• 21.12.2015 00:00
  • (1817)

 AKÇAKOCA BELEDİYESİNDE AKIL TUTULMASI

 

Akçakoca’nın belirli noktalarında bulunan reklam panoları bugünlerde belediye tarafından kullanılıyor.

 

Panolardaki karikatürlerde belediyenin ekonomik olarak halkına avantajlı  bir şey şeyler sunuyor olabilme ihtimali olabilir.

 

Ekonomik bir avantaj sunulduğunu anlayabilmek için belediye başkanı Cüneyt Yemenici’ye sempati ile bakmak ve sonrasında Akçakoca Belediyesine telefon ederek bu kampanyanın neyle ilgili olduğunu öğrenmek mecburiyeti var.

 

Akçakocatv sayesinde bu karikatürlerin “AKILLI SU SAYAÇLARINI” özendirmek için hazırlatıldığını öğrenebildim.

 

Akçakocatv’nin haberini okumamış kişilere reklam panolarının önünden geçerken bu panolar neyi özendiriyor, ekonomik olarak avantajlı olarak ne sunuluyor diye sorulsa cevap verebilecek kişilerin çıkma ihtimali sıfırdır.

 

Akıllı su sayaçlarının özendirmek için hazırlanan reklamlarda unutulan şey “akıl” olmuş.

 

“Akıllı su sayaçlarında ki akıl ile idare etsinler”(!) diyenlere de belediye yönetiminin söyleyebilecek lafı olamaz.

 

Bu komedi hali, belediye yönetiminde gerekli olan ortak aklın öncelikli olarak beton lobisinin faaliyetlerine yönelik olarak kullanmak neticesinde oluşan bir akıl tutulmasıdır.

 

Akçakoca halkını değersizleştiren bir reklam kampanyasını servis etmenin akıl tutulmasından başka bir izahatı olamaz.

 

Cüneyt Yemenici yönetiminde benim takip edebildiğim ikinci büyük akıl tutulması bu, ilkinde “musluklardan kana kana su içmeyi özledik” diye belediye kendi kendisini şikâyet eden bir reklam afişi hazırlatılmış, “inatta bir murattır” ilkesinden hareketle o afiş 2 ay asılı kalmıştı.

 

Neyse ki, bu reklam panolarının takip edebildiğim kadarı ile kullanılma süresi çok daha kısa, “inat” devreye girse asılı kalmaları daha kısa olacaktır.

 

İyi tarafından bakacak olursak da bu karikatürlü afişlerin bir süre daha asılı kalabilecek olması balçık lobisinin de faaliyette olacağının tezahürü olacaktır. Balçık lobisi derken “güneşi balçıkla sıvamaya kalkışanları” kast ediyorum. Beton lobisine karşı, balçık lobisini destekleyenlerden biri olacağım açıktır.(!)

 

Torba yasadan faydalanıp gecikmiş su paralarının tahsilatında yaşanan başarısızlık karikatürlü reklam kampanyaları ile aşılmaya çalışılırken belediye yönetimi kendini karikatürize edivermiş.(!)

 

Akçakoca Belediyesinin ve dolayısı ile Cüneyt Yemenici’nin mizah içerikli reklam kampanyası düzenlerken mizahın unsuru haline gelmesinin olağanlaşması ise asıl büyük felaketimiz olacaktır.

 

Gecikmiş su paralarının icra marifetiyle alınması için  harekete geçen Akçakoca Belediyesi geçtiğimiz seçimler öncesi Cüneyt Yemenici’nin müdahalesi ile bir kısım icra takibatını durdurmuştu.

 

Bu ikircikli hal, su paralarını ödemeyenlerin zaten bilgisi dâhilindedir.

 

Akıllı su sayaçları takmanın asıl maksadının su ücretlerini düzenli olarak ödeyenleri elden kaçırmamak olduğu da, bu akıl tutulması ile bir kez daha ortaya çıkmış oldu. ”Vurun abalıya” ilkesinin sürekli olrak uygulanıyor olmasının kimseyi şaşırtmayacağını bilmenin kimseye bir faydası da yok.

 

Su paralarının icra yoluyla takibatından ve kamuoyunun bilgilendirilmesinden sonra doğru planlanmış(belediyeyi karikatürize eden değil) reklam kampanyasının başarılı olabilme ihtimali vardı.

 

Bu kampanya ile bu ihtimal ortadan kalkmış oldu. Su paralarını ödemeyenlerin artması Cüneyt Yemenici için sürpriz olmamalı.

 

Beceriksizliklerin bedeli ödenir, prens olmak bedel ödemeye engel değildir.