• 4.02.2016 00:00
  • (2100)

 ÖZEL EREĞLİ ANADOLU HASTANESİNDE YAPILAN FAHİŞ ZAMLAR HAKKINDA

 

Akçakoca’da ekmeğe yapılmak istenen fahiş zam atağı müdahale edilerek şimdilik durdurulmuş gözüküyor.

 

Ancak öyle başka zamlar ki emekliye ve asgari ücrete yapılan zammı misliyle geriye alacak büyüklükte ve henüz kamuoyunda paylaşılmış bile değil.

 

Vahşi kapitalizm sağlık politikalarındaki seçmenlerin gönlünü kazanan uygulamaları sona erdiriyor.

 

Turkven diye bir sermaye grubu duymamıştım Akçakocalıların ’da çoğunun duyduğunu sanmama. Ancak duymamak fahiş zamların neticesine katlanmak mecburiyetini ortadan kaldırmıyor ne yazık ki.

 

Turkven bir dolu karışık sermaye hareketlerinden sonra Medical Park hastaneler grubuna ortak olmuş, Turkven aynı zamanda Anadolu hastaneler grubunun da sahibiymiş, Ereğli Anadolu Hastanesi neticede Medkal Park grubunun hastanesi olmuş.

 

Yakında Ereğli Medical Park Hastanesi ismini de alabilir, alabilir diyorum bu sermaye hareketi ile ilgili bilgilere basınımız neredeyse hiç ilgi göstermemiş.

 

Bu sermaye hareketinden sonra Ereğli Anadolu Hastanesinde her şey birkaç misli pahalanmış.

 

Babamla iki ay arayla aynı hastanede katarakt ameliyatı olduk, babam muayene ücreti olarak 10TL öderken ben 18 TL ödedim, ameliyat öncesi kan testi için babam 30 TL öderken ben 98 TL ödedim, ameliyat için babam 100 TL öderken ben 300 TL ödedim.

 

Hastanenin hiçbir yerinde ücretlere zam yapıldığı ile ilgili hiçbir açıklama da yok. Fiyatları her uygulama için veznenin başına gittiğinde öğreniyorsunuz.

 

Paşa gönlümüz öyle istedi zamları artık lüks hastaneler grubuna geçtik fiyatlar ona göre zamları bu zamlar.

 

Hastanenin hizmet kalitesi artmamış belki de düşmüş ama bu vaziyet hastalardan başka kimin umurunda ki.

 

Akçakoca’da ki AKP yönetici kadrolarının muhtemelen çoğunun bu zamdan haberleri bile yoktur. Her gün hastaneye servis kaldırılmasından övünerek filan bahsediyorlardır hala.

 

Yapabilecekleri hiçbir şey olacağını da sanmıyorum, laf salatası(salatılığı değil) ile bu mevzudaki eleştirilerden kurtulmaya çalışacakları ise kesindir.

 

En çok da AKP’deki siyasetlerini “dava” olarak niteleyenlerin vahşi kapitalizme teslim olan sağlık politikalarını davaları ile nasıl bağdaştıracaklarını merak ediyorum.

 

Bağdaştırabilmeleri için kendilerine çok fazla yalan söylemeleri ve bu yalanlara inanmaktan başka da çareleri yoktur.

 

Bu fahiş zamları benim bütçem kaldırabiliyor ama kaldıramayacak o kadar çok kişi var ki, kredi kartları yüzünden gelen icralardaki artışlar hastanelerde fahiş fiyatlandırmalar yüzünden belli ki daha da artacak.

 

Artık “dava” filan yok, sadece menfaatler var, menfaatin adı “dava” olmuş sadece.

 

Hastanenin sermaye yapısındaki değişiklik te Ereğli mahalli basınında traji-komik bir şekilde dev yatırım haberi ile verilmiş olması Ereğli’nin de sahipsiz olduğunu bir ibaresi.

 

Akçakoca ve Düzce’nin sahipsizliğinden çektiğimiz sıkıntılara Ereğli’nin sahipsizliğinden çekilen sıkıntıları da eklemeye başladık.

 

Akçakoca halkını kimseye yedirtmeyiz diyebilecek bir Düzce milletvekili çıkar mı? (!)

 

Olmadı! Akçakoca Belediye Başkanın böyle bir açıklamasına ve takipçiliğine de razıyım.