• 10.07.2016 00:00
  • (1187)

 Akçakoca Denizcilik festivalinin davetiyesine göre, festival Akçakoca Belediyesi, Akçakoca Kaymakamlığı, Gençlik ve Spor Müdürlüğü ve Akçakoca Denizcilik ve Yelken Kulübünün organizasyonunda yapılmıştır.

 

Akçakoca Belediyesi tarafından böyle bir davetiye düzenlemesi bir ayrımcılıktır bir ötekileştirme çabasıdır ve de çok ayıptır.

 

Su ürünleri Kooperatifinin davetiyede yer almaması bilinçli bir tercihtir.

 

Su Ürünleri Kooperatifinin katkısı olmasa bu festivalin yapılamayacağı ayan beyan belli iken davetiyede yapılan bu tercihin unutkanlık ya da dikkatsizlikle açıklanamayacağı açıktır.

 

Başka bir belediye duyurusunda da Akçakoca Kaymakamlığı ve Su Ürünleri Kooperatifi ile birlikte düzenlediğimiz ibaresi düşüldükten sonra her nedense(!) davet sahibi olarak su ürünleri kooperatifi başkanının ismi davetiyede yer almamıştır.

 

Su ürünleri kooperatifi başkanı ile aynı statüde yer almak belediye başkanımızın tahammül edemediği bir hal olsa gerektir.

 

Mahalli basınımız bile festivali haberleştirirken davetiyelerde yapılan ayrımcılığı fark etmiş ve haberlerine su ürünleri kooperatifini ilave etmeyi görev bilmişlerdir.

 

Ayan beyan bir ayrımcılığın ve ötekileştirme çabalarının yapıldığı yerde festivalin başarılı geçmesi için elinden gelen çabayı gösteren başta başkanı olmak üzere su ürünleri kooperatifi üyelerine Cüneyt Yemenici’nin özür, minnet ve teşekkür borcu vardır.

 

Su ürünleri kooperatifi üyelerinin katkıları olmasaydı sahiplendiği festival ne olurdu sorusunu da cevaplayabilmeli.

 

Akçakoca Su Ürünleri Kooperatifi mensupları ellerinden gelen katkıyı Cüneyt Yemenici’nin balıkçı barınağına el koyma çabalarına rağmen yapmışlardır.

 

Balıkçıların bu tavrının Akçakocalılara ve misafirlerimize olan saygıdan kaynaklandığını bir kere daha hatırlatmak istedim.