• 10.05.2015 00:00
  • (1858)

 Tespitimi geri alıyorum, yanılmışım.

Akçakoca’da siyaset Hamdi Deniz’in İlçe Başkanı olmasıyla ısınamadı.

Hamdi Deniz yönetimdeki ki CHP ilçe yönetimi genel merkez karakterli bir çizgi tutturunca siyaseti gereği kadar ısındırmayı başaramadı.

Akçakoca’da Akçakoca CHP İlçe yönetiminin Akçakoca hakkında ne istediğini, önemli meseleler hakkında tercihinin ne olduğunu öğrenemedik.

Organize Sanayi Bölgesi hakkında hiçbir fikir açıklayanı yok. Ancak bir kanadının desteklediğini söylemek mümkün.

CHP belediye meclis üyesi Hüsnü Koç aynı zamanda Akçakoca Ticaret ve Sanayi Odası yönetiminde ve bu çalışmaları destekliyor.

Hüsnü Koç’un OSB kurulması çalışmaları ile ilgili ATSO yönetiminin Akçakoca kamuoyundan bilgi kaçırma çalışmalarına da bir itirazı olmadı bugüne kadar.

3. mendirek inşası ile ilgili olarak CHP ilçe yönetiminin Akçakoca kamuoyuna bir açıklaması da olmadı.

Hala potansiyel olarak nükleer santral kurulabilecek yerlerden biriyiz, CHP ilçe yönetiminin bu mevzuda da bir açıklaması olmadı. Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından sonra da olmaz zaten. Kategorik olarak karşı değiller.(!)

Akçakoca Belediyesinin imar kanununa aykırı uygulamasına karşı CHP’li meclis üyesi Turgay Çakmak bu mevzu bölge idare mahkemesine kadar gidebilir diyor, gideriz diyemiyor. Ne Hüsnü Koç’tan ne de Sümmani Polat’tan gideriz diye destek gelmiyor. Turgay Çakmak’daHüsnü Koç ve Sümmani Polat’tan destek gelmese bile İlçe Örgütüne güvenerek bölge idare mahkemesine gideriz diyemiyor çünkü Akçakoca İlçe Örgütünün kendisine tam destek çıkacağından tecrübelerine göre emin değil.

Aslında belediye meclisindeki bu hal CHP ilçe teşkilatının Akçakoca’nın önemli meselelerindeki halini de anlatıyor.

CHP ilçe örgütünün Akçakoca’nın meseleleri hakkında ortak bir görüşü ve politikası yok. O yüzden mümkün olduğu kadar Akçakoca’nın önemli meseleleri hakkında görüş beyan etmiyorlar. Görüşler hep parçalı bulutlu.(!)

Milletvekili adayları Akçakoca’da seçim çalışması yapıyor Düzce geneli hakkında bir şeylersöylüyorlar, Akçakoca’nın önemli meseleleri ile ilgili bir açıklamalarına rast gelemedik bugüne kadar.

Akçakoca CHP’nin düştüğü bu halin iki sebebi var:

Birincisi, genel merkezin politikaları ile ilgili ki, bu mevzuda yapacakları pek bir şey yok.

İkincisi ise zamanında Fikret Albayrak’ın Akçakoca ile ilgili tercihlerini CHP’nin tercihleriymiş gibi savunulmasıydı. Fikret Albayrak’ın Akçakoca ile ilgili tercihleri/uygulamaları AKP’nin politikaları ile nerdeyse tam bir uyumluluk gösteriyordu.(3. mendirek inşası hariç)

Bu tercihlerin zamanında neredeyse sorgusuz sualsiz savunulmuş olması Akçakoca CHP için büyük ağırlık teşkil ediyor. Bu ağırlıklardan kurtulmak için bir çaba da yok.

Böyle bir çaba yüzleşmeyi/hesaplaşmayı gerektirdiğinden tercih edilemiyor, kanaatimce.

Akçakoca CHP örgütünün benimsediği bu çizgi ile Akçakoca’da başarı elde etmesi çok zor. AKP tarafından altın bir tepsi içerisinde sunulan fırsatlar harcanıyor.

Akçakoca CHP örgütünün başarılı sayılması için son genel seçimlerdeki oy oranından daha fazla alması gerekli, bu benim ölçüm.

Akçakoca CHP ilçe Örgütünün başarılı sayılması için başka bir ölçü daha verebilirim, FikretAlbayrak’ın ölçüsünü. Fikret Albayrak’a göre Akçakoca Belediye sınırları içerisinde 3700 oydan az almak CHP ilçe örgütünün başarısızlığı sayılacaktır.

Benim ölçümün daha insaflı olduğu da ortada.

CHP Akçakoca ilçe örgütünün mahcup muhalefeti ile başarı gelmez, nefret söylemleri ile sadece bir yere kadar kendi seçmenlerini konsolide edilebilirler.

Akçakoca’da CHP  oylarından konsilide edilemeyenler MHP ve Vatan Partisine doğru yola çıkmış gidiyor..

Zamanında CHP’yi tercih eden Kürt hemşerilerimizin de büyük çoğunluğunun bu seçimlerde HDP’yi tercih edeceğini söylemeye gerek yok ama yine de hatırlatmış olayım.

Siyaseti ısındıramamanın, teşhis koyup, tedavi önerememenin elbette ki bir bedeli olur!