• 27.12.2016 00:00
  • (909)

 AKÇAKOCA BELEDİYESİ İÇİN 2017 MALİ AÇIDAN ÇOK ZOR BİR YIL OLACAK

 

Tüm belediyeler gibi Akçakoca Belediyesinin borç yükü çok fazla ancak bu benzeri bilgiler kamuoyu ile paylaşılmadığı için 2016 sonu itibarı ile belediyemizin ne kadar borcu olduğunu bilmiyoruz.

Geçtiğimiz yıl çöp arıtma tesisine ortak olabilmek için İller Bankasından borçlanma sınırı aşıldığı için borçlanılamamış ve özel bir bankadan borçlanılmıştı. (Bu borçlanmaya rağmen çöp meselesi hala çözülmüş değildir. Borçlanılan 1.000.000 TL çöpe gitmiştir.)

Son projeler ile belediyemizin 20 milyon daha borç yükü altına girdiğinin bilgisini de bir kez daha paylaşayım.

Belediyemizin İller Bankasından aldığı paylardan yapılan kesintilerin %40’ı geçmemesi gerekiyordu.

Ancak bu oran değiştirildi ve 30 Ekim’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda toplanan Bakanlar Kurulu, belediyelerden yapılacak borç kesintisi oranını Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Yasa doğrultusunda artırdı.

Bu bilgiden yapılan haberlerde teknik bir mevzu olduğundan olsa gerek kesinti oranları bir hayli muğlak olarak haberleştirilmiş, bu haberlerde muğlak olmayan kısım ise en az %10 kesinti yapılacağıdır.

Hükümet bu yasa değişikliği ile Akçakoca Belediyesi gibi başta Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlara hiç borç ödemeyen belediyelerden tahsilat yapmayı amaçlamaktadır.

Merkezi idareden yeterli tasarruf sağlama imkânı tercih edilmeyince mahalli idarelerden kesinti yapmak tercih edilmiş besbelli ki.

Hükümetin aldığı bu karadan sonra harekete geçen Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Maliye Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı ve Başbakanlığa mektup yazarak yeni kesinti oranlarının belediyelerin hizmet görme kapasitelerini olumsuz etkileyeceğini belirterek kesintiler ile ilgili yeni düzenlemeler istemiştir.

Kadir Topbaş’ın söylediklerini Akçakoca Belediyesi için ben ya da başka birileri söylemiş olsaydı hemen art niyetli olmakla suçlanırdı ancak bunu söyleyen Akçakoca Belediyesinin de üye olduğu Belediyeler Birliğinin Başkanı olunca da bu açıklama Cüneyt Yemenici’yi de bağlar.

Cüneyt Yemenici Kadir Topbaş sayesinde öğrendiğimiz bu kesintilerden sonra Akçakoca Belediyesinin nasıl bir program uygulayacağını açıklamak zorundadır.

Belediyemizin mali yapısı herkesin bildiği gibi çok kırılgandır İller Bankası paylarından yapılacak kesintilerin artmasından sonra daha da kırılgan hale geleceğini söylemek sadece malumun ilanıdır.

Belki bazı tedbirler alınmıştır ancak kamuoyuna yansımış herhangi bir bilgi her zaman olduğu gibi yok.

Kadir Topbaş’ın isteği gerçekleşmez ve kesinti oranları yeniden düzenlenmezse Akçakoca Belediyesi ile iş yapacak esnafa iş yapmadan önce bir değil birkaç defa düşünmelerini öneririm.

Belki belediyemiz ile iş yapacak esnafın tamamı değil ama yönetime uzak kalabilecek esnafın tahsilatlarda çok daha mağdur olacağı kesindir.

Bugüne kadar alınacak tedbirle ilgili bir açıklama yapılmamış olması da ilerde oluşabilecek mağduriyetlerin habercisidir.