• 15.05.2017 00:00
  • (2006)

  PALMİYELER NEO-GOTİK MİMARİNİN TEZAHÜRÜYMÜŞ (!)

16 Şubat’ta ülkemiz gazetelerinde de yer alan haberlere göre İtalya’nın Milano kentinde de büyük bir PALMİYE KRİZİ gerçekleşmiş.

“Milano'nun ünlü Duomo katedralinin yanında aniden ortaya çıkan palmiyeler, ikonik bir İtalyan simgesinin yanında, yerli olmayan bir bitkinin kullanımı nedeniyle krize neden oldu.

Krizin 'sponsorlayan' ise, palmiye ekim projesini üstlenen ABD'li şirket Starbucks. Kimileri 5 metreyi geçen 42 palmiye ağacı, 14. yüzyıldan kalan Duomo Katedrali çevresinde muz ağaçları da yeşertmeyi hedefleyen planın ilk parçası.

Konuyu değerlendiren ünlü bir İtalyan mimar ve bahçe tasarımcısı olan Paolo Pejrone; "Kentsel yeşil alan içindeki bitkiler yerli olmak zorunda değil ama bu türleri Duomo Meydanı çevresinde yetiştirmek, NEO-GOTİK BİR AHMAKLIK gibi görünüyor" dedi.

Habere burada bir parantez açalım ve neo-gotik mimari neymiş ona bir bakalım:

"Neo-gotik mimari, Gotik uyanış mimarisidir. Gotik uyanışı mimarisi, 19. yüzyılda gelişen bir sanat ve mimarî tarzıdır. Mimarî alanda başlayan üslup, daha sonra edebiyat ve diğer alanlara da yansıdı. Orta Çağ'ın Gotik sanatını idealleştiren bu tarz, 1830-1900 yılları arasında altın çağını yaşadı."

Ancak aşırı sağcı lider Matteo Salvi’nin neo-gotik mimariden hoşlandığını Benito Mussoloni’ye ters düşmek pahasına bile olsa söyleyebilmek imkânsız:

“Aşırı sağcı lider Matteo Salvini ise; "Duomo Meydanı'nda palmiyeler ve muzlar, artık ihtiyacımız olan tek şey develer ve maymunlar ki İtalya'da gerçekten Afrika yapalım" ifadelerini kullandı. “

Ancak 22 Şubat’taki gazetelerde yer alan haber daha da ilginç.

İtalya’nın Milano kentindeki Duomo Meydanı’na dikilen palmiye ağaçlarından üçü, palmiyelerin kenti ‘Afrikalılaştırdığını’ öne süren aşırı sağcılar tarafından ateşe verildi.”

Olaydan sadece bir gün önce göçmen karşıtı Kuzey Ligi partisiyle aşırı sağcı ‘CasaPound’ hareketi, palmiyelerin meydandan kaldırılması için protesto gösterisi düzenlemişti. 

Palmiyeler, İtalya'ya özgü bitkiler değil fakat Roma, Riviera ve Sicilya gibi ülkenin dahaılıman bölgelerinde yaygın olarak kullanılıyor. Ülkedeki bazı palmiyeler, modern İtalyan devletinin tarihinden eski. 18 ve 19. yüzyılda yenilik arayan aristokratlar tarafından İtalyan topraklarına getirilmiş.

Palmiye ağacı, İtalya’nın güney kentlerinde ve Sicilya Adası’nda sıklıkla görülüyor.

Palmiyeler, faşist tdiktatör Benita Mussoloni döneminde, ülkenin Afrika’daki sömürgecilik girişiminin bir sembolü olarak görülmüş ve ülkenin her köşesine dikilmişti.”

Bu haberlerden sonra sorular.

1)Bundan sonra Akçakoca mimarisi neo-gotik tarza doğru mu everilecek?

2)Selçuklu ve Osmanlı mimari anlayışından tamamen vaz mı geçtik?

3)18. ve 19. Yüzyıl İtalyan aristokratlarına özenme mi var?

4) Milano ile kardeş şehir mi olacağız?

5)Afrika’da sömürgecilik rüyası mı görüyoruz?

6)Starbucks Akçakoca’ya gelmek için palmiye ağaçlarının dikilmiş olmasını şart mı koştu?

7)Belediyemiz palmiye ağaçlarının yakılmasını önlemek için tedbir alıyor mu?

8)Palmiyeleri koruyabilmek için İtalyan turistlerin Akçakoca’ya gelmeleri mi önlenecek, yoksa gelecek italyan tursitler güvenlik sebebiyle takibat altına mı alınacak?

9)Bu soruları ciddiye almaya gerek yoktur, kara mizah tarzı sorulardır, Merkez Camisi çevresine palmiye ağaçları diken anlayışın hak ettiği sorulardır.