• 23.03.2016 00:00
  • (1963)

 AKÇAKOCA CHP NEREDE VE NEREYE?

 

21 Mart günü Akçakoca Belediye Meclisi tek gündem maddesiyle olağanüstü toplandı.

 

Gündem maddesi Akçakoca belediyesinin 12 milyon lira daha borçlanmak için yetki alınması ile ilgiliydi.

 

 MHP’li ve bağımsız üye Turgay Çakmak’ın ret oyuna rağmen AKP’li üyelerin kabul oyu ile meclisten geçti.

 

Oylama aslında Akçakoca Belediyesinin geleceğinin de oylanması ile ilgiliydi ve CHP’li üyeler mecliste yoktu.

 

CHP’li üye Hüsnü Koç öğrenebildiğim kadarı ile mazeret bildirerek toplantıya katılmamış.

 

Bununla birlikte Hüsnü Koç’un AKP’li politikacılarla birlikte OSB çalışmalarındaki uyumlu çalışmasına ve hukuksuzluklara sessiz kalmasına bakarak mazeret bildirerek katılmamasına olağan(!) diyebiliriz.

 

Sümmani Polat’ın mecliste varlığı ile yokluğu bile belli değil. 14 ay boyunca takip ettiğim meclis toplantılarında bizatihi söz alarak görüş beyan ettiğine şahit olmadım.

 

Sümmani Polat’ın oturumlara katılımı ise meclis üyeliğinden düşmemesini sağlayacak kadardır. Arka arkaya üç toplantıya devamlılık sağlamadığı meclis tutanaklarından takip edilebilir.

 

Akçakoca Belediye Meclisinde CHP’nin esamisinin bile okunmaması her şeyden önce Fikret Albayrak’ın sorumluluğundadır. Meclis üyelerinin seçimini kimseye bırakmamış listeye kendisi yapmıştı.

 

Kendisinin başkan olması üzerine şekillenmiş bu meclisindeki CHP başarısızlığının hesabını ödemeli ve mecliste etkili muhalefet yapılabilmesi için elini taşın altına koymalıdır.

 

Ne mi yapabilir? Sümmani Polat’ın meclis üyeliğinden istifasını isteyebilir mesela. Sümmani Polat’ın meclis üyesi yapabilmek için CHP içerisinde birçok kişiyi karşısına almıştı.

 

Meclis üyelerinin toplantıya katılmamış olması yeni seçilen CHP yönetiminin mesuliyetini ortadan kaldırmaz.

 

CHP ilçe yönetiminin bu toplantıda CHP’li üyelerin katılmayacağından haberdar olmaması son derece vahimdir.

 

Eğer katılmayacaklarından haberdar olmalarına rağmen hiçbir şey yapmadılarsa daha da vahimdir.

 

Kalabalık bir parti grubuyla meclis toplantısını izlemeye gidip baskı oluşturabilirler ve borçlanma ile ilgili basın açıklaması yapabilirlerdi.

 

Belli ki Akçakoca İlçe Örgütü Akçakoca’nın mahalli meseleleri ile uğraşmaktan çözüm üretmekten çok Reza Sarraf’ın ABD’de tutuklanması benzeri mevzularda enerji harcamaktan hoşlanıyor.

 

CHP Akçakoca ilçe Örgütünün siyaset yapma biçimine bakarak MKYK gibi çalıştıklarını söyleyebiliriz. Aşağısı kesmiyor.(!)

 

Bu borçlanma ile ilgili olarak Akçakoca CHP ilçe Örgütü hala çok şey yapılabilir.

 

Projeyi olumlu ya da olumsuz bakmayı bir tarafa bırakacak olursak borçlanma süreci son derece sıkıntılı ve arka yollara sapılarak yapılmaktadır.

 

Kısa ve net söyleyecek olursak borçlanma süreci hukuksuzdur.

 

Bu hukuksuzluk süreci ile ilgili olarak CHP Genel Merkezinden yardım talep edilerek eğer her şeye rağmen borçlanma gerçekleşecekse bile sürecin hukuka uygun olarak gerçekleşmesi sağlanmalıdır.

 

Eğer bu mücadele verilmezse hasbelkader bir dahaki belediye başkanlığını CHP kazanırsa bu aşırı borçlanmadan ve belediyenin geleceğinin ipotek altına alınmış olmasından feveran etmeye hakları olmayacaktır.

 

Mahalli meseleler ile ilgili olarak Akçakoca CHP İçe Örgütünün nerede olduğunu ve nereye doğru hareket edeceğini bekleyip hep birlikte göreceğiz.

 

Ya hukuktan yana olursunuz ya da hukuksuzluktan.