• 14.07.2016 00:00
  • (1012)

 Akçakoca’da kamuoyunu haberdar etmeme çabalarına rağmen Pirinçlik mevkiinde Düzce Valiliğinin ve Düzce İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Sakarya Bölge İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma kararının iptali için yaptıkları müracaatın gereği olarak keşif yapılacağından haberim vardı.

 

Ancak bu keşif gezisine katılacağımdan ise haberim yoktu. Yürütmeyi durdurma kararını aldıran Ziraat Mühendisleri Odası Merkezinin avukatının talebi üzerine (her ne kadar resmi kısmı noksan olsa da) avukatın bölgeyi tanımaması sebebiyle mihmandarlık yapmak için keşfe katıldım.

 

Daha önce bırakın OSB ile ilgili herhangi bir keşfe katılmışlığım yoktu.

 

Keşfe kimlerin katılacağını sordum. Bölge idare mahkemesinin görevlendirdiği bilirkişiler, iptal kararı için müracaat eden Düzce Valiliğinin ve İl Tarım Müdürlüğünün temsilcileri, kararı aldıran tarafın avukatı ve mahkemeyi temsilen bir hâkim bulunurmuş.

 

Avukat hanım Türkiye’nin her yerinde onlarca keşfe katılmış olmanın tecrübesiyle kimlerin keşfe katılacağını özetlemişti.

 

Ancak keşif mahalline gittiğimizde Türkiye’deki teamüllerin Akçakoca’yı hiçbir şekilde bağlamadığını bir kez daha gördüm.

 

Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer, Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Nazım Pazvant ve Akçakoca Belediye Başkanı Cüneyt Yemenici keşif mahalline gelmişlerdi.

 

Bilahare, Ziraat Mühendisleri Odasının avukatı bugüne kadar sadece bir kere kaymakamın keşfe katıldığını gördüğünü ancak hiçbir belediye başkanının keşfe katıldığını görmediğini anlattı.

 

Belediye başkanımızın bir ilki gerçekleştiriyor olmasından da bir Akçakocalı olarak gururlandım.(!)

 

Akçakoca kaymakamının keşfe katılmak için özel bir sebebi olduğunu çünkü OSB müracaatının Akçakoca Kaymakamlığınca yapıldığı bilgisini de aktardım.

 

Bilirkişi heyetinde bulunan hâkim keşfin nasıl yapılacağını anlattıktan sonra tarafların görüşlerini sordu valilik ve il tarım müdürlüğü temsilciliği bakanlık oluru olduğunu ve yürütmeyi durdurma kararının iptalini istedikleri söylediler. Ziraat Mühendisleri Odasının avukatı da bölgenin birinci sınıf tarım arazisi olduğunu ve birinci sınıf tarım arazilerine OSB kurulamayacağını ve yürütmeyi durdurma kararının devamını istedikleri belirtti.

 

Sonrasında OSB müracaatını Akçakoca Kaymakamlığınca yapılmış olması hasebiyle Türkiye’de bir ilk gerçekleşti ve Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer görüşlerini açıkladı.

 

Görüşlerini açıklarken siyah gözlüklerini takmış olan belediye başkanımızdan da muhteşem(!) katkılar aldı.

 

Mesela Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer boru fabrikalarının büyük kuruluşlar olduğunu anlatırken Cüneyt Yemenici’den boru fabrikalarının birinin Türkiye’nin ilk 500 kuruluşu arasında olduğu katkısını yaptı.

 

Sesinde biraz kırgınlıkta var gibiydi, boru fabrikalarınaydı sanki bu kırgınlık, ilk 500’de değil de ilk 100’de olsalar çoktan OSB kurulmuştu demek ister gibiydi.(!)

 

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Odası Mehmet Nazım Pazvant bir ilki gerçekleştirme şansı olmasına rağmen makul davranarak hiçbir şekilde müdahil olmadı. Belki de ilk olma onurunu Cüneyt Yeminici’ye bırakmak alçak gönüllüğünün de bulunmak istemiştir.(!)

 

Sonrasında keşif gezisi küçük sohbetler fotoğraf çekimleri harita tespitleri çerçevesinde sonlandı.

 

Heyettekiler KALE’yi ziyaret merak ettiklerini söylediklerinde belediye başkanımız KALE’nin bakım dolayısı ile kapalı olduğunu ancak Kale plajında ikram hazırlatacağını söyledi.

 

İşin bu kısmını ise hiç anlayamadım, Temmuz’un en sıcak günlerinden birindeydik, heyet üyelerinin denize girme ihtimalleri yoktu, yine de kale plajının bayırını inip çıkma eziyetini öğlen vakti mahkeme heyetine reva gördü.

 

Cumayanı’nda derenin serinliğinde ki sohbet ise benim tercihim oldu.