• 28.11.2016 00:00
  • (1247)

AKP Düzce Kadın Kolları Başkanı Sabahat Uçar yanına Akçakoca Kadın Kolları Başkanı Meral Çalışkan’ını da yanına alarak “25 Kasım Kadın Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” dolayısı ile “Şiddeti Önlemek Bizim Elimizde” ana fikrinde upuzun bir açıklama yapmışlar ve bir yasak savmışlardır.

Çünkü bu açıklamanın bir kıymeti yoktur, sadece kuru kuruya bir hamaset içermektedir.

“İğneyi başkasına çuvaldızı kendine batır “atalar sözünden de haberleri yok açıklamadan anlaşıldığı üzere.

“Tecavüzcülere af” diye kamuoyuna malum olan ve sonrasında geri çekilen yasa tasarısı başkanlığını Düzce Milletvekili Ayşe Keşir’in başkanlığını yaptığı komisyonca hazırlanmıştı.

445 sayfa olduğu söylenen bu rapor Ayşe Keşir tarafından savunulmuş ve tasarıyı eleştirilenler yalan ifadelerle çarpıtılmakta suçlanmıştı.

Ancak beklenmedik bir şey oldu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Yasa tasarısının yeterince özenli hazırlanmadığını ve belirsizlikler dolayısı istismara açık olduğunu gördüm” demişti.

Cumhurbaşkanın gördüm dediğini AKP Düzce Kadın Kolları Başkanlığından kimse (talimat gelmediğinden olsa gerek) kimse görememişti.

Ancak asıl enteresan ve kötücül olan ise Cumhurbaşkanının açıklamalarını bile duymamış gibi yapılmasıdır.

Bu duymamış gibi yapmanın altında siyasi menfaat daha doğrusu Ayşe Keşir ile karşı karşıya  gelmek istememenin korkusunun ağır bastığı açıktır.

Cumhurbaşkanın eleştirisine rağmen upuzun açıklamada bu mevzudan habersizmiş gibi davranmak başka nasıl izah edilebilir ki?

Sanırsınız ki başka bir ülke de hatta gezegende yaşıyorlar.

Akçakoca Kadın Kolları Başkanlığının ve başkanı Meral Çalışkan’ın Düzce Kadın Kolları Başkanlığına ve Kadın Kolları Başkanı Sabahat Uçar’a göre çok daha vahim, hiç olmazsa Düzce İl Başkanı ya da Merkez İlçe Başkanı tutup (talimatla bile olsa) bu yasa tasarısını savunmamıştı.

Akçakoca İlçe Başkanı Dergâh Akça bu yasa tasarısını savunmuştu ve bugüne kadar bu savunmasını geri alacak bir açıklamada bulunmadı.

Akçakoca AKP İlçe Teşkilatı Dergâh Akça’nın bu açıklamasının yarattığı vebale de ortaktır. Kadın Kolları Başkanı Meral Çalışkan’da kadınları ilgilendiren bu mevzunun yarattığı vebale ortak olmaması düşünülemez bile.

AKP’de parti içi muhalefet diye bir kavramın olmadığı herkesin malumu ancak bu malum hale razı gelindiği anda da bu vebale ortak olmaktan kimse kurtulamaz.

AKP kadın kollarının şiddete karşı yaptığı bu hamasi açıklamanın şiddete karşı bir başarı getirmeyeceği gibi şiddeti besleyeceği çok açıktır.

Gerçekleri yokmuş gibi davranarak yapılan açıklamalardan kime ne fayda gelmiş ki bugüne kadar.

Aslında olayı şöyle de özetleyebiliriz” Recep Tayyip Erdoğan REİS ama biz burada Ayşe Keşir ile yüz yüzeyiz.”

Dünya menfaat dünyası diyenler niçin hep haklı çıkıyorlar ki!?