• 24.01.2016 00:00
  • (1522)

 İŞLETME FAKÜLTESİ (2)

 

Akçakoca’ya işletme fakültesinin açılması Düzce ili içindeki siyasetle/siyasetlerle direkt alakalıdır.

 

Düzceli siyasetçiler daha doğrusu Düzce lobisinin bu yıl ilk mezunlarını vermesini beklenen işletme fakültesinin Düzce’de kalmasını sağlayabilmek için yoğun çaba harcadıkları söylemek için müneccim olmaya gerek de yoktur.

 

Düzce milletvekilleri Faruk Özlü, Fevai Arslan ve Ayşe Keşir’in defalarca Akçakoca’ya gelip gitmelerine rağmen “işletme fakültesi” Akçakoca’da kalacaktır diye bir beyanı oldu mu? Beyanlarının olması üç milletvekilinizde Düzce lobisi içerisinde olduklarının emaresidir.

 

“İşletme fakültesi” ile ilgili açıklamalar sadece Düzce Üniversitesi rektöründen geliyor, açıklama da inşaatın durmasının hukuki bir süreç ile ilgili olduğundan başka bir bilgi de ihtiva etmiyor.

 

Düzce lobisinin işletme fakültesinin Düzce’de kalması çabalarına hakkaniyet kazandıran ise eski Akçakocalı Düzce milletvekili Osman Çakır ve onun yaptığı bürokratik kurnazlığa zamanında alkış tutanlardır.

 

Osman Çakır bürokratik bir manevra ile Düzceli hiçbir siyasetçi ile uzlaşmadan, danışmadan hatta haber bile vermeden “sosyal bilimler lisesini” Akçakoca’ya aldırmıştı.

 

Düzceli siyasetçilerde Osman Çakır’ın yaptığının aynısını yapmaya hak gördüklerinde ne denilebilir ki? Bu hakkı kendilerinde gördüklerini söylemeye gerek bile yok.

 

Tam, “keser döner, hesap döner, sap döner” vaziyetidir, işletme fakültesinin Akçakoca’da açılması ya da açılmaması ile ilgili karşı karşıya kaldığımız vaziyet.

 

Akçakoca’da işletme fakültesinin açılmasını sağlayabilecek yerel siyasi güç Düzce belediye başkanı Mehmet Keleş’dir. Belediye başkanlığına devam etmeyen Mehmet Keleş’ten bunu ummak ise safdillikten öteye bir şey olamaz.

 

İşletme fakültesinin Akçakoca’da kalması için bir bakanın desteği ve etkinliği yeterli olabilir ancak bu güçte Akçakoca’ya destek çıkacak bir bakan olsaydı zaten bu meseleyi tartışıyor olmazdık.

 

Geriye iki alternatif güç kalıyor işletme fakültesinin açılmasını sağlayabilecek için, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan.

 

Başbakan ve cumhurbaşkanı ile görüşecek heyetin işi kolay değil çünkü Akçakoca’nın AKP’li siyasetçilerinin talepleri bugüne kadar AKP’nin 2023 hedefleri hiç uyum göstermedi. Bütün talepler 2023 hedeflerinin kevgire çevrilmesi ile ilgili taleplerdi.

 

Akçakocalı siyasetçilerin cumhurbaşkanı ya da başbakan tarafından kabulü gerçekleşebilirse; “Niçin 2023 hedeflerimize uygun stratejiler geliştirip talepte bulunmadınız” sorusuna makul bir cevap verilemeyecek olması ellerinin boş dönmesi için yeterli olacaktır.

 

Daha kestirme yol ise Düzce İl Başkanı ve AKP Düzceli 3 milletvekilinin bir basın toplantısı düzenleyerek, Fevai Arslan’ın sözcülüğünde “İşletme fakültesinin Akçakoca kalmasının gerekliliğine inanıyoruz, Düzce’de kalması yanlış bir tercihtir, elimizden gelen tüm gayreti işletme fakültesinin Akçakoca’da kalması için göstereceğiz” açıklamasını sağlamaktır. (Bu açıklama gerçekleşse bile sıkı bir markaj gereklidir.)

 

Düzce lobisini ve AKP’nin 2023 hedeflerini dikkate almamanın bedellerini Akçakoca’nın AKP’li siyasetçileri değil belli ki her zaman olduğu gibi Akçakoca halkı ödeyecek gibi görünüyor.

 

İşletme fakültesinin Akçakoca’da kalması isteniyorsa öncelikle siyaset yapma anlayışı değişmelidir artık Bolu’nun gözde sayfiye ilçesi değiliz, Düzce’nin en büyük ilçesiyiz ve rekabet halindeyiz, rekabet halinde olmak ittifaklar kurmak, pazarlıklar yapmak ve ortak stratejiler geliştirmeye engel değildir.

 

 

Yeni stratejiler geliştirilemediği sürece Akçakoca yerinde saymaya devam eder, gerçekler de hep acıtır.