• 12.04.2017 00:00
  • (1328)

 REFERANDUMUN CÜNEYT YEMENİCİ’NİN TEKRAR BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLABİLMESİNE ETKİSİ HAKKINDA

Akçakoca’da referandumunda “evet” oylarının “ hayır” oylarından fazla çıkması kimse için sürpriz olmaz.

Buna rağmen Cüneyt Yemenici referandumun mağduru olabilir.

Aday olduğunda 3 dönem belediye başkanlığı yapmak istediğini açıklayan Cüneyt Yemenici tekrar aday olarak gösterilebilmesi referandum da çıkan neticelere bağlıdır.

Tekrar aday gösterilmesi garanti değildir.

Bu yüzden dağda, kırda, bayırda her yerde Cüneyt Yemenici’yi referandumdan “evet” çıkma çalışması yaparken görebiliyoruz.

2014 seçimlerinde %36,3 oran ve 5391 oyla belediye başkanı seçilen Cüneyt Yemenici Rakibi MHP adayı Okan Yanmaz’ sadece 256 oy ile geçebilmişti.

Genel seçimlerde AKP’ye akan oylar belediye başkanlığında AKP’ye akmamıştı.

Akçakoca’da ilçe genelinde kullanılan yuvarlak rakam 25.500 oy var. Bu oyların yaklaşık 15.550’ü ise belediye sınırları içerisinde.

AKP’nin ilçe merkezindeki oylarını %50 -%55 oran  ve 7750 ila 8500 oy adedinde olduğu varsaymak gerçekçi bir yaklaşım olur.

Cüneyt Yemenici’nin uykularını kaçıracak büyüklükte rakamlardır bu rakamlar.

5391 nerede 8500 nerede.

Bu rakamlar kadar AKP’ye destek veren seçmenler ile birlikte birde MHP’den oy “evet” verecek seçmenleri de kattığımızda ilçe merkezinden çıkan oyların %60’dan aşağı olmaması gerekir.

Bu oranda 9300 adet ilçe merkezinden “evet“oyu çıkması demektir.

Merkeziyetçiliği artan teşkilatlarda/partilerde merkezi yönetimler hiçbir şekilde başarısızlıklardan mesul olmazlar, onlar her türlü doğru(!) talimatı ve planlamayı yapmışlardır dolayısı başarısızlık talimat ve planlamayı doğru uygulamayan taşra yöneticilerindedir. (!)

9300 (yuvarlayalım 9000 yapalım) oyun altına düşmesinin birinci dereceden mesulü Cüneyt Yemenici olacaktır. Akçakoca’nın siyasi patronu gibi davranmanın bedelidir mesuliyetin ona yüklenecek olması.  Kimse bu başarısızlığın mesuliyeti Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye yüklemez.

Bakana başarısızlık biçilir mi hiç, bu takdirde başarısızlıktan hükümet ve genel merkezde mesul olur ki bu eşyanın tabiatına aykırı bir vaziyettir. (!)

Cüneyt Yemenici için referandumun zamanlaması bir hayli talihsiz oldu. Mesela bu referandum seneye yapılmış olsaydı kendi hesaplarına göre çok daha iyi olurdu, tekrar belediye başkanı adayı gösterilebilme hesapları açısından.

Fikret Albayrak’tan devir alınan bir kurnazlıkla yapacağı yatırımların belediye başkanlığı seçimlerine bir yıl kala bitmesini planlamıştı. Bu sayede çalışmalarında çok başarılı olduğunu kalıcı eserler yaptırdığını ve buna devam etmek için tekrar aday olmak istediğini filan ilan edecekti.

Referandum yapılması tüm bu hesapları boşa çıkardı ve bir yönüyle de referandum Cüneyt Yemenici için de yapılıyormuş gibi oldu.

Zamanlama kötü olunca hiç olmazsa Merkez Camisi çevresinin düzenlenmesi projesine bir an önce bitirilmesine çok fazla asıldı. Proje müteahhidinin hiçbir güvenlik önlemi almamasına hatta güvenlik için doğru düzgün uyarı tabelalar bile asmamasına kulak asılmadı.  Yine de proje tam yetişmedi. Ufak tefek kazalar ve sakatlıklar gerçekleşti. Ölümlü kaza olmadıktan sonra bu kazalar sağlıklı başkanımız Cüneyt Yemenici açısından da pek mühimsenmedi.

Mühimsediği referandumda kendisini tekrar aday yaptırmayı garanti altına alabilecek bir oy oranı garanti altına alabilmekti. Bu hesapları yaptıktan sonra cansiperane çalışmalar yapmaya başladı. Sürmenaj olmamasını sağlıkçı olmasına borçludur.

Diğer taraftan referandum sonrası yerel yönetimlerde yapılacak değişikliklere uyum sağlama çalışmalarından da geri kalmadı.

2019 mahalli seçimlerine ‘bütünşehir” uygulaması ile girilmesi kuvvetle muhtemel. Bu uygulamada il bazında merkez ilçenin belediye başkanı büyük patron olacak ve diğer belediye başkanlarının aday olarak gösterilmesinde mühim etkileri olacak.

Görünen o ki Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in bütünşehir başında olacağı varsayımından hareketle tedbirler alıyor Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici.

Biliyorsunuz Mehmet Keleş Sözcü Gazetesinin hedefinde, işe alımda ve atamalarda yakınlarını kayırdığı için. Cüneyt Yemenici bu aşamada Mehmet Keleş’e “bende senin gibiyim gör beni" mesajı verebilmek için Akçakoca Belediyesine sözleşmeli olarak alınan bir biyolog* ve ekonomisti kendi akrabaları arasından seçiyor. (Üstelik adil de davranıyor biri anne tarafından akrabası biri de baba tarafından akrabası.)

Cüneyt Yemenici’nin tekrar belediye başkanı adayı gösterilebilmesi ise ilçe sınırları içerisinde 9000 oyluk “evet” oyları barajının geçilmesi şarttır.

Mehmet Keleş’in etkisi ile bu baraj 8000’e bakan Faruk Özlü’nün ek torpili ile de 7500’e düşer daha aşağıda olacak rakamlar Cüneyt Yemenici’nin tekrar belediye başkanı adayı alarak gösterilmesine mâni olacaktır.

Mehmet Keleş ve Faruk Özlü’den destek gelmediği takdirde belediye sınırları 9000 “evet” oyundan az oy çıkması Cüneyt Yemenici’nin tekrar aday gösterilme ihtimalini yok edecektir.

 

·       Ekonomist olan akraba göreve başlamış vaziyette, biyolog olan başka kurumdan transfer edileceği için biraz zaman alacak göreve başlaması.