• 11.04.2016 00:00
  • (1784)

 CHP ve FINDIK MİTİNGİ

 

Başlığı görünce hemen heyecan yapmayanız.

 

Böyle bir miting yapılması şimdilik sadece küçücük bir ihtimal.

 

Fındık Haber sitesinde okuduğum bir habere göre CHP Ordu milletvekili Seyit Torun fındık üreticisine sahip çıkan bir açıklama yapmış, bu açıklama üzerine de kendisinden ricacı olunmuş öncülük edin de miting yapalım talebinde bulunulmuş.

 

Rize’den başlayarak Kocaeli’de dahil olmak üzereolmak üzere  fındık üretilen bölgede 12 tane CHP milletvekili var, ancak sadece Ordu milletvekili Seyit Torun’dan talepte bulunuluyor diğer CHP milletvekillerinin fındık üreticilerinin meselelerine bir alakası ve açıklamaları yok demek ki. Haber de tek milletvekili diye de vurgulanmış zaten.

 

Seyit Torun lütfederlerse miting düzenlenebilme ihtimali olacak.

 

Belli ki Doğu Karadeniz tarafında da CHP örgütlerinde de muktedir olup bir miting düzenleyebilme şansları yok.

 

Ümidimiz Seyit Torun, lütfederlerse miting düzenlemek için harekete geçilebilme ihtimali var sadece bunun içinde telefon ve diğer iletişim araçları ile baskı yapılması isteniyor Seyit Torun’a.

 

Fındık Haber’e göre Bolu Milletvekili Tanju Özcan’da fındık üreticilerini desteklememiş oluyor. Tanju Özcan aynı zaman da fahri olarak Düzce milletvekilidir kendi beyanlarına göre.

 

Tanju Özcan’ın fındık üreticisinin meseleleri ile ilgili bir açıklamasına denk gelmemiştim demek ki bu vaziyet Doğu Karadeniz’den bile fark ediliyormuş.

 

Diyelim Seyit Torun miting yapmak için harekete geçtiğinde miting düzenleyebilmek için şansı olabilir mi?

 

Her şeyden başta Tanju Özcan olmak üzere diğer CHP’li milletvekillerinden destek alamayacaktır bugüne kadar fındık üreticisi için politika ve destek üretemeyenlerin mitingte söyleyebilecekleri ne olabilir ki.

 

Seyit Torun’un yanında ikinci planda kalma ihtimali de hiç hoşlarına gitmeyecektir.

 

Sonra fındık mitinginin CHP’nin parti politikasına uygun bir yapıda cereyan edebilme meselesi var.

 

CHP’nin fındık politikasının ne olduğunu bilmiyorum bilen olduğunu da sanmıyorum bu yüzden miting kararı alındığında CHP’nin fındık ile ilgili politikaları üretebilme mecburiyeti ortaya çıkar, bu da öyle hemen mitinge kadar oluşturulamaz ki.

 

Sonracıma yerel örgütlerden destek alabilme meselesi var.

 

İşin en zor kısmı da burası.

 

Yerel teşkilatların getireceği kısıtlamalar var.

 

Mesela Akçakoca İlçe Örgütü İstanbul Fındık İhracatçıları Birliği aleyhine ve de başkanı Ali Haydar Gören aleyhine sloganlar atılmasının yasaklanmasını isteyebilir. Bu kontrol edilemeyecekse mitinge katılmıyoruz diyebilirler.

 

Son yıllardaki Akçakoca CHP örgütlerinin Ali Haydar ile olan ilişkilerinin iyi minvalde gitmesi, fındık üreticilerinin meselelerinin çözümünden daha önemli olmuştur çünkü.

 

Eğer öyle olmasa fındık fiyatına 8-9 TL için iyidir diyen Ali Haydar Gören için söyleyebilecekleri bir çiftte olsa lafları olurdu.

 

CHP ilçe örgütlerinin içerisinde yer alan sayısını tespit etmekte zorlanılacak emanetçi tabir edilen tüccarlarda var bunlar aleyhinde de bir şeyler söylenmesi, slogan atılması ile sınırlamalar talep edilmesi de kesinlikle istenecektir.

 

Bu kadar kısıtlanma talebinden sonra da miting miting olmaktan çıkar.

 

Seyit Torun bu gerçeklerin farkında olduğundan fındık mitingi düzenlemeye öncelik filan da etmez.

 

Bir miting düzenlenebilse de bu “fındık mitingi” olmaktan çıkar sadece “hükümet istifa mitingi” olur bunun da üreticiye bir hayrı olmaz.

 

Fındık Haber sadece olmayacak duaya âmin demiş.