• 1.02.2016 00:00
  • (1846)

 AKÇAKOCA BELEDİYESİNDE PROTOKOL KRİZİ

 

Geçtiğimiz hafta Akçakoca’da bir protokol krizi yaşandı.

 

Belediye başkanının sivil toplum örgütleri ile yapacağı yemekli istişare toplantısına sınırlı sayıda örgüt davet edilmişti.

 

Mesleki kuruluşlardan 7, derneklerden ise 4(sadece dört) derneğin istişare toplantısına davet edilmesi uygun görülmüş.

 

İsmail Kural’ın sanal medyadaki paylaşımlarına göre bu liste Akçakoca Kaymakamlığının listesiymiş.

 

Hoş geldin eski Türkiye.(!)

 

Mademki AKP iktidarı devletlû oldu Akçakoca Belediyesi de devletlû olmalıdır yaklaşımının bir ifadesi olmuş.

 

Eğer bu yaklaşım olmasaydı mesela varlığı ile yokluğu arasında bir fark bulunmayan Akçakoca Kent Konseyinden sivil toplum örgütlerinin sağlıklı bir listesi istenebilirdi.

 

Devletlû olunca AKP tarafından kurulmuş olmasına rağmen bugün belediyelere külfet gözüyle bakılan bir kurumdan sivil toplum kuruluşlarının listesini almak yakışıksız olurdu.(!)

 

Eh! Devletlû olunca da “majestelerinin sivil toplum örgütlerini” davet etmek çok tabii gelmiştir. Yukarıdan aşağıya kurulan sivil toplum örgütlerini tanımlamak için kullanır siyaset bilimci Tanıl Bora , “majestelerinin sivil toplum örgütleri” nitelemesini.

 

Yanlış hatırlamıyorsam Akçakoca Kent Konseyi Genel Kurullarına 80’den fazla sivil toplum kuruluşu davet ediliyordu. Sanıyorum kaymakamlıktan alınan liste bayrak törenleri sırasında davet edilen sivil toplum örgütleri listesi.

 

 Sivil toplum örgütlerinin tam bir listesi kaymakamlıktaki dernekler masasından da elde edilebilirdi. Yani tam listeye her halükarda ulaşmak mümkündü.

 

Memur ve Öğretmen Sendikaları temsilcilerinin bu benzeri davetlerde unutulması ise kanıksanmış vaziyette. Dernekler masasında sanırım kayıtlı değiller ve dolayısı ile sivil toplum örgütü olarak değerlendirilmiyorlar.

 

Bu tip yemekli toplantılar belediyeye yük olduğu için vazgeçtiler desem bu da mümkün değil,  çünkü Cüneyt Yemenici meşhur eli sıkılığından çok çabuk vazgeçmiş ve algı siyaseti yapabilmenin de belediye bütçesinden geçtiğini çok çabuk öğrenmiş vaziyette.

 

Aslında bu protokol krizi Akçakoca Belediyesindeki yönetim anlayışını da yansıtıyor.

 

Eğer bu davet listesi başkan yardımcıları tarafından hazırlansaydı liste bu kadar dar tutulmazdı.

 

Akçakoca Belediyesinde 2 Başkan vekili(yardımcısı) var birde BAŞKANIN VEKİLİ. İkisini birbiri ile karıştırmamak gerekir.

 

Akçakoca Belediyesinde BAŞKANIN VEKİLİ İsmail Kural’dır.

 

Başkan yardımcılarının vekâleti kurumsal vekâlet ile başkanın vekilinin vekâleti ise şahsi vekâlet ile ilgilidir.

 

Hangi vekâletin daha mühim olduğu tartışması biteceğe de benzemiyor.

 

İsmail Kural’ın davet listesini kendi inisiyatifi ile mi yoksa Cüneyt Yemenici’nin talimatları ile mi hazırladığı çok da ehemmiyet arz etmiyor.

 

Çünkü Cüneyt Yemenici bu liste benim davetli listem de diyemez, İsmail Kural’ın listesidir de diyemez.

 

Cüneyt Yemeci’den ABD dönüşü “sivil toplum örgütleri ile istişarelerimizi hepsiyle birden değil belirli bir sırayla belirli bir organizasyon yapısı içerisinde yapıyoruz “ açıklaması gelirse de şaşırmamak gerekir.