• 28.05.2015 00:00
  • (3839)

Çivi deresinin hemen dibinde kocaman bir afiş:

 

“Kana kana su içmeyi özledik” yazıyor. Afişte Cüneyt Yemenici’nin kocaman bir fotoğrafı var.Afişin alt tarafında ise” Dev içme suyu arıtma tesisi hayata geçiyor” yazıyor.

 

Afiş, sizeiki haberim var biri iyi biri kötü haberim var fıkrası gibi olmuş, Cüneyt Yemenici kötü haberden başlamış fıkradaki gibi.

 

Kötü haber, Akçakoca’da musluktan akan suyun içilecek nitelikte olmaması itirafı.

 

Cüneyt Yemenici’nin resminin bulunduğu afişe bakacak olursak Cüneyt Yemenici musluktan su içmiyor.

 

İçiyor olsa musluktan kana kana su içmeyi özler mi hiç.

 

Kötü haber benim ve birçok Akçakocalının gündelik hayatında değişikliklere sebep olacaktır. Hararetime göre susadıkça suyu kana kana ya da azar azar da olsa musluktan içiyordum, Cüneyt Yemenici’nin sağlıkçı başkan kimliği ile yaptığı ikaza itibar edip musluktan su içmeyeceğim.Birçok Akçakocalının benim gibi bu uyarıya itibar edip musluktan su içmeyeceğini biliyorum.

 

 

Bir belediye başkanı olarak musluktan su içmeyin demek/diyebilmek gerçekten zor.

 

Ancak Cüneyt Yemenici’nin sağlıkçı kimliği de var. Bu afişte sağlıkçı kimliği öne çıkmış ve musluktan su içmeyin demeyi belediye başkanı kimliğine halel getirmeden söylemeyi başarabilmiş.

 

Öyle ya yaz mevsimi ile birlikte ishal, dizanteri ve bağırsak enfeksiyonu gibi hastalıklar artar, çoğu zamanda içme suyu kaynaklıdır bu hastalıklar.

 

Cüneyt Yemenici Akçakoca halkını uyarmış durumda eğer ishal, dizanteri ve bağırsak enfeksiyonu gibi hastalıklara musluktan su içtiğiniz için maruz katılırsanız Cüneyt Yemenici’yi kınama/kızma hakkınız da bu afişten sonra olamaz.

 

 

Cüneyt Yemenici’nin verdiği kötü habere uyup musluktan su imekten vazgeçeceğim.. Bakkaldan su almanın ek bir maliyeti olacak ama sağlık her şeyden önce gelir.

 

Radyasyonlu çayı için bir şey olmaz diyebilen bakanın bile görev yapabildiği ülkemizde, Cüneyt Yemenici’nin sağlıkçı kimliği ile musluktan su içmeyin demesi/diyebilmesi takdir ve tebrike şayandır.

 

Afişteki iyi haber ise”Dev içme suyu arıtma suyu tesisinin hayata geçirilecek” olması.

 

İyi haberde ise belediye başkanımız Cüneyt Yeminici’nin siyasi kimliği öne çıkıyor.

 

Zannetmeyin ki dev arıtma tesisi hemen çalışmaya başlayacak.

 

Sarıyayla barajında toplanan suları arıtmak için kurulacak arıtma tesisinin proje ihalesinin yapılacağına dair bazı haberler dolaşmıştı ancak sonlandırıldığına dair bir haber duymamıştık.

 

İyi haber dev arıtma tesisinin proje ihalesinin hemen sonlandırılmış olması olabilir.

 

Proje ihalesi sonlandırıldıktan sonra proje yapılacak sonra, bu proje ihaleye çıkacak, merkezi bütçede yer alması sağlanacak eğer ödenekler düzgün ve zamanında çıkarılırsa dev arıtma suyu tesisi bitirilecektir.

 

Sarıyayla barajının inşaatının başlamasından bu yana iki yıl geçtiğini ve hala bitirilemediğini göz önüne alırsak dev arıtma tesisinin çalışmaya başlaması en erken 3 yılı bulacaktır.

 

 Dev arıtma tesisinin açılması CüneytYemenici’nin başkanlık süresi içerisinde gerçekleşmemesi bile ihtimal dâhilinde olabilir.

 

Birkaç yıl sonra için bile olsa,Cüneyt Yeminici elbette özlemini giderebilmek musluktan kana kana su içebilmek için belediye başkanlığı süresinde dev arıtma tesisinin bitirebilmesi için elinden gelen mücadeleyi verecektir.

 

 Cüneyt Yemenici’nin  musluktan kana kana su içebilme mücadelesini desteklemek her Akçakocalının görevidir.

 

Cüneyt Yemici ‘nin kötü haberi musluktan su içmeyin ben içmiyorum demesi, iyi haberi ise dev arıtma tesisinin en erken 3 yıl sonra hayata geçirileceğidir.

 

Durup dururken afiş tercümesi gibi bir görev edinmiş oldum, görülen o ki bu görevi sık sık ifa edeceğim.(!)

 

Ha! bir şey daha “Su meselesi başkan düşürür “ demiştim, hala öyle diyorum.