• 10.08.2018 00:00
  • (910)

 AKÇAKOCA CHP’NİN AÇMAZLARI ve EROL SOLAK’IN AVANTAJLARI

Reel ekonomik kriz vurdu ve etkileri her geçen gün daha da artacak. Bu sebeple ekonomik krizin etkilerinin nispeten az hissedileceği bir zamanda baskın erken mahalli seçim kararı alınması AKP’nin mühim hedeflerinden olacaktır.

Erken mahalli seçim ihtimali  bu kadar yakındayken Akçakoca CHP ilçe teşkilatı afyon yutmuş gibi uykuya yatmış vaziyette.

Akçakoca belediyesinin ve il genel meclisinin çalışmalarını değerlendirecek bir rapor yok ortada.

Bunun daha da ötesi Akçakoca CHP örgütünün belediyecilik anlayışı açısından AKP’den dolayısıyla Cüneyt Yemenici’den hangi açıdan farklı olduklarını ortaya koyacak bir değerlendirmesi bile yok.

Çok gizli tutuyor olabilirler mi?

Hiç sanmıyorum, netice de CHP’nin belediye başkanlığına oynayanlarda beton rantının dağıtımının başına oturmak isteyen kişiler.

Bir öğretmenin, bir muhasebecinin ya da benzeri bir sosyal işle iştigal edenin belediye başkanlığı adaylığı için kulislerde adı bile geçmiyor.

CHP’nin belediye başkan adaylığı için adı geçen kişiler beton rantının kıyısından köşesinden bile olsa bu ranttan faydalanan kişiler.

En fazla adı geçen kimse ise Akçakoca’da beton rantının önünü açarak Cüneyt Yemenici’ye rehber olan Fikret Albayrak.

Öz-CHP’lilerin elinde Fikret Albayrak’tan başka aday da yok.

Başka aday adaylarının olduğunu söyleseler de öne çıkan bir isim yok.

Seçim için Kasım ayı zikredilirken 3 ayda hangi belediye başkanı adayını öne çıkarıp belediye başkanlığına hazırlayabilirler ki?

Fikret Albayrak ile seçime girdikleri takdirde son belediye başkanlığı seçiminde aldıkları oyu bile alamayacaklarının farkındalar.

Ancak ÖZ-CHP’li olmayan bir adayla seçime girmektense seçimi kaybetmeye razılar.

Belediye başkan aday adaylığı kısırlığı yaşanan Akçakoca CHP üyeleri arasında bu yüzden sık sık Erol Solak adı geçiyor.

Erol Solak’ın CHP Akçakoca Belediye Başkanı adayı olmasını isteyenlerin sebeplerini ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1)Erol Solak’ın belediye başkanı adayı olması halinde hiçbir zaman CHP’ye gitmeyecek 2000 belki de daha fazla oy CHP’ye gidecektir.

Öyle ki Okan Yanmaz ile Erol Solak arasında tercih yapacak kişilerin büyük çoğunluğu Erol Solak’ı tercih edebilecektir.

Erol Solak’ın şahsi oyu ile birlikte eğer CHP kendi seçmenini kaybetmezse aritmetik toplam olarak seçimi alacak rakama uluşacaklardır.

2)Akçakoca belediyesi borç batağında 60 milyondan fazla resmi borcu ve 7-8 milyon civarında da Akçakoca piyasasına borcu var.

Başkanlığı kazanan aday büyük bir borç yükü ile belediyeyi devir alacak yani büyük proje iddialarının hiçbiri gerçekçi olmayacaktır ve yapılamayacaktır.

Bu noktada Erol Solak’ın belediyecilik anlayışı bu sıkıntıları karşılayabilecek potansiyeldedir. Erol Solak’ın konjoktürel bir belediyecilik anlayışı var, problemler ile karşılaştıkça çöze çöze ilerleme metodu da diyebiliriz.

Akçakoca CHP’nin bir belediyecilik anlayışı olmadığına göre bu konjöktürel belediyecilik bir avantaj olabilecektir.

3)Erol Solak çarıklı bir iletişim uzmanıdır. CHP ilçe örgütü üyelerinin toplamın tanıdığı kişilerden daha fazla kişi ile irtibat halindedir. Bu irtibatlar seçim çalışmalarının maliyetini düşüreceği ortadır.

4)Seçim çalışmalarının masraflarının karşılanması için çevresinden ciddi katkılar alarak bir havuz oluşturacak potansiyeli vardır.

5)Mahalli basından aşağı yukarı herkes ile arası iyidir. CHP ilçe örgütünün medya sorumlularının bugüne kadar mahalli basın mensupları ile iletişime bile geçmedikleri noktada bu büyük bir avantajdır.

6)Mevcut belediye personeli ile ilişkileri de gayet sıcaktır.

Bu avantajlara gözden kaçan birkaç avantaj daha eklenebilir ancak bu avantajlar Öz-CHP’lileri hiçbir şekilde ikna edemez.

Aslında son günlerde yaşanan gelişmeler Erol Solak’ın CHP’den aday olma ihtimalini düşürmektedir. Diğer güçlü belediye başkan adayı Okan Yanmaz’ın FETÖ operasyonu çerçevesinde gözaltına alınıp bırakılması Erol Solak’ın da CHP’nin teklifine soğuk bakmasına sebep olacaktır.

Yani Erol Solak’ı ikna edebilmek için çok gayret göstermeleri gerekecektir.

Kasım ayında baskın mahalli seçim yapılma ihtimaline karşı CHP ilçe örgütü Erol Solak’a başkanlık teklif edecekse bunu bir an önce yapmalı eğer böyle bir teklif yapılmayacaksa da bunu bir an önce Akçakoca kamuoyuna ilan etmelidir.

Erol Solak’ın başkan adayı olmayacağı belli olduğu takdirde önünün açıldığını düşünen potansiyel belediye başkanı adayları ortaya çıkabilecektir.

Kasım ayında yapılabilecek baskın bir mahalli seçime ne kadar hazırlana bilinecekse adaylarını o kadar hazırlayabilmelidirler.

Bu kararları parti içi çekişmeler sebebiyle geç verirlerse seçimlerde nal toplamaktan öteye gidemezler. 4000 oyu bile göremeyebilirler Ağustos ayında bile süren kış uykuları sebebiyle.

Seçimler 2018 Kasım’ın da değil de 2019 Mart ayında yapılsa bile kış uykusu devam ettiği sürece 8 aylık süre de mahalli seçimlere hazırlanmak için yeterli olmaz.