•  
  • (2815)

 SBL AYIBINA SON VERMENİN ZAMANI GELMEDİ Mİ?

Akçakoca’nın adaletle yönetilmesini istiyorum, sosyal bilimler lisesi hadisesinde olduğu gibi ayıplı davranışlarla değil.

Maalesef vaziyet hiç öyle değil ve ayıplı davranışlar sergileyenlerin sayısı hızla artıyor Akçakoca AKP çevrelerinde.

Bu kişilere sorsanız partilerini ve liderlerini kendilerinden çok seviyorlardır. Bu büyük bir yalandır. Düşündükleri tek şey kendi menfaatleri ve ufak siyasi hesaplarıdır.

Eğer öyle olmasa AKP’nin “A” sının adalet olduğunu bilirlerdi, bu kişiler bu “A”’nın “AYIP” olduğunu sanıyor olsalar gerek ki, ayıplı davranmaktan çekinmiyor ve ar etmiyorlar.

Sosyal Bilimler Lisesi etrafında kopan fırtınada her gün yeni bir rezilliğin yeni bir ayıbın kokusu çıkıyor.

Yeni müthiş iddialar var, büyük tantanalarla çözüm diye dayatılacak düzenlemenin baştan beri tezgâhlanmış bir senaryo olduğu iddiaları var.

Açıklamalara bakarsak bu problem en geç bir yıl içerisinde çözülecek hem de sosyal bilimler lisesine bağımsız bir bina verilerek çözülecek. Bu açıklamalar üzerinden sürekli algı çalışmaları yapılacağını da ezbere biliyoruz.

Tezgâhlanan senaryoya da göre Akçakoca Kız Meslek Lisesi binası sosyal bilimler lisesine verilerek çözüm gerçekleştirilecek ve bağımsız bir bina sözü de tutulmuş olacakmış.

Biraz amiyane hatta argo olacak ama ne kadar “yerseniz” deseniz de bu tezgâhınızı Akçakocalılar yemez!

Her şeyden önce Akçakoca Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri zaten mağdur edildiklerinde bağımsız bir binaya sahipti.

Kız imam-hatip lisesi öğrencileri ve sosyal bilimler lisesi öğrencilerinin mevcutları neredeyse aynı. (Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri sayıya dâhil) Bu sayı 160 gibi.

Mademki, böyle bağımsız bir bina tahsis edebilmek söz konusuydu da, sosyal bilimler lisesi öğrencilerini mağdur ermeden bu binayı kız imam-hatip lisesi öğrencilerine tahsis etmediniz?

Sosyal Bilimler Lisesi yatılı öğrencilere de sahip ve statüleri gereği yatakhaneler aynı kampusun içerisinde yer alması gerekiyor.

İmam-hatip liselerinin böyle bir statüsü yok ancak ayıplı davranışlara kılıf hazırlamak için velilerden zorla çocuklarımız yatılı okusun diye başvuru belgesi aldıkları iddiaları da ayyuka çıkmış vaziyette.

Hatta bir yetkili 58 başvuru var diye sayı bile vermiş. Tabii ki bu başvuruları gören eden yok, muhtemelen bu başvurular Akçakoca kamuoyundan tepkiler geldikten sonra alınmış başvurular. Ayıplara yeni ayıplar ekleme çalışması olarak da değerlendirebilirsiniz.

Eğer gerçek bir teftiş yapılırsa da bu yalanlar hemen ortaya çıkacaktır.

Eğer iddialar gerçek ise bir ayıba sonuna kadar sahip çıkılacak ve sosyal bilimler lisesi için en uygun binada sosyal bilimler lisesinin elinden alınmış olacaktır.

Netice de çözüm diye teklif edilecek olan bir ayıba sıkı sıkıya sahip çıkmaktan başka bir şey olmayacaktır.

Bu hadisenin/ayıbın  tezgâhlanmasında en büyük rol alanlardan biri olan imam hatip lisesi müdürü şimdi açığı alındı. Devlet bürokrasinin hiçbir teklifini cüretkâr bir şekilde kabul etmeyen kız imam hatip lisesi okul aile birliği başkanı Sümeyye Hanımın bu tezgâhlanan senaryoda ki yeni çalışma arkadaşlarını da yakında kamuoyu önünde görmeye başlarız.

Bu iddiaların ve ayıbın sona ermesi için tek çözüm sosyal bilimler lisesinin bir an önce öyle bir sene ya da bir sömestr filan beklemeden hemen sosyal bilimler lisesini verilmesidir.

Bu ayıbın başka şekilde çözülmesi mümkün değildir.

Bu ayıba sahip çıkan ve hala ayıplı çözümler arayışı içerisine olan AKP çevreleri de durup kendilerine bir sormalıdırlar:

“Yahu bu hadisede yoksa at izi, it izine mi karıştı” diye.

Çarşı meydanındaki demokrasi nöbetlerinde çay kahve içip, homini gırtlak bir şeyler yenilip laklak edileceğine bu mevzulara kafa yorulmuş olunaydı bu ayıbı yaşamamış olurduk.

Akçakoca için asıl tehlikede ayıplı davranışlardan imtina edilmiyor olması, bu ayıplı davranışların sindiriliyor olması ve hiçbir hazımsızlık yaratmıyor olması.

Son verin bu ayıba artık!

İmam-hatipli olmaktan gurur duyanlar, bu ayıba son vermek için harekete geçmekte çok geç kalmadınız mı?