• 19.02.2017 00:00
  • (1360)

 BELEDİYEDE TAŞERON BÜNYESİNDE ÇALIŞAN PERSONELİN HAK KAYIPLARI HAKKINDA


Akçakoca Belediyesinde taşeron firma bünyesinde çalışan personele uygulanan iki indirim Sayıştay Denetçileri tarafından hukuka uygun bulunmadığı için iptali istenmiştir.


Haberin iyi tarafı belediye meclisinin aldığı hukuki kararların yeteri ve doğru girişimler yapıldığında iptal edilebilir olduğudur.
Sayıştay müfettişlerinin mali mevzularda istedikleri mevzuların idari mevzularda da olması için bir engel yoktur. Belediye meclisindeki muhalefet partilerinin dikkatine sunulur.


Sayıştay müfettişlerinin düzeltilmesini ve geri ödemesini istedikleri belediye meclisinin kararı gereği taşeron firma bünyesinde çalışan personele dağıtılan serbest toplu taşıma kartları ve kiralamaları halinde belediye nikah salonundaki %50 indirimli nikah salonu kiralama ücreti.


Belediye başkan yardımcısı Ali Direk bugüne kadar nikah salonunu indirimli kiralayan 4 personelin bulunduğunu, bu personelden alınacak fark paralarına yönelik bir çözüm bularak çalışanlarını mağdur etmemeye çalışacaklarını ifade ederken, serbest kartları iptal edilen personel için de servis tuttuklarını ve servisle götürülüp getirileceğini hızlı bir şekilde açıklamış.


Her şeyden önce serbest toplu taşıma kartları yerine servis tutulması taşeron firma bünyesinde çalışan personelin mağduriyetlerini gideremez. Bu kartlar sadece işe gidip gelirken değil diğer zamanlar da kullanılıyordu.


Salonu kiralayan 4 personelin mağduriyetini giderebilmek aslında çok basit ama belediyemiz yönetimi açısından kamuoyu önünde açıklamak çok tehlikelidir.


Bu mağduriyetin çözümü taşeron bünyesinde çalışan bu personele zarara uğradıkları kadar fazla mesai yazmaktır.

Aslında belediye de taşeron bünyesinde çalışan personelin her birinin fazla mesai alacağı fazlası ile mevcuttur yani hak edilmeyen bir ücret ödenmiş olmayacaktır netice itibarı ile.


Nasreddin Hocanın sakalından fare geçtikten “ Sakalımı yol bilirler” misali sakalını kesmesi gibi belediye başkanımız Cüneyt Yemenici bu çözüme yönelmekten mümkün olduğu kadar kaçınacaktır.


Onun yaklaşımı fazla mesai yapan personelin işlerini beğenmiyorlarsa bırakmaları ile sınırlıdır. Bu sınırlı yaklaşımı ile fazla mesai vermekten kaçınması hele hele de kamuoyuna açıklamasından kaçınmasından daha tabi ne olabilir ki. (!)


Bu mağduriyetin giderilmesi için ikinci yöntem ise taşeron bünyesinden çalışan personele ikramiye vermektir ve hukuki bir engelde yoktur.


Üçüncü çözüm yolu ise taşeron bünyesinde çalışan personele zam yapmaktır. Kayseri- Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar’ın böyle bir uygulamaya imza attığını da altını da çizelim.


Haziran ayında taşeron bünyesinde çalışan işçilere zam yapmayı ise toplu sözleşme yaparak hayata geçirmiş Kocasinan Belediye Başkanı. Tarih ise geçtiğimiz Haziran ayı.


Taşeron işçiler ile toplu sözleşme yapabilmek fikri belediye başkanımız Cüneyt Yemenici’nin uykularını kaçıracak cinsten bir fikirdir.


Toplu sözleşme yapılabilmesi için taşeron bünyesinde çalışan işçilerin bir sendikaya üyeleri olması gerekir, Akçakoca ise kamu çalışanları dışında sendikalı hiçbir işçinin çalıştırılmadığı bir patronlar cennetidir.


Omuz omuza çalıştığı kanuna karşı hile ile kurulacak OSB firmalarının patronları karşı çıkacaklardır taşeronda çalışan işçilerin sendikalı olabilmelerine müsaade edilmesine. Kanuna karşı hile ile OSB kurulmasında en çok murat ettikleri şeylerden biri de sendikanın “S” sinin bile Akçakoca’da ifade edilmemesidir. 


Belediyemizin bulacağı dördüncü bir çözüm yolu daha var, ki ben bunun gerçekleşeceğini düşünüyorum.


Mağduriyet yaşadıklarından dolayı mırın kırın eden sesini yükselten personele süre bitiminde taşeron firma bünyesinde yer alamayacaklarını hatırlatmaktır bu çözüm yolu.


Cüneyt Yemenici’nin fazla mesai ödememek için sık sık baş vurduğu bu yöntemi bu vaziyet karşısında da uygulamaya koyacağını söylemek için kâhin olmaya da gerek yoktur.