• 4.02.2017 00:00
  • (2419)

 FIRINLARA SIKI DENETİM GÖSTERİSİ

Türkiye’nin en pahalı ekmek satılan yerlerden birisi de Akçakoca.

Bunun öyle tartışmaya açık tarafı da yok.

Eski kaymakamımız Mehmet Özer yapılan son zammı fahiş bulmuş bu fiyata resmi olarak itiraz etmişti.

Bu itiraz Mehmet Özer’in Persona Non Grata (istenmeyen kişi) ilan edilmesini sağlayan sürecin de başlangıcı olmuştu.

Bu itiraz ile kaymakamın fahiş zamma onay veren ATSO Başkanı Mehmet Nazım Pazvant ve Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Nedim İşgören’i ezip geçtiği haberlere yansımayan ancak kulislerde konuşulan gerçeklerdi. AKP’nin önde gelen iki ismini ezmek tabii ki Akçakoca AKP’nin güç odaklarınca hoş karşılanmazdı.

Kaymakam Mehmet Özer’in itirazı havada kaldı ve ekmek hala Akçakoca’da pahalı satılmaya devam ediyor.

Öyle ki marketler zincirinin hijyenik torba içerisinde ağzı kapalı, tüketici tarafından satın alınmadan önce kimse tarafından ellenmemiş ekmekleri Akçakoca’daki ekmeklerden daha ucuz.

Tükettiğim ağzı kapalı bir ekmek türü var, 350 gram ve 170 kuruş. Akçakoca’daki beyaz ekmeğin fiyatı ise 150 kuruş ve 300 gram. Kıyaslandığında 1 gram ekmek marketlerden alındığında daha ucuza geliyor. Tükettiğim diğer bir ekmek türü de 185 kuruş ve 350 gram. Bu ekmeğin de fiyatı Akçakoca’da satılan ekmek başa baş geliyor.

Diğer marketler zincirlerinde de fiyatların aynı olduğunu hatta bazı çeşitlerin daha ucuz olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Başlıktaki denetim gösterisi nerde diyebilirsiniz, gösteri belediyemizce mail yolu ile tarafıma gönderilen basın bültenindeki fotoğraflarda.

Fırınların temsilcisi algı siyaseti yapmaya kalksa bundan daha iyisini yapamazdı.

Ekmek gramajını test ederlerken çekilen fotoğraftaki ekmeğin gramajı 315 gram olarak çıkmış. Tesadüf bu ya zabıta kuvvetlerimiz 1 ekmek seçmiş o da 315 gram çıkmış. Ekmeğin gramajı 300 gram ama gramajlar standartların üzerinde algısı için harika bir fotoğraf.  Sanırım başka da ekmek tartmamışlar ne olur ne olmaz diye. 290 gramlık ekmek seçip ve de fotoğraflayıp başlarını derde sokmanın ne alemi var değil mi?

Fotoğraftaki bir detay algı siyasetini bozuyor ama olsun varsın o kadar kusur prens zabıta kuvvetlerin de bile bulunur. (!)

Ekmek tezgahının arkasındaki personelde iş önlüğü yok. Algı siyasetini ekmek gramajı üzerine kurduklarından olsa gerek bu detayı atlamışlar, buradan uyarmış olayım algı siyaseti böyle hataları kaldırmaz. (!)

Zabıtamız iş önlüğü için uyarılarda bulunduk tekrarı halinde ceza yazacağız açıklamasında da bulunacaktır muhtemelen, alışılagelmiş standart açıklama da budur zaten. (!)

Ekmeğe konulan beyazlatıcı maddenin fazlası insan sağlığı için tehlikelidir. Bu beyazlatıcının fazla olup olmadığını öğrenmek için yapılan çok basit bir test var. Bir parça ekmek alıp çakmağın alevini ekmeğe tutuyorsunuz ekmek alev alırsa beyazlatıcı madde insan sağlığı için tehlikeli boyutta olduğu ortaya çıkıyor. Ne olur ne olmaz diye bu denetimin de yapılmadığı muhakkaktır.

Bu denetimin bir gösteri değil gerçek bir denetim olabilmesi denetim sırasında sivil temsilcilerde olmalıdır. Akçakoca tüketici hakları temsilciliğinde bulunan kişiler gibi.

Birde sivil kişilerin gözetiminde yapılan bu denetim sivil kişilerin anlık talebi ile yapılırsa denetim gerçek denetim olur.

Böyle bir denetim yapılır mı?

Akçakoca Belediyesi ve Akçakoca Zabıtası böyle bir talebe razı gelir mi?

Hiç sanmam.