• 5.02.2016 00:00
  • (1659)

 AKÇAKOCA AKP’DE YENİ SİYASİ PATRON KİM OLACAK?

 

Cüneyt Yemenici belediye başkanlığında 2 seneyi doldurdu. Bu iki yıllık süre boyunca da AKP’nin Akçakoca’da siyasi patronu olarak davrandı ve bunun rahatlığını yaşadı.

 

AKP içerisinden kendisine kimse hesap soramadığı/sormadığı günlerin sonuna gelinmiş vaziyette.

 

Dursun Çakır’ın İl Genel Meclisi Başkanı seçilmesi Akçakoca’da siyasi patronajda Cüneyt Yemenici’nin artık yalnız olmadığının göstergesi olarak yorumlanmalıdır.

 

Dursun Çakır’ın İl Genel Meclisi Başkanı seçilmesi sadece Milli Görüş hareketinden gelenlerin ahda vefası olarak değerlendirilmemelidir. Düzce AKP teşkilatının da siyaseti sadece Cüneyt Yemenici’ye bırakmak istememesi ile alakalıdır.

 

Öncü TV’deki Manşet programında Hikmet Keskin “Belediyelerdeki başarımız AK Parti’yi iktidara taşıdı. Düzce’deki belediye başkanlarımızın tamamı AK Partilidir. Başkanlarımız, verdikleri sözlerin yüzde olarak yarıdan fazlasını gerçekleştirdi. Kalanını da gerçekleştirmek için çalışacaklar. Başkanlarımızla belediyelerimizi ve kendimizi çek etmek amacıyla ayda bir toplanıyoruz. Vaatlerimizi yerine getirmek için ‘Proje-Takip-Sonuç’ sistemi oluşturduk. Başarımızın temelinde bu sistemi iyi uygulamamız yatıyor.” demiş.

 

Lafın sonunu da şöyle bağlamış:

 

Başkanlarımızla belediyelerimizi ve kendimizi çek etmek amacıyla ayda bir toplanıyoruz. Vaatlerimizi yerine getirmek için ‘Proje-Takip-Sonuç’ sistemi oluşturduk. Başarımızın temelinde bu sistemi iyi uygulamamız yatıyor.”

 

Bu açıklama nazikâne bir üslupla siyaset yapmadaki patronajlığı belediye başkanlarımızdan alıyoruz ve siyaset yapmadaki ağırlığı parti teşkilatımıza veriyoruz demekle eşdeğerdir.

 

Seçildiğinden bu yana hiçbir basın açıklamasında bulunmayan Dergah Akça’nın Akçakoca mahalli basını ile bir araya gelmesi Hikmet Keskin’in açıklamalarına denk gelmesi tesadüf olarak değerlendirilemez.

 

Ayrıca Dergâh Akça mahalli basınla  sık görüşmelerinin gerektiğinin altını da çizerken de Hikmet Keskin’in istediği yaklaşımı hayata geçirerek siyaset yapacağın da ifade edivermiş.

 

Ancak bununla birlikte henüz bir ilçe başkanı olarak siyaset yapma mevzusunda hazırlıklı olmadığının ipuçlarını vermiş.

 

Yaptığı açıklamalarda dişe dokunur bir şey yok ve dersini çalışmamış olduğu çok belli.

 

Fikret Albayrak’ın Akçakoca Oteldeki bir sohbette  “aslında barınağı doldurmalıyız gafından daha büyük gaf yaparak şahsi fikri olarak barınağın kaldırılması gerektiğini gafını da yapıvermiş.

 

Akçakoca AKP teşkilatı içerisinde ve çevresinde balıkçı barınağının kaldırılmasını isteyen yok ki, Fikret Albayrak’tan devir alınan bir görüşle barınağa el koymak ve rantı paylaşmak girişimleri var.

 

Mesela 3. Mendirek projesinin iptali için büyük gayret sarf eden AKP İlçe Teşkilatı üyesi Ali Çubukçu bile balıkçı barınağının kaldırılmasına taraftar değildir. Hem öyle olsa kısa mendirek tarafında kulübelerin üzerine çay bahçesi yapmak hevesinde olur muydu?

 

Dergâh Akça partisinin 2023 hedeflerini yeteri kadar çalışmadığı gibi parti içi dengeleri bile gözetememiş belli ki.

 

Eğer Dergah Akça’nın siyaset yapma biçimi ilk basın toplantısında yaptığı gibi olacaksa İl Başkanı Hikmet Keskin’in istediği minvalde bir patronajlık yapması mümkün olamaz.

 

Bu başarısızlık Cüneyt Yenenici’nin elini kuvvetlendirir ve patronajlığın kendisinde kalmasını sağlayabilir ancak su ve çöp meselelerini bile hala çözemediği için su akar yolunu bulur misali gözlerin tekrar Dursun Çakır’a çevrilmesi kaçınılmaz olur.

 

Diğer gelişme ise bir siyasi patron yerine 3 siyasi patron ile devam edilmesidir. Akçakoca AKP çevrelerinin 3 siyasi patron ile devam edebilmesi ise kanaatimce çok zordur.

 

Her şeyden önce 2 yıldır dikensiz gül bahçesinde siyaset yapmaya alışmış olan Cüneyt Yemenici  oluşabilecek bu yeni vaziyete uyum sağlamakta büyük sıkıntı çekecektir.