerin katledilmesine sessiz kalıyorlar, duymamış gibi yapıyorlar.

Bu yazıdan sonra kediler için çok şey yaptıklarını ne kadar çok kedi beslediklerini, kedilerle ne kadar çok ilgilendiklerini filan anlatacakladır ancak bu anlattıkları hiçbir şekilde gözbebekleri köpeklerin kedileri katlettiği ve katletmeye devam edecekleri gerçeğini değiştirmeyecektir.

Bu mevzuda neler yapılacağı ile alakalı birçok öneride bulmak mümkün tabii ancak önerilerim hayvan/yaşam hakkı savunucuları tarafından hemen refüze edilecektir.

Bugüne kadar hayvan/yaşam hakkı savunucularının görüşlerinin dışında bir önerinin bu kişiler tarafından değerlendirmeye alındığı görülmemiştir.

Nasılsa bu mevzuda her şeyin doğrusu onlar biliyorlar kamuoyuna yansıttığım bu halin çözümünü de onlar bulmak zorundalar.

Bulamadıkları ya da bahane ürettikleri sürece “sözde” sıfatını sonuna kadar hak edeceklerdir, ya da Akçakoca halkının tanımladığı gibi sadece “köpeksever” olarak kalacaklardır.