• 4.01.2015 00:00
  • (2135)

 Bir çok kişi bende Türk Telekomun internet abonesiyim, abone olduğumda fazla bie seçeneği de yoktu.

 

Sınırsız internet abonesiyim ancak ay sonunda muhakkak hızda bir şey fark etmediği halde muhakkak "adil kullanım hakkınızı geçtiğiniz için internet hızınız yavaşlatılmıştıt" mesajı geliyor.

 

Adil kelimesini kullanan kurumdan adillik beklersiz çok yanılırsınız, Düzce Türk Telekom için adil olmak mevzu bile olamıyor.Kurumun adı alacağına şahin verceğine karga " kurumu olarak değiştirilse yeridir.

 

29 Ekim günü evimin yanında yapılan inşaat sırasında iş makinası evimin telofon ve internet bağlantısını sağlayan kabloyu kopardı.Arıza kaydımızı yaptık ne var ne giden gelişmeleri öğrenmek için Türk Telekom ilgili servisten gelen tek açıklama "arıza müracaatınız olumlu karşılanmıştır " mesajı oldu. Müracaatımızın nasıl olumsuz karşılanacağı üzerine derin derin düşünmeye boş vakitlerimde devam edeceğim.

 

0380 555 10 10/11 telefonları Düzce Türk Telekom Başmüdürlüğüün telefonlarıymış bu telefonları bulabilmek bile büyük problem oldu. Telefon arızanız günlerce düzeltilmezse bu telefon numaralarını düşürmek için nefes tüketmeyiniz bu telefonları açan birileri mevcut değil. Yapacağınız en doğru işlem telekomdan tanıdık birilerini bularak bilgi almaya çalışmak olmalıdır.

 

Bu çabam Akçakoca için başarısız oldu Akçakoca'nın teknik yetkili telefon numarasını kimseye vermezmiş , Türk telekom çalışanlarına bile.(!)

 

Düzce Türk Telekomdan kendisine tekrar tekrar teşekkür borçlu olduğum bir kişiye iulaşmayı başarabildim ve benim vaziyetimle ilgili bilgileri öğrenebildim.

 

Kopan kablo ellerinde olmadığı için müracaata bulunmuşlar gelince ilgileneceklermiş , öğrenebildiğim bilgi bu oldu. Çok nadir bulunan bir telefon kablosuna sahipmişim demek ki.(!) Düşünün! Düzce Telekomun bile elinde yok. Sıradan bir kabloda işimi görürdü yeterki telefonum ve internetim çalışsın.(!)

 

Tahminlerime göre internetim en az 10 gün daha bağlanmamış olacak gelecek kablo Japonyadan filan geliyor büyük ihtimalle.(!)

 

Evimin yanındaki inşaata inşaat makinaları geldiğinde kırmızı çizgiler çizerek kabloya yanaştırmama eylem planlamalarına başladım şimdiden, tecrübüme göre inşaat firmaları bu vaziyati üstlerine bile alınmıyorlar. Betona bu kadar önem verilen bir ülke için normal netice diyebiliriz. Ancak siz siz olun yanınızda inşaat yapılyorsa elinizden gelen gayreti gösterin ve iş makinalarını kabloya yaklaştırmayın.

 

Bu hadise hepimizin başına gelir arıadır olur ,kazadır olur ancak Düzce Türk Telekom yetkilililerinin umarsızlığını anlamak mümkün değil bir nevi mahkumiyet yaşatıyorlar Düzce ilinde yaşayanlara.

 

Özelleştik te güzelleştik mi.?

 

Özelleşmden önce hiç olmazsa ulaşabileceğimiz kişiler ve telefon numaraları olurdu şimdi ise hizmeti telofon ile olan bir kurumun telefonları nı bile açan yok.

 

Ben bu vaziyeti rezillik olarak tanımaktan kendimi alıkoyamıyorum.

 

Düzce milletvekillerimiz Faruk Özlü , Fevai Arslan ve Ayşe Keşir an itibarı ile bu başıboşluktan siyasi olrak sorumludurlar. Özelleştirmeye çok önem veren bir partinin ve partinin kurduğu hükümetlerin bir sorumlusu olarak. Belli ki, özelleştirme sırasında kamu hizmeti yapan firmaların kamu adına yapacakları denetleme mekanizmaları doğru olarak kurumamış, milletvekillerimiz bu buşluğu siyaset ile doldurabilirler.

 

Ancak milletvekillerinden böyle bir çaba da beklemiyorum onlar 2071 yılını kurgulamakla çok meşguller.(!)

 

Bir kamu hizmeti gören kurum üzerinde valiliklerin yetkisi olabileceği kanaatindeyim. Yapılan icraatlara bakınca valiliklerin önünün bu mevzularda hükümet uygulamaları tarafından kesilmiş olabileceği ihtimali ağır basıyor, yine de valimiz Ali Fidan'dan bu vaziyete el atmasını bekliyorum.

 

Düzce Türk Telekom yetkilileri anayasal bir hak olan bilgi edinme hakkına aykırı hareket etmektedirler. BİMER üzerinden yaptığım müracaatlarda doğru düzgün bir bilgi alamamış bir kişi olarak özelleştirlmiş bir kurumunuda yapmış olmasına dilim varmasa da normaldir diyorum.

 

Düzce'nin seçmen yapısı neredeyse yüzde yüz oranında kendisini Türk olarak tanımlayan seçmenlerden oluşurken siyasilerimizin hizmet ahlakı fakiri kurumunun başındaki "TÜRK" ibaresine nasıl tahammül ettiklerini anlamakta zorluk çekiyorum.

 

Düzce Türk Telekom Düzce halkına saygı göstermek ve ulaşılabilir olmak zorundadır, hizmet ahlakının bir gereği olarak.