• 29.03.2017 00:00
  • (1234)

 OSB, CÜNEYT YEMENİCİ’NİN EN BÜYÜK FİYASKOSUDUR

Cüneyt Yemenici’nin 2014 Yerel Seçimleri öncesi en iddialı söylemi kurulacak OSB sayesinde 3000 kişilik bir yaratılacak ve Akçakoca’nın nüfusu 35.00-40.000 kişiye yaklaşacaktı.

Geçen 3 yılda bırakın OSB sayesinde 3 kişi bile iş bulamadığı gibi, Akçakoca’nın nüfusu azaldı.

Kurulacak OSB’de 3000 kişilik bir OSB olmayacağını yakın arkadaşı geçtiğimiz aylarda yakın arkadaşı ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant tarafından izah ve kabul de edilmiştir.

Çünkü OSB bölgesi ilan edilecek alan bir OSB alanı için çok küçük sayılacağı için fiziki olarak 3000 kişinin istihdam edilmesi mümkün değildir.

Bu büyük yalan iki sebeple söylenmiş olabilir.

Birincisi “Atma Cüneyt atma din kardeşiyiz” dedirtecek kadar belediye başkanlığını kazanabilmek için gerçekleri bile bile palavra atmasıdır.

İkinci sebep ise siyasi mensubiyeti sebebi ile daha klasik bir sebeptir bu sebep OSB isteyen çevrelerce kandırılmış olmasıdır.

Siyasi mensubiyetinin olduğu AKP hiç olmazsa kandırıldıkları zaman kandırıldık demeyi başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere kabul edebilmektedirler, eğer hal böyle ise bile Cüneyt Yemenici kandırıldık demeyecektir, bugüne kadar böyle bir söyleminin olmamış olması bunun delaletidir.

Akçakoca’da yapılacak “Metal İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” aslında başından beri bir danışıklı dövüş projesiydi.

Hedef işsizliği sona erdirmekten çok Akçakoca’daki boru fabrikaları için genişleme alanı açmaktı. Özel sektörün kendi gücüyle yapamadığını yapmak ve devlet eliyle boru fabrikalarının istediği alanı kamulaştırmaktı.

Kamulaştırmak istenen alan baştan beri belliydi. Bu alandan başka yerler varmış prosedürü yalandan geçirme çalışmaları yapılmış yer seçilmişti.

Ancak birinci sınıf tarım arazilerine OSB kurulamıyordu. Yapılan müracaatla yürütmeyi durdurma kararı alınması yani hukuk yoluna baş vurulması Cüneyt Yemenici’ye göre bir suçtu.

Yemenici’ye göre zenginden yana olmak hukuktan yana olmaktan çok daha mühimdi.

Bilahare yürütmeyi durdurma kararı iptal edildi ve sanayi bakanlığındaki prosedürler başta olmak üzere bir dizi prosedürün yerine getirilmesi gerekiyor.

Bu prosedürler yerine getirildikten sonra kamulaştırma işlemleri başlayacak, gerçekte o zaman kamulaştırma işlemi sırasında bütün çıplaklığı ile ortaya çıkacak.

Kamulaştırmanın mali kaynakları elbette ki boru fabrikaları olacak.

Bu kamulaştırılma sürecinde de OSB’yi büyük engeller bekliyor. Kamulaştırılacak bölgede yer olan arazi sahiplerinin verecekleri hukuki mücadele OSB’ciler dolayısı ile Cüneyt Yemenici için çok zorlu geçecektir çünkü OSB’nin kurulma kararı kanuna karşı hile ile elde edilmiştir. Bu sebeple süreç çok zorlu geçecektir. Kamulaştırılacak alandaki hak sahiplerinin açacağı davalar sayesinde süreç OSB’ciler açısından kolay geçmeyecektir.

OSB‘de yer alacak firmalar belli kurmayı düşündükleri fabrikalar belli iken gerçeğe yakın istihdam rakamları elde edilmek çok zor değildir ancak başta Cüneyt Yemenici olmak üzere kimse gerçeğin peşinde koşmuyor ki.

Akçakoca’daki boru fabrikalarında kaç kişi çalıştığı belli ve bunun ne kadarının da Akçakocalı olduğunu tespit edebilmek istenildiği takdirde çok kolaydır.

Ancak ve ancak bu istatistiki çalışmalar yapılıp kamuoyuna açıklanmaz, açıklanırsa gerçeklerle yüzleşmek icap eder, gerçeklerle yüzleşmek yerine 3000 kişinin istihdam edileceğini yalanından da vazgeçilmez.  

OSB’ yapılacak sanayileşmenin aradığı fiziki şartlar gereğince 3000 kişinin istihdam edilemeyeceği de bilimsel bir hesap gerçekliğidir.

3000 kişinin istihdam edileceği palavrası atılan alanda gereken vasıflı iş gücü ile Akçakoca’daki vasıflı iş gücünün değerlendirilmesi de yapılmıyor hatta endüstri meslek lisesinin metal bölümünün atölyesininim abuk subuk sebeplerden kapatılmasına bile göz yumuluyor. Halbuki iddialar gerçek olsa mesele Akçakocalıların istihdamı meselesi olsa başta Cüneyt Yemenici olmak üzere siyasi tavır gösterilir metal atölyesinin kapatılmasına engel olunmaya çalışılırdı.

Cüneyt Yemenici için bunlar çok mühim hususlar değildir, belli ki OSB’de yer alan fabrikalara vasıfsız işçilerin işe başlamasında aracı olmak, bu vasıfsız işçilere “sizi işe soktum bunu sakın unutmayın” üzerinden hamaset yapmak Cüneyt Yemenici için yeterli olacaktır.

Bugünlerde anayasa hukukçuluğuna soyunan anayasa referandumun da maddeleri tane tane anlatan Cüneyt Yemenici OSB mevzusunda da gerçekleri tane tane anlatır mı.?

Anlatmaz elbet, 3 yıl önce OSB hakkında söylediklerim palavraydı demesi ihtimal dahilinde değildir.

OSB Cüneyt Yemenici’nin en büyük palavralarından biridir, OSB’nin kurulması ya da kurulmaması bu mevzuda palavra attığının gerçeğini değiştirmez.

OSB’nin Cüneyt Yemenici’nin belediye başkanlığı sürecinde gerçekten temel atma aşamasına gelebilme ihtimali sıfıra yakındır.

2019 seçimlerinde tekrar aday gösterilir ve belediye başkanlığına tekrar seçilirse ikinci döneminin sonunda bazı istihdam imkanları gerçekleşebilir bu istihdam imkanları da Cüneyt Yemenici’nin palavrasındaki afaki rakamlara uluşmayacağı her şeyden önce OSB’de fabrika kuracak olan kuruluşlarının malumudur.

Cüneyt Yemenici’nin çok mühimsediği Akçakoca’nın nüfus artışına katkının kısa dönemde OSB sayesinde sağlanmayacağı açıktır.

Nüfus artışı mevzusunda tüm ümidi Suriyeli mültecilerin T.C tabiiyetine alınması olacaktır. Bu vaziyette ona bağlı değildir, bu vaziyet hükümetin ve anayasa referandumunda “evet” çıkarsa da Cumhurbaşkanın uhdesinde olacaktır.

Referandumdan “evet” çıkması için cansiperane çalışıyor olmasının sebeplerinden biri de Akçakoca’nın nüfus artışını hangi yöntemle olursa olsun sağlamak olabilir mi?  

Başkanlığının bitimine 2 yıl kalmasına rağmen en büyük hedeflerinden biri olan Akçakoca’nın nüfusunu artırmak için başka bir çare de şimdilik ufukta bile gözükmüyor.