• 17.05.2017 00:00
  • (1417)

1978 senesinden beri Ankara Caddesinde oturuyorum. Yani Flamingo’da. Bunun son 16 yılı resmi ikametgahım olarak. Ondan öncesi de bayramlarda ve tatillerde kalmak üzerineydi.

16 yıldan bu yana Ankara Caddesine gelen tek hizmet çöp konteynerlerini değiştirmek ve caddeye hız kesiciler koymaktan başka bir şey değildi.

Son 2-3 yıldır ise Ankara Caddesi dar-ül harpten çıkmış gibiydi.

Özellikle de Çınar Caddesi trafiğe kapatıldığında Ankara Caddesi yayalar için bir kâbus haline geliyordu.

Ankara Caddesinde şimdi belediye tarafından yeni düzenlemeler yapıyor.

Bu düzenleme için ne diyorsun diye soran bir arkadaşıma aşağıdaki Nasreddin Hoca fıkrasını anlattım, Hoca’dan fıkra anlatmak alışkanlığım olmadığı halde.

"Adamın biri Nasreddin Hoca’ya gitmiş. Hayli sıkıntılı, “Hocam ne olur derdime bir çare bul. Evim çok dar. Dört çocuk bir hatun bir göz odaya sığamıyoruz. Bunaldık vallahi” diye dert yanmış. Hoca gayet sakin “Hallederiz sen bu keçiyi odaya al” demiş. Adam şaşkın bir halde dönmüş. Akşam olunca keçiyi odaya almış.

Adam ertesi sabah telaşla Hoca’nın kapısını çalmış, “Hocam, biz altı kişi sığamazken bir de keçiyi aldık. Sabahı zor ettik demiş. Hoca sakalını sıvazlamış “Bu akşam eşeği de odaya al “diyerek adamı göndermiş.

Adam şaşkınlıkla da olsa Hoca’nın dediğini yapmış ve eşeği de eve almış.

Ertesi sabah erkenden Hoca’nın kapısına gelmiş. “Hocam biz bittik, odada dönecek yer bile kalmadı” deyince Hoca sakin sakin “Sen ineği de odaya al iki gün sonra gel “adam itiraz etse de Hoca ısrarcı olmuş olmuş ve dediğinin yapılmasını istemiş.

İki gün sonra adam bitkin bir halde Hoca’ya koşmuş “Hocam çoluk çocuk perişan olduk “diye feryada başlayınca Nasreddin Hoca “Şimdi git ve eve aldığın bütün hayvanları dışarıya çıkar” demiş."

Adam sevinçle eve koşmuş ve hayvanları dışarıya çıkarmış ve adam tekrar Hoca’ya gitmiş “Hocam kusura bakma benim ev saraymış da haberim yokmuş. Sayende öğrendim Allah senden razı olsun” demiş."

Ankara Caddesinde oturanların hali tam Hoca’dan yardım isteyen adam gibiydi.

O kadar çok uzun zamandır mağdurlar ki beğenmeme gibi bir şansları yok.