• 5.02.2015 00:00
  • (1587)

 

Düzce’de MHP’nin bir milletvekili çıkarma şansı vardı bunun için oylarını %20’nin üzerine çıkarması bunu yaparken de bu oyların çoğunu AKP’den alması gerekiyordu.

 

Ancak 1.sıra adayının belirlenmesindeki hata MHP’yi bu şanstan mahrum bıraktı. Düzce’lilere cazip gelecek bir seçim çalışması içerisinde olamadılar. Mesela Akçakoca’da ilçe teşkilatının varlığı neredeyse hissedilmedi bile.

 

MHP’nin seçmene bir fındık politikası sunamaması ve öneriler getirememiş olması var olan potansiyelini artıramamasının diğer önemli sebeplerinden biriydi.

 

MHP’nin %16.2 olan oy oranını %19 ‘a çıkarması bile başarılı sayılır. Ancak bu başarı MHP parti teşkilatlarının ve adaylarının değil seçmenin başarısı olacaktır.

 

CHP’nin Düzce’den milletvekili çıkarabilme şansı yoktu. 1. Sıra adayının başarılı bir performans gösterdiğini söylemek mümkün değil. 1. Sıra adayı Akçakoca’da neredeyse hiçbir seçim çalışmasında yoktu. Akçakoca’dan bakınca CHP’nin milletvekili adayı 3. Sıradaki Ömer Taşlı olarak gözüktü.

 

Yapılan bütün seçim çalışmaları sadece AKP ve Recep Tayyip Erdoğan nefreti üzerine kurulmuştu. Birbirlerine yaptıkları bu nefret konuşmalarını seçim çalışması sanmak gibi bir hata içerisindeydiler. Fındık için oluşturabildikleri bir politika ve önerileri de yoktu.

 

CHP’nin 2011 seçimlerinde yüzde olarak aldığı oy oranını bile tutturması çok zor. MHP’ye, HDP’ye ve az da olsa Vatan Partisine oy kaybı içerisindeler.

 

CHP’nin %12,4 olan oy oranını aşabilmesi bile büyük başarı sayılmalıdır. Oy oranının %10’lara filan düşmesi ise ihtimal dâhilindedir.

 

HDP bir bayrak bile asmadan/asamadan seçim çalışması yürütüyor. Bununla birlikte HDP’nin Düzce’de beklenenlerin üzerinde oy alabilir. 7000 oyun üzerinden oy almak büyük başarı olur. 6000 oyun üzerine çıkmak da başarıdır. Akçakoca’da ise 1000 oyun üzerine çıkmak harika, 800 oyun üzerine çıkmak da başarıdır.

 

Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisin kurmuş olduğu ittifakın Düzce ‘de %3’ü geçmesi başarıdır. Bu oran Türkiye ortalaması olursa da hazine yardımı alacaklardır. İttifakın asıl hedefi de bu zaten.

 

Seçime katılan diğer siyasi partilerin ve bağımsız adayın kayda değer sayılacak bir oyları olmayacaktır.

 

Gelelim AKP’ye:

 

AKP’nin milletvekili adayları açıklandığında Düzce’de büyük kayıplar yaşayacağı ve bir milletvekilini kaybedeceği birçok kişi tarafından ihtimal dâhilinde görülüyordu.

 

Akçakoca’dan hiçbir adayın gösterilmemiş olması 3. Sıra için genel merkezden bir aday gönderilmiş olması AKP için büyük problemlere yol açabilirdi.

 

Ancak adayların Düzce’yi kucaklayan adaylar olmaması beklenen problemlere yol açmadı, muhalefet partileri Düzce’de ki bu potansiyeli yeteri kadar kullanamadılar.

 

Sadece AKP ve Recep Tayyip Erdoğan nefreti üzerinden siyaset yapma kolaylığına kaçtılar.

 

Düzce’nin AKP iktidarı sırasında üvey evlat muamelesi görmüş olduğu gerçeğinden hareketle politikalar üretemediler. Düzce için düşündükleri bir master plan sunamadılar.

 

Fındık üreticisinin haklarının savunulması ve yeniden teşkilatlanması hakkında hiçbir şey yapmadılar /yapamadılar.

 

Fındık çok para etti o yüzden bir şey yapamayız mazereti de geçerli değildi, fındığı çok iyi fiyata satanlardan daha fazla fındığını düşük fiyata satanlar ve fındıkları yandığı için harman bile yapamayan üreticiler olduğu gerçeğinden hareket edemediler.

 

Kısacası muhalefet partileri Düzce ilinde AKP’nin söylediğinden ya da söylemediğinden farklı bir seçim politikası oluşturamadılar.

 

Düzce’de AKP son genel seçimlerde %66 oy oranında almıştı. Kaybedeceği oy Türkiye’de kaybedeceği oranla eşdeğer olacaktır. Bu da Düzce için en fazla %6-7’dir.

 

Oy oranının %60’ın altına düşmemesi demek AKP’nin Düzce ‘de 3 milletvekilliğini de kazanması demektir.

 

AKP’nin Düzce’de 3 milletvekili kazanması AKP’nin başarısından çok muhalefet partilerinin başarısızlığı olarak değerlendirilmelidir.

 

AKP’nin Düzce’den 3 milletvekili kazanmasının Düzce’ye bir faydası olmayacaktır, daha önceki 3 dönemde de olduğu gibi. 13 yıllık AKP iktidarı sırasında diğer birçok vilayete kıyasla hizmet almakta yaya kalan Düzce, yaya kalmaya devam edecektir.