• 22.12.2016 00:00
  • (2523)

 CÜNEYT YEMENİCİ VE SİPARİŞ ÖDÜLLER HAKKINDA

 

“Akçakoca Belediyesinin Basın ve Yayın Biriminden yapılan yazılı açıklamaya göre “Akçakoca Sahil Bandı Projesi” Yılın Yerel Yöneticileri yarışmasında “Turizm “dalında ödül almaya hak kazanmış.
Ödülü veren kim? Anadolu Yerel Yönetimler Dergisi. Akçakoca Belediyesinin web sitesindeki verilere Sayınn Fikret Albayrak bu dergiden daha önce “Çevre ve İnsan Sağlığı “konusunda ödül almış, “Sürdürülebilir Organik Tarım Uygulamaları Projesi” ile yılın belediye başkanı seçilmiş”.


Alıntısını yaptığım yazıyı 4 yıldan daha fazla bir süre önce 15 Temmuz 2012 yazmışım ve esefle fark ettim ki bir arpa boyu yol bile kat edememişiz.


Algı siyaseti yaparken bile yaratıcılık sıfır, bir öncekinin tekrarı.
Fikret Albayrak’a Anadolu Yerel Dergisi diye bir dergi ödül verirken Cüneyt Yemenici’ye de ismini ilk defa duyduğum Skyreporter diye bir dergi ödül vermiş.


Her şeyden önce ister istemez “yerli ve milli “olmada iddialı olmak zorunda olan Cüneyt Yemenici’nin böyle “yerli ve mili” ismi olmayan bir dergiden ödül olması bir hayli enteresandır. (!)


Derginin açıklamasına göre de seçme kriterleri şöyle:


“Skyreporter Dergisi’nin her yıl düzenlediği ve iş dünyasının ‘En’lerinin belirlendiği ve bu yıl 7.si gerçekleşen geleneksel Business Challenge 2015 ödüllerinin sahipleri belirlendi. Sene içinde belirlenen adaylar farklı kategorilerde performans, yaratıcılık, risk alma becerisi, vizyon ve ekonomik başarı kriterleri çerçevesinde değerlendirmeye sunuldu. Uzun süredir bu titiz ve özverili çalışmaya destek olan herkese teşekkürü bir borç biliriz.”


Fark edeceğiniz gibi kriterler kriter değil. Kim nasıl değerlendirmiş belli değil. Jüri var mı belli değil.


Türkiye’de bir ödül verme sektörü var. Bu sektördekiler bazı kişilerin özellikle de mahalli siyasetçilerin ödül beklediklerini ancak kimsenin vermediğini fark ettiklerinde bu sektör oluşmuştur..


Ayrılan bütçeye göre yaptığınız ne proje varsa ona göre bir ödül icat ediliyor ve ödül veriliyor. Gerekirse ödül için tören bile düzenleniyor. Fikret Albayrak BBP'ye çok yakın bu derginin ödülünü almak için avenesi ile birlikte Kayseri’ye kadar gitmişti.


Cüneyt Yemenici’nin bu ödülü alması için de bir tören düzenlemesi iyi olur yoksa Fikret Albayrak’ı bu mevzuda geçememiş olur. Tören Ankara ya da İstanbul da olmalıdır.(!) Daha ufak bir merkezde yapılması halinde Cüneyt Yemenici Fikret Albayrak’ı geçememiş olur ki, bu vaziyet kabul edilemez bir vaziyettir.(!)


Fikret Albayrak’a ödül veren dergi bir yıl sonra Osman Çakır’a ödül vermiş kendisini yılın milletvekili seçmişti. Dergi ödül vermekte hiç de müşkülpesent değildi anlaşacağı üzere.


Fikret Albayrak ödül aldıktan sonra her yerde bu dergi boy göstermişti. Belli ki ödülün ödeme şekli dergi aboneliği şeklindeydi.  Tabii ki, ödeme belediyemizin kaynaklarından yapılmıştı.


Muhtemelen Cüneyt Yemenici’nin ödemesi de bu şekilde olacaktır ya da olmuştur.Ödülün bedelini çok dert etmeye gerek yoktur tahminim 10.000 TL‘yi geçmeyen bir abonelik tutarı şeklinde gerçekleşecektir. (!)

Ancak bu ödüller sahiplerine şans getirmemiştir, Fikret Albayrak altın tepsi içerisinde sunulan belediye başkanlığını kaybetmiş, Osman Çakır’ın ise AKP’deki siyasi ikbali sona ermiş vaziyettedir.

Bakalım ödül sektörünün sipariş ödülü Cüneyt Yemenici’ye şans getirecek mi?