• 30.12.2016 00:00
  • (5428)

 Temel borç verdiği Dursun’dan parasını alamayınca mahkemelik olur ancak Dursun mahkemede Temel’i hiç tanımadığını söyleyince Temel’de “Haçan sen beni tanımıyorsan pen seni hiç tanımayrum da” der.

Bu çok bilinen fıkradaki Temel’in davranışını belli ki Akçakoca’daki tüm siyasiler Akçakocalı balıkçılardan bekliyor olmalılar.

29 Aralık gecesi Akçakoca balıkçı barınağında bir küçük çaplı da olsa bir felaket yaşandı ama elbirliği edilmişçesine hiçbir siyasimizden bir geçmiş olsun mesajı bile gelmedi.

Sanıyorum bu davranış biçimleri ile tıpkı Temel gibi ”Bizi  istemeyeni bizde istemeyiz” dedirtip balıkçılardan  balıkçı barınağını terk etmelerini bekliyor olmalılar.(Avuçlarını yalayacakları ise kesindir.)

İnsanlık gereği hiç olmazsa Su Ürünleri Kooperatifi başkanını arayıp “Geçmiş olsun” diyebilirler yalanda olsa “Bir ihtiyacınız var mı” diye sorabilirlerdi.

MHP İlçe Teşkilatının seçildikleri günden beri hiçbir mahalli olayda varlıklarını hissetmediğimizden dolayı mazur görebiliriz. Her zaman ki davranmış vaziyetteler netice itibarı ile.

CHP İlçe Teşkilatının ise mazereti çok daha büyük(!) Fikret Albayrak’ın tekrar belediye başkanı adayı olabilmek için var olan yönetimi düşürmek için yükselttiği mücadele bütün enerjilerini yok etmiş besbelli ki. (!)

Ancak AKP İlçe Başkanı Dergâh Akça’nın ve Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici’nin hiçbir şey olmamış gibi davranmaları çok daha dikkat çekicidir.

Dergâh Akça siyasi iktidarın bir temsilcisi olarak felaketin boyutlarını öğrenmeli ve ne yapılması ya da yapılmaması gerektiğini rapor etmeliydi. Belki de bu küçük çaplı felakette ölüm olmadığı için mühimsememiştir. (!)

Cüneyt Yemenici’nin bu felaketten sorumluluğu oldu halde habersizmiş gibi davranmasını, mühimsemesini ise anlayabilmek mümkün değildir.

Balıkçı barınağında kurulmuş bulunan lunapark Cüneyt Yemenici’nin ısrarları ile kurulmuştu. Su Ürünleri Kooperatifinin karşı çıkmasına rağmen hiçbir teknik kontrol yapılmayan bu lunapark kış mevsiminde de sökülmediği için balıkçıların çekek yerlerini kısıtlanmış ve tekneler daha az güvenli yerlere tekneler çekilmiştir.

Neticede daha az güvenli yere çekilen 6 tekne büyük hasar görmüştür.

Lunaparkın kurulmasından belediyenin elde ettiği rakamda çok komiktir. Öğrenebildiğim kadarı ile bu rakam 17.000TL’dir. Bu bedelin bir kısmı tahsil edilmiş tahminen 10.000TL civarında tutarı olan iki çek karşılıksız çıkmış ve tahsil edilememiştir.

Çekler tahsil edilmeyince de lunaparkın tahliyesi gerçekleşmemiştir.

Belli ki Cüneyt Yemenici bu felaketi algı siyasetinin bir parçası olarak görmekte ve kullanmak istemektedir. Balıkçıların ileride yapılacağı söylenen barınağa taşınabilmesi için bu barınağın balıkçılar için bile yetersiz olduğunu gösteren bir materyal olarak değerlendirdiği için olsa gerek bu küçük çaplı felaketten haberi yokmuş gibi davranmıştır.

En azından karadaki 6 teknenin hasar görmesi ile alakalı olarak vebal altındadır.

Belediyenin zabıta amirine bu küçük çaplı felaketten sonra da yeterli bilgilendirilmede yapılmıştır, üstüne üstelik.

Adı batsın böyle algı siyasetini!.

İnsanlığın gereği habersizmiş gibi mi davranmaktı?

Bir geçmiş olsun telefonu edebilmek bu kadar mı zor?

Nezaketiniz de mi tükendi?

Birileri için rant yaratabilmek bu kadar mı öncelikli?

Süleyman Demirel’in çok kullandığı bir atasözünü de son söz olarak yazıya koyalım:

“Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner.”