• 21.06.2015 00:00
  • (4065)

 

Eski Düzce milletvekili İbrahim Korkmaz makine mühendisi, zamanında döşenen ve arıza yapan boru hatlarında heyetlerde bilirkişilik yapmış birisi.

 

Onun teşhisine göre bizim boru hattımız yanlış döşenmiş boruların altına doğru drenaj yapılmadığı için meydana gelen basınçlar dolayısı ile boruları zaman zaman patlaması kaçınılmaz.

 

Ramazan günü meydana gelen bu arıza ne ilk olacak ne de son olacak.

 

Çözüm yeni boru hattı döşenmesi.

 

Sarıyayla barajı bittikten arıtma tesisi yapıldıktan sonra bildiğim kadarıyla yeni bir hat döşenecek, hal böyle iken de arıza yapan hattın yenilenmesi için proje yapılması kabul ettirilmesi ve kaynak ayrılması imkan dahilinde gözükmüyor.

 

Bu su arızasında belediye başkanımız Cüneyt Yemenici’nin bir dahli yok ve ekipler muhakkak ki büyük gayret gösteriyorlar.

 

Ancak bu işin kabahatinin Cüneyt Yemenici’ye kalmasını da Cüneyt Yemenici hak etmiş halde.

 

Seçim çalışması yapıyorum diye en erken 3 sene önce bitecek arıtma tesisi resmini Akçakoca’nın en görünüyor yerlerinden birine astırırsa su arızasının sıkıntılarının ihalesi elbette ki Cüneyt Yemenici’ye kalır.

 

Üstelik de, "şecaatini arz ederken sirkatini söylemek kabilinden” çeşmelerden “kana kana su içmeyi özledik” ibareli bir afişle yapılmışsa.

 

Bırakın “kana kana su içmeyi” asgari hijyen şartlarını sağlayamayan Akçakocalılar hala asılı duran o afiş yüzünden su kesintisinin kabahatini ve hesabını Cüneyt Yemenici’ye yüklemekte son derece haklı olurlar.

 

İbrahim Bilgin geçtiğimiz günlerde Mehmet Akif’in

 

'”Tarih ' i ' tekerrür ' diye tarif ediyorlar;

 

Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi? “ mısralarını paylaşmıştı.

 

Yaptığı paylaşımın altına yorum yazmış “Belli ki, AKİF Akçakoca gibi bir yer olabileceğini hiç düşünmemiş “ demiştim.

 

Bu yorumu yazarken aklımda Çivi deresinin başındaki bu afiş vardı.

 

Fikret Albayrak’ta ”Akçakoca ‘da su çeşmeden içilir “ diye kocaman bir afiş yaptırmış arkasından da benzeri bir su arızasından dolayı önce sular kesilmiş sonrasında çeşmelerden çamur akmıştı.

 

Akçakocalılar susuzluktan kırılır asgari hijyen şartlarını bile yerine getirmekte zorlanırken afiş hala orada.