• 20.01.2016 00:00
  • (2116)

 İŞLETME FAKÜLTESİ (1)

 

10 yılı aşkın bir süredir Akçakoca’nın gündeminde işletme fakültesi ile ilgili haberler var.

 

İşletme fakültesi yaptırma derneği kuruldu, dernek para topladı, temel atıldı inşaatı başladı gibi haberler ara ara Akçakoca’nın gündemini işgal ediyor ancak henüz açılmış değil açılıp açılmayacağı da belli değil.

 

Meseleyi baştan ele alacak olursak öncelikle “Niçin işletme fakültesi” sorusunu sormamız lazımdır.

 

AKP hükümetleri her ile bir üniversite neredeyse ilin her ilçesine bir yüksekokul açmayı şehirleri finans etme ve ekonomik hacmi büyütmek için kullandı.

 

Bu politika ile her öğrenci barınma, gıda ulaşım ve benzeri sektörlerde katma değer yarattı, eğitim kalitesini göz önüne almazsak AKP hedeflerine ulaştı.

 

Akçakoca’nın ileri gelenleri de bu pastadan büyük bir pay kapmaya çalıştılar. Umumiyetle üniversitelerin en kalabalık bölümü olan işletme fakültesi Akçakoca’da açılırsa pastadan büyük bir pay alacaklarını öngörerek harekete geçtiler.

 

 

Açılacak fakülteye sadece kaç öğrenci geleceği hesabından baktılar ve kimseye danışmaya başka bölümler olur mu diye incelemeye gerek duymadan, gerekli olan siyasi hamleleri bile yapmadılar.

 

Bir bina yapılırdı üniversitede öğretim üyelerini atardı ondan sonra gelsin paracıklar, gelsin rantlar. İşletme fakültesi açılsın kampanyasındaki umumi bakış maalesef budur.

 

O kadar hesapsız ve acele davranıldı ki fakülte binası için toplanan paranın büyük bölümü ziyan bile oldu. Atılan temel yanlış yapıldığı için bugünkü binanın temelleri içeresinde kayboldu gitti.

 

İşletme eğitimi için açılan bir fakültenin ihtiyaçlarını Akçakoca’nın yapısı kaldırır mı sorusu nerdeyse hiç gündeme gelmedi.

 

Dünyada işletme eğitiminde yükselen metot öğrencilerin işletmelerde uygulamalar yaparak eğitimlerini devam ettirmeleridir. Eğitimin bu işletmelerde uygulamalı olarak yapılabilmesi için de çok sayıda büyük işletmelere gerek vardır.

 

Akçakoca’da kaç tane işletme vardır ki; işbirliği yapılabilsin ve öğrencilerin eğitimine katkı sunabilsin. Bu cevabın çok az sayıda olduğu ise hep biliyoruz. İşletme fakültesi kurulsun diyenlerin meseleyi bu yönüyle hiçbir şekilde mülahaza etmediklerini söylemeye bile gerek yok.

 

Bugün Akçakoca olarak karşılaştığımız bu meselenin arkasında doğruyu söylemek gerekirse öncelikle açgözlülük yatmaktadır, öğrencilerin yaratacağı ranttan bir an önce faydalanma açgözlülüğü.

 

Açılması istenen fakülte konusunda kimseye danışılmaması hatta “Akçakoca’da nasıl bir fakülte açılması doğru olur” tartışmasının yapılacağı bir panel bile düzenlenmemiş olması bugün karşı karşıya kaldığımız belirsizliğin başlangıcıdır.

 

Yanı başımızdaki Ereğli’den bile ders alınabilmiş değildir, Ereğli’de bir işletme fakültesi yok ama eğitim bilimleri fakültesi var, 3000’den fazla öğrenci eğitim görüyor ve Ereğli’nin ekonomisine önemli katkılar veriyor.

 

İşletme fakültesi açılsın girişimleri, OSB kurulsun çalışmaları, 3. Mendirek yapılmasın girişimleri ve hatta belediyenin sahil projesi kendi aklını çok beğenenlerin ekonomik dönüşü olmayan projeleridir.

 

İdari ve siyasi kademelerde yer almış kişilerin kendi akıllarını çok beğenmeleri ya da yaratılan rüzgâra kapılmaları neticesinde, çözümsüz ve Akçakoca’nın enerjisini sömüren zaman kaybettiren politikalara kapılmış gidiyoruz.

 

Neticede, Akçakoca’da kimse hesap vermiyor, herkes hesap alma peşinde.